Van illegale verzetskrant naar modern bedrijf met onafhankelijk nieuwsblad 3 Een reuze stap werd gemaakt door de schoonzoon van Gerrit Keppel, Jan Mars HEILOO - Drukkerij Uitkijkpost bestaat dit jaar 75 jaarf De drukkerij werd op 22 oktober 1934 onder de naam 'Eriks Drukkerij en Binderij' op gericht door de gebroeders Eriks, in de schuur op het erf van hun ouders aan de Holleweg. In de zo mer van 1935 werd het 'Advertentie en Nieuwsblad voor Heiloo' voor het eerst uitgegeven. Wegens gebrek aan ruimte werd gezocht naar een gro tere locatie. Deze werd gevonden aan de Rechte Hondsbosschelaan 22. Beide grondleggers van de drukkerij overleden echter vrij jong en de nabestaanden stonden voor de keuze: stoppen of doorgaan. Gerrit Keppel, geen onbekende van de familie Eriks, werd door de nabestaanden aan getrokken om het bedrijf te runnen. Na het uitbreken van de oorlog drukte Keppel, vanaf de zomer van 1940, in het diepste geheim boekjes voor het verzet. Even verderop, op nummer 10, woonde de familie Heijne met onder andere broer Wim en zus Guurtje. Guurtje hielp tijdens de oorlog regelmatig in de huis houding bij de familie Keppel. Ze weet nog goed dat in die tijd de drukkerij af en toe Verboden gebied' werd verklaard door Gerrit Keppel. Guurtje (82 jaar): „We liepen vaak de drukkerij in en uit voor het één of ander. Maar er waren dagen dat Gerrit vanachter het raam gebaarde dat we echt niet binnen mochten komen. Wij hadden totaal geen idee waarom dit was, maar besteedden er verder geen aandacht aan." Guurtje heeft in totaal een keer of vier voor meneer Keppel een pakketje, waarvan ze pas ach teraf vermoedde dat het misschien wel om de boekjes voor het verzet ging, afgeleverd op een adres in het centrum van Amsterdam. Haar broertje Wim, die vaak speelde op het veldje aan de Rechte Hondsbos schelaan, werd hier op een dag door Guurtje opge haald om haar te vergezellen naar Amsterdam. Wim (72 jaar) was toen heel jong, maar kan het zich nog goed herinneren: „We reisden met een schitterende stoomlocomotief. Voor een zevenjarig jochie was dit een buitengewoon avontuur." Guurtje vult aan: „Ik vond het geweldig om naar Am sterdam te gaan. Wat mij achteraf wel opviel is, dat iedere keer ook de oude heer Avis 'toevallig' in de trein zat. Hij hield waarschijnlijk van een afstandje een oogje in het zeil of alles wel goed ging." In het voorjaar van 1944 verscheen het eerste nummer van 'De On derduiker', een maandelijks blad voor het verzet. De druk werd in het diepste geheim verzorgd door Gerrit Keppel. In oktober 1944 werd de elektriciteit afgesneden en kon men geen (illegale) radio meer beluisteren. Daarom werd er in die tijd dagelijks een bulletin verspreid, De Nieuwsbode, om mensen in de bezette regio op de hoogte te houden. Vanwege het gevaar opgepakt te worden, moest Gerrit Keppel na de dood van Martin Zonderhuis, die de verspreiding van de illegale krant verzorgde, onderduiken. Na de oorlog besloot meneer Keppel om, in navolging van het vooroorlogse 'Advertentie en Nieuwsblad voor Heiloo' een wekelijks nieuwsblad voor Heiloo en om streken te maken. Dit kreeg de naam Uitkijkpost, wat tevens de naam werd voor de drukkerij. Guurtje He ijne heeft tot haar trouwen in 1947 bij de familie Kep pel gewerkt, waarbij ze ook regelmatig in de drukkerij bijsprong. In de tweede helft van de jaren vijftig kreeg Drukkerij Uitkijkpost een geweldige order binnen om de totoformulieren te mogen drukken. Met de opbrengst hier van kon worden geïnvesteerd in nieuwe machines. Een reuze stap naar nieuwe technieken werd gemaakt door de schoonzoon van Gerrit Keppel, Jan Mars, die vanaf 1964 in het bedrijf werkzaam was. Na zijn overlijden in 1989 nam zijn vrouw, Wil Mars-Keppel, de leiding over. Zij leidde de Uitkijk post, totdat de derde generatie, haar zoon Arnoud, voldoende kennis en ervaring in huis had om het stokje van haar over te nemen. In 1.995 verhuisde Drukkerij Uitkijkpost naar het huidige pand op bedrijventerrein 'De Oude Werf' aan De Hoef smid 5. Ook tegenwoordig lopen veel Heilooërs regel matig even binnen voor informatie of het melden van een nieuwtje. De techniek schrijdt voort en onlangs is de vernieuwde website van de Uitkijkpost gelanceerd met nog meer nieuws en informatie. Iedereen die zweert bij het geluid van een verse knisperende Uitkijkpost houdt traditiegetrouw op woensdagmid dag nog altijd de brievenbus nauwlettend in de gaten! De heer Keppel samen met zn kleinzoon Arnoud Mars. 75 DRUKKERIJ UITKIJKPOST

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 3