3 Echtpaar Otte Riet Stevens-Wit deelt al 65 jaar lief en leed Mooie Heiloo herinneringen aan oud 3 K. ALKMAAR - Ruim een jaar voor het einde van de oorlog, op 9 maart 1944 stapten Nel Klerk (1921) en Wim Otte (1919) in het huwelijksbootje. Ze had den elkaar leren kennen tijdens het dansen in De Harmonie in Allernaar. Nel, geboren in Schermer- horn, verhuisde met haar familie naar Heiloo toen zij anderhalfjaar oud was. Haar vader was melk venter, terwijl haar moeder een winkeltje in boter, kaas en eieren runde aan de Kennemerstraatweg. Buiten schooltijd hielp ze vaak mee in de winkel. HEILOO - Ze heeft haar hele leven in Heiloo ge woond. Op 22 juni 1934 werd Riet Wit geboren en groeide op als jongste telg in een traditioneel ka tholiek Heilooër gezin met acht kinderen. Gedu rende haar hele jeugd woonde ze aan de Holleweg, pal naast het oude Badhuis en tegenover haar oma Briefjes. Zij heeft de voor die tijd vanzelfsprekende scheiding tussen katholiek Heiloo en de niet-gelovige inwoners van het dorp nog heel bewust meegemaakt. Riet: „De scheiding lag zo'n beetje halverwege de Holleweg, bij de algemene begraafplaats. Richting het station woonden voornamelijk katholieke gezinnen. Zelfs de middenstand was toen opgedeeld in katholieke en niet-katholieke ondernemers. Als kind ging ik naar de katholieke meisjesschool, gelegen naast het voorma lige klooster aan de Pastoor van Muijenweg. Daar kregen wij les van de nonnetjes. We moesten iedere morgen naar de kindermis; dat telde mee voor je rapport. Jongens en meisjes gingen gescheiden naar school. Ook in de kerk zaten de mannen geschei den van de vrouwen. Na schooltijd speelde ik wel met meisjes uit de buurt, die niet-katholiek waren. Gedurende de oorlog werd geen les gegeven op school, omdat het er wegens kolengebrek te koud was. Ik weet nog dat we vaak langs het spoor naar kolen zochten, die van een treinwagon waren gevallen. We kregen in die tijd thuis les van een schooljuf. Na de lagere school heb ik nog naailessen bij de nonnen gevolgd en daarna ging ik al vrij snel aan het werk in de huishouding. Want ik zag al dat geleer helmaal niet zitten." Riet heeft mooie herinneringen aan het oude Heiloo. „Heiloo was in mijn jeugd nog een echt tuindersdorp, waar je iedereen kende en andersom. Na de oorlog kwamen de eerste 'mensen van buiten' in het dorp wonen, want Heiloo was ook in die tijd een geliefde Op haar vijftiende ging ze naar de modevakschool. „Na het uitbreken van de crisis van de jaren dertig heerste er enorme armoede; mensen hadden zelfs geen geld om melk te kopen. Er werd dus ook bij ons thuis toen geen geld verdiend. Mijn opleiding kwam dan ook goed van pas, want ik naaide al onze kleding zelf en kon tevens iets bijverdienen." Wim, geboren en opgegroeid in Akersloot, ging na de lagere school naar de ulo in Alkmaar. Toen na zijn opleiding de crisis uitbrak stonden mensen in lange rijen in de hoop op werk. Wim hielp daarom mee in de manufacturenwinkel van zijn ouders. Hij werd er door zijn ouders opuit gestuurd met een koffer vol kleding om te verkopen. Toen hij op een dag met dit doel in Krommenie aankwam en langs een lange rij werkzoe kenden voor de blikfabriek fietste, kreeg hij daar tot zijn verbazing werk aangeboden. In 1939 betrok Wim zijn eerste baan op de afdeling nacalculatie op het kantoor van de blikfabriek. Een jaar later leerde hij Nel kennen. Wim: „We trokken er, ondanks de oorlog, per fiets op uit om in de omgeving leuke dingen te doen, zoals dansen in Alkmaar. Daar ontmoette ik Nel. Ik was onder de indruk van deze leuke jongedame en gelukkig bleek dit wederzijds. Gedurende de oorlog hadden we verkering. Je kon in die tijd alleen maar trouwen als je woonruimte kreeg toegewezen en goedkeuring van je ouders had. Maar mijn vader zat ondergedoken in Zaandam en kon ons daarom geen officiële goedkeuring geven. Advocaat Wiene heeft dit probleem opgelost door een verklaring voor ons te schrijven." De dominee verhuurde toen de bovenverdieping van de pastorie in Akersloot en deze ruimte kwam vrij. „Mede omdat we dachten, dat door de geallieerde invasie de oorlog wel snel voorbij zou zijn, besloten we op 9 maart te trouwen. Op 23 februari 1944, de gemeente om in te wonen. De winkeltjes in de oude stationsbuurt, waar wij vroeger onze boodschappen haalden, zoals de sigarenwinkel van Burgering, krui denier Admiraal, Ranzijn, bakker Jonker, melkboer Kraakman en andere zijn allemaal verdwenen. Nadat ik trouwde, zijn we aan de Oosterzijweg gaan wonen; het huisje stond midden in het weiland. Hier zijn de kinderen geboren; één dochter en twee zonen. Vanaf ongeveer mijn veertigste heb ik als verkoopster in diverse winkels gewerkt en hielp tevens in de groente verjaardag van mijn vader, gingen we in ondertrouw. Mijn vader zat gedurende de oorlog bij de Onder grondse. Op onze ondertrouwdag zijn Nel en ik naar zijn onderduikadres in Zaandam gegaan. Daar waren tevens mijn moeder, broer en zus gearriveerd en zo vierden we een klein familiefeestje." Nel: „Het trouw feest zelf was van korte duur; we trouwden in het gemeentehuis van Heiloo, maar om acht uur 's avonds moest iedereen vanwege spertijd weer thuis zijn. Het einde van de oorlog liet helaas op zich wachten en de hongerwinter zou nog aanbreken." Na hun trouwdag betrok het kersverse echtpaar de verdieping boven de pastorie. Twee maal moesten ze echter halsoverkop hun woning verlaten, omdat de Duitsers het hadden geconfisqueerd. Uiteindelijk belandden ze in Heiloo, om tijdelijk bij de ouders van Nel in te wonen. De hele hongerwinter hebben ze in een kamertje aan de Ker- kelaan gewoond, waar ze via Nels vriendin Alie Vorst terecht waren gekomen. „Het was een beangstigende tijd. We bleven op de hoogte van de situatie in de regio door nieuws uit de verzetskrant, uitgegeven door Ger- rit Keppel. En via Radio Oranje." Hun twee zonen, Gerrit en Herman zijn na de oorlog geboren aan de Rechte Hondsbosschelaan. Vlak na de oorlog werd voetbalvereniging De Foresters opge richt, waar Wim tot zijn 33ste heeft gevoetbald. In 1947 kreeg Wim een baan bij de sociale dienst van de gemeente Alkmaar. De familie Otte verhuisde naar Alkmaar. In 1971 keerden ze terug naar Heiloo. Veel oudere Heilooërs kennen Wim nog van de buitenland reisjes 'Door en Voor Ouderen' (DVO). Nel is al dertig jaar lid van Heilooër bridgeclub Sans Atout en speelt daarnaast nog bij de huisvrouwen. Haar vaste bridge- maatje is haar oude buurmeisje uit haar jeugd, Jopie Krul Harreveld. Het echtpaar is gezegend met zes kleinkinderen. Vijf wonen in de buurt en één woont en werkt met zijn vriendin in Ethiopië. In 2002 is het echtpaar wederom naar Alkmaar verhuisd en woont nog altijd zelfstandig en in goede gezondheid aan de Willem de Zwijgerlaan. „Maar onze band met Heiloo blijft erg hecht," aldus Wim en Nel. kraam van Schut, die vaak bij de Witte Kerk stond. Ik ben gescheiden van mijn eerste man, wat een schande was in die tijd! Daarna heb ik mijn tweede man leren kennen en zijn we aan de Westerweg gaan wonen, voorbij het Heilooërbos." Riet, die al weer elf jaar naar volle tevredenheid in De Woonheuvel aan de Zeeweg woont, heeft geen geraniums in haar vensterbank staan; ze is nog altijd volop actief en houdt van fietsen en bridgen. Bovendien zit ze inmiddels al weer bijna 25 jaar bij het ouderentoneel in Het Trefpunt.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 30