Oratoriumkoor Heiloo JUBILEUMCONCERT TELEMANN J.S.BACH W Koorzingen is een wonder" Project Kinderkoor DE THEORBE SPELER/ LUITSPELER Paul Waerts: Bach's muziek moet je veroveren! Martine Straesser - alt ét UITKIJKPOST 25 NOVEMBER 2009 Jubileumconcert Oratoriumkoor Heiloo Komend jaar wordt een feestelijk jaar: Oratoriumkoor Heiloo viert zijn 65 jarige bestaan! Bestuur, dirigent en koorleden gaan er een mooi en gedenkwaardig jaar van maken. We openen dit jubileumjaar met een prachtig concert in de Ter Coulsterkerk op 18 december! Het is verheugend te merken dat het plezier in samen zingen ook in deze drukke, moderne tijd mensen nog steeds aanspreekt. Samen zingen is een mooi tegenwicht voor al de stress in ons leven. Als je zingt ben je daarmee bezig en vergeet je de dagelijkse beslommeringen. Zingen is een ontspan nende bezigheid! Samen zingen is nog leuker! En zeker bij ons koor in Heiloo. Zoals gezegd: het jubile umjaar wordt geopend op 18 december. Be zoekers die met ons dit feest willen meebeleven worden getrakteerd op een feestelijke concertavond! Op het programma staat de cantate 'Maehet die Tore weit' van Georg Philipp Telemann. Van Johann Sebastian Bach wordt de bekende cantate 'Waehet auf, ruft uns die Stimmme' én het 'Magnificat' uit gevoerd. Het Magnificat, ook wel de lofzang van Maria genoemd, heeft veel componisten geïnspi reerd. De toonzetting van Bach behoort echter zonder overdrij ving tot hoogtepunten van het genre. In de tijd van Bach werd zijn Magnificat met Kerstmis ge zongen in een speciale uitvoering met invoeging van Duitse en La tijnse kerstliederen. Bach schreef dit werk in Leipzig in 1723 en hij heeft het gecomponeerd voor vijfstemmig koor en orkest. Het is een van Baehs meest melodi euze werken, meer Italiaans van stijl dan het merendeel van zijn kerkmuziek. De twee cantates die uitgevoerd worden zijn ook zeer geschikt voor deze periode voor het Kerstfeest, waarin de mensen vol verwachting en blij uitzien naar het 'grote feest'. Naar het ideaalbeeld van de oud- Griekse ehitarra (lier) werd rond 1580 een 14-snarig instrument ontwikkeld dat speciaal bedoeld was voor het begeleiden van de zangstem: de ehitarrone of theorbe. De enorme afmetingen van dit instrument zijn het gevolg van het belang dat men hierbij hechtte aan het gebruik van vooral veel lage bassnaren. Met haar prachtige klank en volle re sonantie werd de theorbe ingezet voor eontinuospel in alle moge lijke bezettingen, terwijl er ook solorepertoire voor geschreven werd. Zij bleef tot in de 18e eeuw in gebruik. Cantate nr 183: 'Machet die Tore weit' MAGNIFICAT BWV 243 Cantate 'Waehet auf BWV 140 VRIJDAG 18 DECEMBER 2009 AANVANG 20.15 UUR in de TER COULSTERKERK Hoüeweg 111 HEILOO Toegangsprijs: 23.00 Voorverkoop: De Schrijverij, Heerenweg 199, Heiloo Boekhandel Deutekom, (winkelcentrum 't Loo) Telefonisch: 0226 - 426751 en 072 - 5335683 Per email: secretariaat@oratoriumkoorheiloo.nl of website: www.oratoriumkoorheiloo.nl Via website www. oratoriumkoorheiloonl of via leden Telefonisch: 0226-426751 of 072-5335683 De Schrijverij Heerenweg 199, Heiloo/ Boekhandel Deutekom (winkelcentrum 't Loo) Toegangsprijs: 23,= (inclusief programmaboekje) Oratoriumkoor Heiloo hoopt dat dit julbileumeoneert een opmer kelijke mijlpaal mag betekenen in een lange periode van veel zangplezier 7 I'M A "Al ENT Paul Waerts is nu 2 Vz jaar di rigent van het Oratoriumkoor Heiloo en heeft de ambitie om van het koor een echt Bach- koor te maken: "de muziek die Bach componeerde voor zijn koren moest door de zangers veroverd worden". Onder Paul's leiding is het koor dit 'gevecht' aangegaan en het is aan de winnende hand! De uitvoeringen van De Matthaus Passion en het Weihnaehtsora- torium waren op een behoor lijk niveau en nu wordt er hard gewerkt aan cantates en het Magnificat van Bach. In het najaar van 2007 ontstond bij het instuderen van de Matthaus Passion de idee om een kinderkoor bij de uitvoering te betrekken. Voor dat oratoriumwerk eigenlijk een must. En waarom dan niet een 'eigen' kinderkoor Zoals dat in de beginjaren van ons koor ook be- stond.We slaagden erin voldoende kinderen hiervoor te enthousias meren. De kinderen werden na auditie geselecteerd en opgeleid door onze dirigent. Hun bijdrage was een groot succes. Daarna konden we weer een beroep op hen doen bij het Weihnaehtsoratorium in december 2008 en opnieuw de Matthaus Passion voorjaar 2009. Een traditie begon zich te vormen. Ook voor dit jubileumconcert wisten we hen weer te 'strikken'.Een paar manlijke coryfeeën vielen af we gens 'de baard in de keel'. Echter dankzij nieuwe rekruten is het kinderkoor weer op sterkte. Op zaterdagmiddag oefenen ze op een koraal uit de Cantate 'Waehet auf ruft uns die Stimme'. Een koraal wat door velen als het mooi ste gedeelte uit dit werk ervaren wordt. Eigenlijk geschreven voor tenoren,maar de hoge kinderstemmen weten het minstens zo fraai te vertolken. Bach zou hen toelachen. Bij dit jubileumconcert wordt de altpartij gezongen door Martine Straesser. Haar mooie warme stem zal zeker bijdragen aan een prachtige uitvoering. Martine Straesser begon haar zangstudie aan het Sweelinek conservatori um te Amsterdam bij Charles van Tassel. Vervolgens studeerde zij aan de Royal Scottish Academy te Glasgow waar ze haar masters degree in opera behaalde. We wilden wat persoonlijke impressies van binnenuit heb ben, van zomaar een koorlid. Een goed ingevoerde collega tipte ons: Lies van den Bos. Met haar keken we terug naar een klein stukje geschiedenis. Lies maakt sinds 1976 deel uit van het koor. Voor haar dochter, die destijds een muziekopleiding in Alkmaar volgde, zocht Lies een koor in Heiloo om te kunnen oefenen. Oratoriumkoor 'Nieuw Leven' leek haar wel wat en ze besloot zelf ook lid te worden. Eerst als sopraan, later werd dat alt. Van Lies zul je niet gauw horen 'vroeger was het allemaal beter'. Integendeel. Ze roemt de ont spannen wijze waarop de huidige koorleden met elkaar omgaan: "er heerst een heel prettige sfeer, dat zag en zie je niet overal". Ze her innert zich een moeilijke periode in haar leven "deze zangver eniging is mij toen tot steun en houvast geweest, dat vergeet je nooit". Klassieke koormuziek: noem een componist en Lies weet wel een werk te noemen waar ze als koorlid haar steentje aan bijdroeg. En dat onder verschil lende dirigenten. Lies is discreet en zal niet over hen uit de school klappen, of een voorkeur uitspre ken. Toch wil ze wel kwijt, dat ze erg ingenomen is met de huidige dirigent Paul Waerts. "Hij doet het uitstekend. Niet alleen uit muzikaal oogpunt. Zijn kennis over componisten, hun werk en de cultuurhistorische achtergrond, het is echt een verrijking bij het repeteren". Koorzingen is een wonder vindt Lies: "Die stempartijen die eerst in de steigers staan. Je hoort het en je denkt, wat moet dat wor den. Maar het ontwikkelt zich iedere keer weer tot een prachtig samenzingen". Kan je bij Lies ook aankomen met popmuziek? Nou dat valt mee. "Ik scheer niet alles over één kam, zoals anderen van mijn leeftijd vaak doen". Met een glimlach: "Niet alles is even goed, maar van bijv. Queen en Sting kan ik echt genieten, dat is prima!" Een 'zomaar' koorlid blijkt Lies dus niet te zijn. Al verder pratend blijkt dat de hele familie van den Bos wel iets met (klassieke) muziek heeft of doet: moeder,kinderen, kleinkinderen (maar liefst vier van hen maken deel uit van het kinder koor), het zit in de genen. Lies hoopt nog een tijdje te kunnen doorgaan. Lachend: "van doodgaan vind ik het ergste, datje niet meer kunt zingen".

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2009 | | pagina 21