Nieuwbouw moet zich concentreren op betaalbare woningen voor starters en senioren. eens eens Li eens eens eens eens STELLING VAN DEZE WEEK: ^PvdA NCPN D66 Op woensdag 3 maart 2010 zijn de gemeenteraadsverkiezingen. In de aanloop daar naartoe legt weekblad Uitkijkpost de politieke partijen elke week een stelling voor. Alle stellingen zijn terug te lezen op www.heiloo-online.nl/verkiezingen. Gré Ris, Heiloo 2000 Ellen Las van Bennekom, WD J Hei Cees Rootjes, PvdA Margriet Kaandorp, NCPN Hero Veger, CDA Robert Bosman, D66/GroenLinks Heiloo GROEN LINKS 27 JANUARI 2010 UITKIJKPOST RECTIFICATIE: De stelling van vorige week had moeten luiden: 'Het Stationscentrum dient autoluw te worden' in plaats van 'Het Stationscen trum dient autoluw te blijven'. Onze welgemeende excuses voor de even tuele verwarring die dit heeft opgeleverd. De redactie ^Deze stelling is al tijden een speerpunt van Heiloo-2000, dus f een volmondig eens. Met Heiloo-2000 in het college zouden wij meer druk gezet kunnen hebben op een meer en snellere realisatie van sociale woningbouw dan nu het geval geweest is. Er is nu vastgelegd dat 40% van alle nieuwbouw sociale woningbouw dient te zijn, maar wij willen extra maatregelen nemen om een betere afstemming op de woningbehoeften te krijgen. Bouwgrond willen wij in erfpacht uitgeven. De huurder en/of koper gaat daarbij erfpacht betalen afhankelijk van zijn inkomen; hoe hoger het inkomen des te hoger de erfpacht. Dit bevordert naar ons idee de doorstroming. Deze doorstro ming is ook nodig bij senioren. Meer senioren woningen zijn nodig om gelijke tred te houden met de bevolkingsopbouw in Heiloo. Uitbreiding van capaciteit in zorgcentra, van aanleun en kangoeroewoningen zal op korte termijn moeten plaats vinden. Heiloo-2000 is er een voorstander van om bij toewij zing van huurwoningen de inwoners van Heiloo op enigerlei wijze voorrang te geven, want ofschoon de woningtoewijzing een regionale verantwoordelijkheid is, vindt Heiloo-2000 dat ouderen zo veel mogelijk in hun eigen woonomgeving (in Heiloo) moeten kunnen blijven wonen. ^^Ja, maar het allerbelangrijkste is dat die woningen gebouwd f worden waar behoefte aan is. We moeten ervoor zorgen dat bekend is wat de eisen en wensen van mensen zijn. Dus wat voor woning willen starters, waar willen ze die? Maar ook, welke voorzieningen moeten er komen in een nieuwe wijk, niet alleen voor starters en ouderen, maar ook van anderen. Ook moet er voldoende rekening worden gehouden met de toekomst. Kunnen starters bij gezinsvorming in hun eerste huis blijven wonen of moet er doorstroming gestimuleerd worden? Dan zul je ook woningen voor gezinnen met kin deren moeten bouwen. Betaalbaar bouwen betekent voor de WD Heiloo dat er rekening wordt gehouden met de fi nanciële mogelijkheden van de toekomstige bewoners. Bij iedere nieuwbouwlocatie moeten hierover afspraken worden gemaakt met als resultaat: woningen in goedkope en duur dere prijsklassen. Ook zijn wij een groot voorstander van regelingen waarbij door een vorm van subsidie op de koop prijs van een huis starters worden geholpen bij de koop van hun huis, waarbij dan bij een eventuele verkoop na een aan tal jaren ook een deel van de winst weer wordt teruggestort (zgn. grondgebonden eigendom). -*Ï5- De PvdA onderschrijft deze stelling van harte omdat er in Heiloo te weinig voor deze groepen wordt gerealiseerd. Naast de betaalbaarheid is bouwen voor kwaliteit en le vensloopbestendigheid een voorwaarde. De laatste tijd is er namelijk een nieuwe trend merkbaar. Door beter in te spelen op de kwaliteitsvraag zullen meer mensen vanuit een sociale huurwoning doorstromen naar een betaalbare kwaliteitswoning. Op die manier ontstaat er voor de star ter die slechts over een bescheiden budget beschikt een grotere kans om een woning te vinden. Ten aanzien van onze senioren zet de PvdA zich in voor langer zelfstandig wonen. Dit houdt niet alleen in dat we een goede thuis zorg garanderen maar dat we ook levensloopbestendig gaan bouwen. Dat de vraag van kwantiteit naar kwaliteit verschuift biedt daarnaast kansen voor zelfrealisatie en collectief particulier opdrachtgeverschap. Deze beide vormen van woningbouw zijn momenteel onderontwik keld in Heiloo en initiatieven op dit gebied zullen wij de komende jaren dan ook aanmoedigen. Hier is de NCPN het volledig mee eens. Daar pleit de NCPN sinds haar komst in de gemeenteraad in 2002 al voor. Er staan ondertussen al genoeg dure appartemen ten in ons dorp. Niet te betalen voor de starters en veel senioren. Dit heeft plaatsgevonden, omdat het college en de meerderheid van de raad te vaak kozen voor dure woningen, omdat daar het meest aan wordt verdient. Er dient dus een grote inhaalrace te komen voor betaalbare woningen voor deze categorien plaatsgenoten. In de nieuwe raadsperiode van 2010-2014 kunt u wederom re kenen op de steun van de NCPN voor de RECHTEN van deze mensen voor een betaalbare woning. ^^Mee eens. Wonen is een eerste levensbehoefte, maar f helaas is voor veel mensen de woningmarkt minder toe gankelijk en betaalbaar. CDA-Heiloo is daarom van me ning dat betaalbaar gebouwd moet worden voor starters, jongeren en ouderen. Wij houden vast aan het uitgangs punt dat tenminste 40% van de woningbouw bestemd is voor sociale woningen, tenzij uit behoefteonderzoek blijkt dat een andere verdeling wenselijk is. CDA-Heiloo steunt de wens van ouderen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Daarom moeten er meer levensloop bestendige woningen komen. Bovendien stimuleren wij kleinschalige woonvormen voor inwoners met dementie of bijvoorbeeld 'mantelzorgwoningen' (hierin leven twee generaties dicht bij elkaar, maar wel met een eigen voor deur). Hier liggen nog vele kansen en het is de hoogste tijd die te gaan benutten! Mggpp** ^^Tbekomstige woningbouw sluit voor D66-GroenLinks aan op de f huisvestingsbehoefte in Heiloo, op de schaal van het dorp en bevor dert een evenwichtige bevolkingsopbouw. D66-GroenLinks wil dat er meer gebouwd gaat worden voor starters, vooral voor jongeren en jonge gezinnen. Voor de doorstroming op de woningmarkt moeten (zorg)woningen voor senioren gebouwd worden. Dit betekent voor ons bouwen van voldoende woningen van goede kwaliteit tegen een betaalbare prijs voor iedere inkomensgroep. D66-GroenLinks houdt vast aan het huidige principe dat ten minste 40% van de woningen beschikbaar dient te komen voor de lage prijsklasse. Wij willen woonvormen zoals 'kangoeroewoningen', waarin meerdere genera ties binnen een familie in een pand (met ieder een eigen voordeur) kunnen wonen. Tevens zal de fractie zich sterk maken voor een aan passing van de bouwregels, zodat op een kavel een gezins- en se niorenwoning gebouwd kan worden. De woningbouw zal wat betreft hun architectuur, in hun maatvoering en hun uiterlijke vorm moeten passen in de woonomgeving. Verder voldoen de nieuwe woningen aan de criteria van duurzaam bouwen en levensloop bestendigheid. Is dit haalbaar en betaalbaar? Ja. De gemeente kan voor goedkope nieuwbouw een lagere grondprijs vragen. Daarnaast zijn duidelijke afspraken -over huur- of prijsklasse en soort woningen- tussen de gemeente en woningcorporaties/projectontwikkelaars nodig. HEILOO

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 16