1 Luus en Jan van Diepen 40 jaar Wereldwinkels 2! Bouwden vijftig jaar geleden hun eigen stekkie in Heiloo het nog onbebouwd. Er reed weinig verkeer in die tijd, zodat de kinderen onbekommerd buiten konden spe len. Middenstanders, op zoek naar nieuwe klandizie, hadden al snel door, dat er nieuwe mensen woonden in de wijk en kwamen even langs. Een paar jaar later werd het gezin uitgebreid met twee dochters; Lizette en Luciënne. Jan heeft, naast zijn werk, ook nog een tijdje een bestuurlijke functie vervuld voor woningbouwvereni ging Willibrordus. Eén avond per week werd spreek uur gehouden. Mensen kwamen dan bij hem thuis langs voor het inwinnen van informatie. Vijftig jaar later woont het echtpaar nog naar alle tevredenheid in hun 'zelfgebouwde' huis. Het vrije uitzicht over de weilanden was na enkele jaren wel verdwenen, want plan Oost groeide. Gelukkig zijn de winkels en alle voorzieningen vlakbij, zodat ze nog heerlijk op hun eigen stekkie kunnen blijven wonen! HEILOO - Echtpaar Van Diepen woont alweer vijftig jaar aan de Maas Geesteranusweg in plan Oost. Jan van Diepen heeft het huis indertijd zelf gebouwd. Het gezin Van Diepen bestond bij de verhuizing naar Heiloo uit Jan (1930) en Luus (1929) en twee kinderen; Theo (bijna 2 jaar) en Carin (5 maanden oud). Hiervoor woonden ze in Langedijk. Jan had een kennis, die graag samen met iemand anders ergens een twee-onder-één-kap woning wilde bouwen, het liefst in Heiloo. Jan zag dit plan wel zit ten. Hij was toen werkzaam als uitvoerder bij bouw bedrijf Jac. Tromp in Alkmaar en had door zijn werk wel een aantal contacten in Heiloo. In die tijd werden er net een aantal kavels in plan Oost te koop aangebo den door de gemeente. Hij wilde wel graag met mijn gezin in Heiloo gaan wonen. „We hebben een archi tect een bouwtekening laten maken. Het werk lieten we natuurlijk uitvoeren door bouwbedrijf Jac. Tromp, dus in feite heb ik het huis zelf gebouwd," lacht Jan. Op 7 juli 1959 verhuisde de familie Van Diepen naar het nieuwe huis. Luus weet het nog als de dag van gisteren. „We keken uit over de weilanden. De Dok terslaan was er al wel, maar richting het oosten was Vanaf het begin houdt de stichtingdie later een vereniging werdzich ook bezig met milieuvrede en politiek HEILOO - Het idee van de wereldwinkels ont stond in 1968, toen journalist Dick Scherpenzeel zijn teleurstelling uitte, omdat tijdens de tweede UN conferentie in New Delhi bleek, dat westerse landen niet bereid waren om hun tolmuren te verlagen voor producten uit derde wereldlanden. Hij roept op om dan maar derde wereldwinkels te beginnen, die de geweerde producten invoeren en deze door vrijwilligers te laten verkopen. Dit idee sluit aan bij twee andere langlopende initia tieven; de rietsuikeractie (tegen de hoge invoerrechten op rietsuiker en dumping van bietsuiker op de we reldmarkt) en Stichting SOS (het huidige Fair Trade Original), die handnijverheid producten importeert en op fancy fairs verkoopt. Enkele lokale derde we- reldgroepen besloten begin 1969 zowel rietsuiker als producten van SOS te gaan verkopen. De werkgroep in Breukelen stapte als eerste van huis-aan-huisverkoop over naar verkoop in een winkel. De koppen werden bij elkaar gestoken en mei 1970 werd vervolgens de Landelijke Stichting van Wereldwinkels opgericht. Vanaf het begin houdt de stichting, die later een vereniging werd, zich ook bezig met milieu, vrede en politiek. In de jaren 90 werd een omslag gemaakt van ideologie naar professionalisering. Specialisten werden aange steld voor marketing, management, publiciteit, en zovoort. Landelijke campagnes dienen voortaan drie doelen; publieksvoorlichting, politieke verandering en verkoop. Om een hechtere internationale samen werking tot stand te brengen werd in 1994 Network of European Worlds hops opgericht. De professionali sering zette door en veel Wereldwinkels ondergingen een metamorfose. In 2000 werkten binnenshuisarchi tecten een nieuwe winkelformule uit, onderverdeeld in 'werelden', zoals 'koken en tafelen' waar de verschil lende producten die logisch bij elkaar horen gezamenlijk worden gepresenteerd. Wereldwinkels verkopen artikelen uit ontwikke lingslanden die voldoen aan de Criteria voor Eerlijke Handel. Hiermee onderscheiden zij zich van andere winkels. Certificering van de leveranciers en de producten is dan ook een belangrijke taak geworden van Landelijke Vereniging Wereldwinkels. Er wordt gestreefd naar een eenduidige en onafhankelijke controle. Nu, veertig jaar later, zijn er bijna 400 Wereldwinkels in Nederland, met een omzet van 32,8 miljoen euro en zo'n 2,5 miljoen klanten. In heel Europa zijn 3191 Wereldwinkels. In Nederland zetten 12.500 vrijwilligers zich dagelijks in voor fairtrade. Elk product uit het assortiment is met zorg en volgens de criteria ingekocht. Ondernemers in ontwikkelingslan den krijgen op deze manier de kans om deel te nemen aan internationale handel, hun organisatie te profes sionaliseren en hun levensstandaard te verbeteren. De bijna 400 Wereldwinkels en Fairs Trade Shops maken hiermee al veertig jaar duidelijk dat armoede bestre den kan worden. In 2007, 2008 en wederom in 2009 hebben de Wereldwinkels de retailprijs gekregen voor 'Beste Winkelketen van Nederland' in de categorie hobby, cadeau en overig. Wereldwinkel Heiloo is in 1986 opgericht. Er werken momenteel veertig enthousiaste vrijwilligers. De enthousiaste vrijwilligers van de Wereldwinkel in Heiloo. WERELD WINKEL

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 28