Krom Textiel reiniging IE Double Stars Heiloo Een eeuw wassen, stomen en strijken HEILOO - Het jubilerende familiebedrijf werd in september 1909 door overgrootvader Simon Krom opgericht in Alkmaar als de Noord-Hollandse Was- en Strijldnrichting. Het richtte zich voornamelijk op particulieren en het transport ging nog per paard en wagen en per boot. Het bedrijf floreerde goed. In 1920 werden de eerste vrachtauto's aange schaft en kon heel Noord-Holland worden bereikt. De fabriek werd uitgebreid met een chemische wasserij (stomerij), ververij en een afdeling ta pijtreiniging. In de jaren dertig was het even gedaan met de groei, maar het bedrijf wist zich ondanks de wereldwijde crisis goed te handhaven; er werkten maar liefst 140 mannen en vrouwen. De opening van de Afsluitdijk in 1933 was voor Simon Krom aanleiding om ook in Leeuwarden een filiaal te %n, HEILOO - Op 14 november 1989 zijn de honk- en softbaltak van De Foresters (1963) èn Base- en Softbal Club Heiloo samengevoegd tot één club met de toepasselijke naam; Double Stars Heiloo. BSCH was in 1975 opgericht toen honk- en softbal- leden zich afscheidden van De Foresters, omdat zij zich niet konden vinden in een aantal bestuurlijke beslissingen. Toch bleef er een honk- en softbal- afdeling bij De Foresters bestaan en ook zij wist weer veel nieuwe leden aan te trekken. Joep Oudejans vertelt: „BSCH kreeg het voormalige HBV veld op sportpark Het Vennewater als thuisba sis en De Foresters bleef op de Egelshoek; het aantal honk- en softbalspelers in onze gemeente groeide uit tot ruim vijfhonderd. Dit was uniek voor Nederland, gezien het aantal inwoners ten opzicht van het aantal honk- en softbalspelersMet enige regelmaat werd een sportieve strijd gestreden tussen het eerste team en de lagere teams van beide verenigingen. BSCH dames- softbal belandde onder trainer-coach Presburg zelfs in de hoofdklasse. Omdat de jeugdteams van beide verenigingen een tekort aan leden hadden, was hier al een samenvoeging gaande. Door nieuwbouwplannen op de Egelshoek maakten de toenmalige voorzitters Eric Smit (Foresters) en Paul de Ruiter (BSCH) zich hard om beide clubs samen te voegen tot één vereni ging. Dit werd Double Stars Heiloo." De samenvoeging ging niet geheel zonder slag of stoot. Joep: „Uit twee eerste honkbalteams werd één team gevormd. Dit ging helaas ten koste van een aantal spelers. Bij de dames ondervond men minder problemen. Omdat het eerste damessoftbalteam van BSCH hoger speelde, konden beide damesteams intact blijven." Vrij snel na de samenvoeging ontstonden de eerste bouwplannen voor een nieuwe kantine (die er inmid dels twaalf jaar staat) ter vervanging van het oude houten noodonderkomen op het voormalige BSCH complex. Eind 1996 werd het startsein gegeven voor de bouw van het nieuwe onderkomen. Joep: „Omdat Ger- rit Visser al betrokken was bij de club, werd hij als ar chitect benaderd voor het ontwerp en het maken van de bouwtekeningen. We hebben samen drie andere verenigingen bezocht, die recent een nieuw clubhuis hadden; deze nieuwbouw bekeken en gevraagd wat zij, als zij opnieuw zouden bouwen, zouden wijzigen. Dit alles namen wij mee in onze plannen. Het club huis staat wat hoger, omdat we op het maaiveld met de fundering zijn begonnen. Hierdoor staat de kan tine op een soort heuvel en heb je vanaf het terras een schitterend uitzicht over alle velden! De eerste steen is indertijd gelegd door onze clubicoon Kees Roest. Hij heeft veel voor de club gedaan en betekend, waaron der het onderhoud en het beheer van het complex. Kees is helaas in het harnas gestorven. We hebben de kantine met vrijwillige inzet van veel leden geheel in eigen beheer gebouwd. Zo had iemand van de club zelfs een telekraan met chauffeur geregeld, zodat de dakconstructie kon worden geplaatst." openen. En die verbinding met Friesland is er ruim 75 jaar later nog steeds. In 1969 opende Krom een tweede vestiging in Gorredijk, geleid door Han van Kuijk, kleinzoon van de oprichter. Sinds 1980 is dat de hoofdvestiging van Krom Textielreiniging. In Heiloo is al zestig jaar een Krom filiaal gevestigd, de laatste dertig jaar in winkelhof't Loo. In de loop der eeuw hebben enorme veranderingen plaatsgevonden. Van de was van particulieren specialiseerden ze zich na de Tweede Wereldoorlog in het chemisch reinigen. Dat leidde in de jaren zestig tot enorme groei en uitbrei ding. Er waren op het hoogtepunt wel vijftig filialen en tweehonderd medewerkers. Maar door verandering van kleedgewoonten, stoffen en de opkomst van de wasmachine thuis moest het bedrijf steeds bijsturen. Krom moest vanaf 1970 krimpen in omzet en perso neelsbestand. Terwijl de particulieren steeds minder de gang naar de stomerij zochten, kwamen er daaren tegen wel meer instellingen bij als klant. De natwas- serij werd daarbij aangepast. In 1990 heeft Krom een handelsmaatschappij opge richt om producten en diensten aan andere stome rijen aan te bieden en het draagvlak van het bedrijf te verbreden. Het leidde tot veel extra werk, maar onvoldoende rendement. In 2002 heeft Krom Textiel reiniging, samen met de drie andere bedrijven met een keurmerk, de 'Stomerij Groep Nederland' opge richt om landelijke organisaties van dienst te kunnen zijn. Een eeuw wassen, stomen en strijken is met veel veranderingen gepaard gegaan. In dit jubileumjaar is er een grote kans dat het eerste honkbalteam onder trainer-coach Jaap Muts pro moveert naar de landelijke eerste klasse. In dat geval dienen het veld en de hekken aangepast te worden aan de eisen om te spelen in de eerste klasse. DSH is hierover in overleg met de gemeente en hoopt op een gunstig resultaat. Joep besluit: „DSH speelde dit jaar met 17 teams in de competitie. Het clubgevoel staat bij Double Stars nog altijd hoog in het vaandel. Dit is mede de reden dat veel spelers, die voorheen graag hoger wilden spelen en daarvoor naar bijvoorbeeld Herons zijn vertrokken, weer terugkeerden op het oude honk. Ook zien we veel oud-spelers terug als hun kinderen gaan honk- of softballen." De eerste paal voor de bouw van de kantine wordt in 1997 geslagen door wethouder Wuijster- Schuddeboom.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 38