D Een eeuw Rie Duijkersloot Lustrum voor Golfbaan Heiloo Levenslang inwoonster van Limmen en lerares in hart en nieren LIMMEN - Ze fietst nog iedere ochtend een half uurtje op haar hometrainer om fit te blijven, leest de kranten en mag graag nog een kruiswoordpuz zel maken. Rie Duijkersloot is dit jaar honderd geworden, maar als je haar behendig met haar rollator door de gangen van verzorgingstehuis De Cameren ziet manoeuvreren, zou je het haar niet geven. Ook haar geheugen heeft haar allerminst in de steek gelaten. Rie Duijkersloot is op 2 maart 1909 geboren op de Middenweg in Limmen, als tweede dochter van Jaap Duijkersloot en Catherina Duijkersloot-Nuijens. Haar geboortehuis staat er nog. Rie komt uit een gezin van vier zussen en één broer; Grietje (Margaretha), die drie jaar ouder is dan Rie; To (Antonia en twee jaar jonger dan Rie); Nel (Cornelia) en Anton. Rie en Anton zijn de enige twee die nog in leven zijn. Haar jongere zus Nel, die net als Rie en Anton in verzorgingstehuis De Cameren aan de Lage Weide woonde, is in 2005 overle den. Ze heeft als kind nog meegemaakt dat de meeste straten in het dorp zandwegen waren en auto's een hoge uitzondering. „Er liep een stoomtramlijn van Haarlem naar Alkmaar, langs de Rijksstraatweg door Limmen en Heiloo. Als we naar Oudorp gingen voor een familiebezoek, namen we de tram tot de eindhalte aan de Nieuwlandersingel. De rest gingen we lopen." Haar vader overleed op jonge leeftijd, zes weken na de geboorte van haar jongste broer Anton. Rie was toen nog maar zes. Haar moeder bleef achter met vijf jonge kinderen. Inmiddels was de Eerste Wereldoorlog uitgebroken. Rie's moeder hertrouwde drie jaar later met weduwnaar Valkering, die zelf ook vijf kinderen had (Dirk, Piet, Trien, Cor en Pé). Van de Middenweg verhuisde het hele gezin Duikersloot in 1918 naar hun nieuwe onderkomen aan de Hogeweg. Hier werden nog twee broertjes geboren, Jaap en Antoon. In de ogen van een kind was de Hogeweg een compleet an dere buurt dan Rie's oude buurtje aan de Middenweg. Gelukkig zag ze na de verhuizing haar oude vriendin netje Trien Bakkum nog van tijd tot tijd. Rie, die nooit getrouwd is geweest en tot drie jaar na het overlijden van haar moeder met haar jongere zus Nel aan de Hogeweg heeft gewoond, was haar tijd ver vooruit als buitenshuis werkende vrouw. Ze heeft tot haar 65ste als vakleerkracht op diverse scholen gewerkt en schroomde niet om zich tussentijds bij te scholen. „Toen ik op de lagere school zat, hielp ik na schooltijd mijn moeder met allerlei naaiklusjes. Ik vond het leuk om te doen. Waar andere meisjes, ook mijn zusjes, na de lagere school bij iemand in de huishouding gingen werken, bleef ik thuis wonen om mijn moeder te helpen met haar thuisnaaiwerk. Dat was in die tijd voor een jongedame vrij ongewoon. Ik wilde later ook leren patronen tekenen en volgde de opleiding voor coupeuse aan de modevakschool in Alkmaar. Mijn lerares, mevrouw Nelis, vroeg mij of ik zelf naailessen wilde geven. Hiervoor heb ik na de oorlog in Den Haag de benodigde examens gehaald. Ik gaf inmiddels drie a vier dagen per week privénaailes aan meisjes en volwassenen; eerst aan huis, later in het badhuis en café Kraakman en uiteindelijk in het houten gebouwtje achter het huis van Jaap aan de Pagenlaan. Dit heb ik zo'n 17 jaar gedaan. Ik kon op verzoek van burgemeester Nieuwenhuijsen tevens als handwerklerares terecht op de openbare lagere school in Limmen, maar ik miste nog de vereiste akte K (handwerken, borduren en lingerie). Deze akte heb ik naderhand alsnog gehaald." Via een advertentie, waar in voor meerdere lagere scholen een vakleerkracht in handwerken werd gevraagd, ging ze vervolgens aan de slag als lerares in Heemskerk. Ook heeft ze tot haar pensioen één dag per week lesgegeven op de Rembrandtschool in Akersloot. Om zich gemakkelijk en snel van school naar school te kunnen verplaatsen, heeft Rie op 48-jarige leeftijd haar rijbewijs gehaald. Op haar 95ste heeft ze besloten om de herkeuring voor verlenging van haar rijbewijs maar niet meer te ondergaan. Rie lacht: „Ik heb hiermee wel een stukje zelfstandigheid en onafhankelijkheid ingeleverd. Maar ja, als je ouder wordt, doe je voortdurend een stapje terug." Gedurende haar gehele leven heeft Rie nooit buiten Limmen gewoond en hiermee is zij waar schijnlijk de langst inwonende burger van Limmen. stilgestaan, dat er zoveel bezwaren zouden komen. Milieucontact Heiloo en enkele agrariërs dienden hun bezwaren in en de pas verleende vergunning werd door de Raad van State ingetrokken. Na ruim vijf jaar procederen werden in 2002 de bezwaren alsnog onge grond verklaard. In 2003 kon men eindelijk beginnen met de aanleg van de golfbaan en de bouw van het clubhuis. Want gedurende de onzekere en roerige pe riode hieraan voorafgaand was men doorgegaan met het ontwikkelen van allerlei begrotingsplannen en bouwtekeningen. Op 4 juni 2004 werd Golf 8t Coun tryclub Heiloo officieel geopend. Hetzelfde jaar kreeg de golfbaan al de A-status toegekend door de Neder landse Golf Federatie, dankzij de goede kwaliteit van de banen. Iets waar de leden van GCH trots op zijn. Volgens hen is er iets moois verdwenen, maar is daar ook weer iets moois voor teruggekomen. GCH is de afgelopen vijf jaar uitgegroeid tot een bloeiende vereniging, waarvoor veel leden zich vrijwillig inzetten, en heeft inmiddels een maatschap pelijke functie gekregen. Het biedt naast jongeren ooi ouderen de mogelijkheid om sociale contacten op te doen en in de buitenlucht te bewegen, waar velen van genieten. GCH telt momenteel ongeveer 400 leden en 75 jeugdleden, maar ook 1500 golfliefhebbers uit de wijde omgeving kunnen hier laagdrempelig terecht. In het clubhuis is een restaurant met een prachtig gelegen terras gevestigd, dat open staat voor iedereen De golfbaan is, gezien de ligging, voor velen bereik baar per fiets. De golfsport is groeiende en wordt met name onder jongeren steeds populairder. Golf 8t Countryclub Heiloo is dan ook gericht op de toe komst, wil graag uitbreiden en zich blijven ontwik kelen. Golf 8t Countryclub Heiloo heeft een stevige basis, waarin de verenigingsgedachte hoog in het vaandel staat!" HEILOO - De golfbaan in Heiloo bestaat dit jaar vijfjaar. Golf- en Countryclub Heiloo is daaren tegen al vijftien jaar geleden opgericht. Het idee voor een golfbaan in Heiloo was een 'jongens droom' van een groepje Heilooërs, die het leuk vonden om in de buurt een partijtje golf te kun nen spelen en hier geen echt geschikte locatie voor konden vinden. Het clubje speelde regelmatig op een weilandje in Egmond en lieten daar hun ge dachten over een golfbaan in Heiloo de vrije loop. Oktober 1994 richtten ze een vereni ging op om zo meer daadkracht te creëren en de plannen uit te werken. De golfclub telde in die tijd zo'n zestig leden. Om plannen waar te kunnen maken was geld nodig en alle leden werd gevraagd om hieraan hun deel bij te dragen. De golfclub onder handelde met enkele boeren om te peilen of zij bereid waren hun land te verkopen. De betreffende boeren hadden hier wel oren naar. Met het risico dat de droom niet uit zou ko men, werd de grond aangekocht. Op de aanvraag voor de benodigde ver gunningen reageerde de gemeente positief. In 1996 werd de vergunning verstrekt, maar men had er nooit bij

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 6