i Tien jaar Stichting Veldwerk i rs 3 Alles is erop gericht om mensen te leren zichzelf te helpen HEILOO/NEPAL - René Veldt had zich in Neder land al ruim tien jaar, naast zijn baan in de revali- datiezorg, volop ingezet voor ontwikkelingshulp op afstand in de vorm van Stichting Gered Gereed schap. Toen hij op zijn werk werd geconfronteerd met een oud-ldasgenoot, die plotseling gehandi capt was geworden en als cliënt voor René ver scheen, besloot hij dat het tijd was om een andere invulling aan zijn leven te geven. „Het voorval deed me beseffen, dat het leven te kort is om dingen die je graag wilt doen uit te stellen. Ik wilde meer doen in ontwik kelingshulp ter plaatse." In 1997 hielp hij bij de bouw van een Boeddhistisch vrouwenkloos ter in Ladakh, India. René werd getroffen door de schoonheid van de Himalaya, maar ook door de schrijnende armoede en uitzicht loosheid van een groot deel van de bevolking, met name vrouwen en kinderen. Februari 1999 ging René voor het eerst naar Nepal, want hij was gevraagd om daar een school in een bergdorpje te bouwen en wat andere projecten te bezoeken. In maart weer thuisgekomen verkocht hij zijn huis en zegde zijn baan op. Om zich vervolgens in augustus 1999 permanent in Nepal te vestigen en aan de slag te gaan. Stichting Veldwerk was geboren! De eerste projecten bestonden uit het geven van indi viduele steun aan een aantal kinderen en het sponso ren van een deel van het vaktrainingscentrum voor straatkinderen van Child Welfare Scheme. Op 15 mei 2002 opende Stichting Veldwerk in Kathmandu haar eerste kindertehuis Hamro Niwas, dat een thuis bood aan weeskinderen. René: „Er zijn in Nepal veel wezen of kinderen die door hun familie in de bergen niet langer onder houden kunnen worden. Zij wor- den door hun ouders naar de stad gestuurd om werk te zoeken en zo hun achtergebleven familie te onder houden. Vaak eindigt zo'n kind met een zwervend bestaan, belandt in de prostitutie, of komt in handen van mensenhandelaren uit India die met mooie praat jes kinderen ronselen. In het kindertehuis krijgen de kinderen onderdak en eten, medische zorg en scho ling." Gaandeweg de eerste jaren ondervond René dat ver betering van de situatie van wees- en zwerfkinderen sterk afhangt van de levensomstandigheden van hun moeders. Vrouwen worden vaak verstoten door hun eigen familie omdat hun man is overleden of omdat ze tot een lagere kaste behoren. Ze kunnen dan niet goed voor hun kinderen zorgen. Dus vanaf 2006 breidt Stichting Veldwerk haar activiteiten verder uit en zet in samenwerking met lokale organisaties een aantal trainingsprojecten voor vrouwen op en financiert pro jecten, zoals de Daycare centra die opvang bieden aan kleine kinderen als hun moeders op het land werken. Alles met het doel om vrouwen en kinderen uit achter standsposities te ondersteunen en hen een duurzame mogelijkheid te bieden om een zelfstandig en waardig leven te leiden. René: „We verlenen in verschillende districten steun bij het ontplooien van initiatieven van plaatselijke vrouwenorganisaties en betrekken zoveel mogelijk ook de lokale overheden erbij. Alles is erop gericht om mensen te leren zichzelf te helpen, in de hoop dat het zich als een olievlek verspreidt. Zo verlenen we vrouwen met een achterstandspositie een microkrediet, nadat ze een vaktraining hebben doorlopen, zodat ze zelf iets kunnen opzetten en weer anderen kunnen helpen. En er is, in samenwerking met Lions club Bergen en Stichting Impulsis, een reizende bio scoop, waar bewoners in afgelegen gebieden infor matie krijgen over bijvoorbeeld geboortebeperking, gezondheid, kinderhandel, hoe men erosie op de berghellingen kan voorkomen door aanplant van ge wassen, die weer inkomsten genereren en dergelijke." In 2006 startte Veldwerk tevens met het omvangrijke project Hamro Gaun; een groot trainingscentrum met een eigen kindertehuis en een boerderij, gevestigd in een nieuw opgezet ecologisch dorp. Hier zal gebruik worden gemaakt van duurzame energie, opgewekt uit zonne-energie, biogas en waterkracht. „Dit is uniek voor Nepal, zoiets bestaat er nog niet in het land; Hamro Gan wordt dan ook een soort proefboer- derijVrouwen uit de bergen kunnen hier leren op biologische wijze producten te verbouwen. In Nepal wordt namelijk doorgaans ziekte en ongedierte met de gifspuit bestreden. Zij leren onder andere het kweken van agrarische producten, bijvoorbeeld fruitbomen, koffie of de grondstof voor biobrandstof; de Jatropha boom. Maar ook het houden van geiten, kippen, vis sen en het verzorgen van koeien is een deel van het trainingsprogramma aan de vrouwen. Deze kennis nemen ze weer me naar hun eigen dorp om daar bij voorbeeld met behulp van een microkrediet een eigen kwekerij of veestapeltje op te zetten. De opbrengst van de producten die worden verbouwd op de Eco- boerderij in het Hamro Gaun project is bestemd voor het levensonderhoud van de bewoners en voor het onderhoud van de gebouwen, zodat het dorp als het ware zelfvoorzienend wordt." Op 23 oktober jl. werd het ecologische dorp officieel geopend. Anno 2009 is Stichting Veldwerk uitgegroeid tot een volwassen organisatie, waar inmiddels meer dan honderd vrouwen en kinderen uit Nepal, een veilig onderkomen danwel een baan hebben in de educatie, medische zorg en/of de coördinatie van het geheel. Naast individuele donaties worden de projecten ondersteund door instanties als Wilde Ganzen, NCDO en Impulsis. Stichting Veldwerk is aangesloten bij The Association of Ingo's in Nepal (AIN), een plat form waarin alle ontwikkelingsorganisaties samen komen om actuele vraagstukken te bekijken of een gezamenlijke lobby voeren om pressie op de overheid uit te oefenen. Maar bovenal is Stichting Veldwerk met een toegewijd team nog altijd bezig om vrouwen en kinderen een toekomstgerichte en een waardig leven te bieden. Want: 'geef iemand een vis en hij heeft één dag te eten; leer hem vissen en hij eet zijn leven lang!' Meer informatie is te vinden op www. stichting - veldwerk.nl.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 36