a De Stolp Klaas en Willemien Schimmel Woonvoorziening 21 Veertig jaar in ontwikkeling HEILOO - Begin jaren zestig woonden veel men sen met een verstandelijke beperking vaak nog gewoon thuis. Dat leverde soms moeilijke situa ties op als ze volwassen werden. Veelal belandden ze in de psychiatrie, waar ze echter geheel niet op hun plek waren en hen niet de juiste zorg kon worden geboden. Het initiatief voor een passende woonvoorziening in de eigen woonomgeving kwam vanuit de gemeente; men wilde een soort tehuis voor deze groep mensen. Voor dit project werd contact gezocht met stichtingen elders in het land, die hier al ervaring mee hadden. Uiteindelijk werd het project overgedragen aan 35 jaar werkzaam geweest bij De Stolp en weet nog hoe de beginsituatie was. „De woonvoorziening had groepswonen als uitgangspunt. Het had een centrale ontmoetingsruimte in de boerderij en slaapvertrek ken in de nieuwe aanbouw, waar drie mensen per kamer sliepen. Gaandeweg veranderde deze vorm van zorg naar een meer individueel gerichte aanpak. Na interne en externe aanpassingen in de loop der jaren hadden in 1986 alle bewoners van De Stolp een eigen kamer en woonden vier cliënten in een dependance in de Kloosterhof. De hele zorg maakte een constante ontwikkeling naar meer individualisering door. Je merkte dat veel cliënten graag op zichzelf wilden wo nen, in een eigen woning buiten de woonvoorziening en met ambulante begeleiding. In 1996 werden dan ook op de Pastoor van Muijenweg vijftienappartemen ten gehuurd. Het groepswonen in de boerderij, waar dan nog twaalf cliënten verblijven, bleef. De rest kreeg een eigen woning aan de Pastoor van Muijenweg. Een ambulant team verzorgt vanaf het steunpunt aan de Pastoor van Muijenweg de ondersteuning." De boerderij was ooit verbouwd met het groepsge beuren als uitgangspunt. Peter vervolgt: „De indeling van het pand zat omschakeling naar meer individu alisering van de cliënten in de weg. Niet alleen bij de bewoners, ook bij de medewerkers. Platgooien en op nieuw beginnen was eigenlijk de enige optie. Allerlei nieuwbouwplannen in Stationscentrum West, waarin woonvoorziening De Stolp geïntegreerd zou kunnen worden, liepen echter vanaf 1999 keer op keer vast. In 2006 werd dan ook besloten om het zelf te ontwik kelen. Het was onmogelijk om de bestaande boerderij aan te passen. Dus werden tekeningen gemaakt voor nieuwbouw op de oude plek." Stichting Orthopedagogisch Centrum (OPC) in Am sterdam. De boerderij van Bakker aan de Westerweg was al enige tijd in verval geraakt en was een geschikte locatie. Na een f— grondige verbouwing ervan ging het woonproject De Stolp in 1969 van start. Woonvoorziening De Stolp (cluster van Esdégé Reigersdaal, met zestig cliënten die verspreid in Heiloo en directe omgeving wonen) bood bij de start woon ruimte met begeleiding aan 24 mensen met een verstandelijke beperking, komende vanuit de thuis situatie of uit de psychiatrie. Peter Kaandorp is ruim Inmiddels is de oude Stolp gesloopt en is met de nieuwbouw begonnen. Hier komen twaalf zelfstandi ge appartementen met 24uurs begelei- ding voor de toekomstige bewoners. Het blijft een beschermde woonvorm met een centraal ontmoetingspunt, die veiligheid en sociale interactie biedt. Maar nu met het individu als uit gangspunt. Zolang de bouw duurt zijn acht cliënten tijdelijk gehuisvest op Westerweg 310 en 310a, voor vier andere cliënten is een andere oplossing gevonden. In 2010 zullen de nieuwe appartementen feestelijk in gebruik worden genomen door hun trotse bewoners HEILOO - De vader van Klaas Schimmel werkte voor Rijkswaterstaat en werd net voor de oorlog voor zijn werk in Egmond aan Zee gestationeerd. Tijdens de oorlog werden echter alle jonge man nen door de Duitsers geronseld om in Duitsland te werken, dus de toen 20-jarige Klaas dook in 1942 onder in Heiloo bij Klaver aan de Heerenweg. Hij trok veel op met de zoon des huizes, bakkers knecht en leeftijdsgenoot Siem Klaver. Vader Klaver had een luik gemaakt voor een ondergrondse schuil plaats, waarin de jongens zich in geval van gevaar verscholen. Over het luik werd vervolgens een tapijt getrokken. Wanneer de kust veilig was, hingen ze vaak wat rond bij het station. Op 24 september 1944 stapte er een jongedame uit de trein, een wel heel zware kof fer met zich mee zeulend. Galant als Klaas was, bood hij aan haar te helpen. Dat haar eindbestemming de Kapellaan was, zo'n half uurtje lopen, kon hem niet deren. Willemien Wilbrink, toen 18 jaar oud, woonde daar met haar familie. Ze hadden achter hun huis een grote tuin waar ze groenten en fruit verbouwden. Zij was er door haar moeder op uit gestuurd om een partij wekflessen, waar slecht aan te komen was tijdens de oorlog, op te halen uit Zaandam. Alle fietsen waren ingenomen door de Duitsers, dus ze moest de afstand naar en van de trein lopen. Het spontane aanbod te helpen bij het sjouwen van de volle, zware koffer werd dan ook gretig aangenomen. De afspraakjes die Klaas en Willemien daarna met elkaar maakten waren niet geheel zonder gevaar. Klaas liep altijd de kans om opgepakt te worden als hij naar Willemien of weer terug naar zijn onderduikadres wandelde. Willemien: „En als Klaas dus maar een paar minuten te laat was, werd iedereen al erg ongerust." Klaas was echter voor één gat niet te vangen: „Ik heb samen met Siem Klaver ook nog de onderduikerkrant in Heiloo rondgebracht. Dit moest heel stiekem gebeuren, want in 1944 viel je al snel op omdat er bijna niemand over straat liep." Toen de oorlog voorbij was, keerde Klaas weer terug naar zijn ouderlijk huis in Egmond aan Zee. Hij had inmiddels werk gevonden in Haarlem, waar hij doordeweeks in de kost was, en hij bezocht Wille mien ieder weekeinde. „Vader Wilbrink bood aan, dat wij samen bij hem zouden gaan inwonen, zodat we konden trouwen. Trouwen kon echter alleen als je een woonvergunning van de gemeente had, want er was een enorm tekort aan huisvesting. Daar ik niet econo misch gebonden was aan Heiloo, en er ook nog eens niet vandaan kwam, was de kans heel klein om voor een andere gedeelde woning in aanmerking te komen. Gelukkig zorgde wethouder Jan Rus voor de benodig de woonvergunning, zodat we ook eindelijk konden trouwen." En op 25 oktober 1949 bezegelden Klaas en Willemien, na vijf jaar verkering, hun huwelijk in het gemeentehuis van Heiloo. Dochter Gerda en zoon Klaas werden beiden aan de Kapellaan geboren. In 1958 kreeg de familie Schimmel een woning aan de Zeekamplaan, in de nieuwbouwwijk plan Zuid, toegewezen. Ook vader Wilbrink verhuisde mee. Daar hebben ze tot zes jaar geleden gewoond om vervol gens een appartement op Hoog en Laag te betrekken. Op 25 oktober aanstaande wordt feestelijk gevierd, dat Willemien ooit met een te zware koffer vol wekfles sen op het perron van station Heiloo sjouwde. Want zonder oorzaak geen gevolgen!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 26