Het houden van een gemeentelijk referendum moet mogelijk worden i eens oneens V lp PvdA oneens CDA oneens eens eens STELLING VAN DEZE WEEK: ÉL NCPN D66 10 »fs#l Op woensdag 3 maart 2010 zijn de gemeenteraadsverkiezingen. In de aanloop daar naartoe legt weekblad Uitkijkpost de politieke partijen elke week een stelling voor. Alle stellingen zijn terug te lezen op www.heiloo-online.nl/verkiezingen. Jan Valkering, HEILOO-2000 Ellen Las van Bennekom, WD Ko Hemminga, PvdA Monique Tromp, NCPN Hessel Hiemstra, CDA Heiloo GROEN LINKS 17 FEBRUARI 2010 UITKIJKPOST ^^HEILOO-2000 is een groot voorstander van het referendum. f Er bestaat voor de inwoners in Heiloo nog geen mogelijkheid om zich uit te spreken over situaties die het algemeen belang van alle inwoners betreffen en diep in de samenleving kunnen ingrijpen. HEILOO-2000 acht het wenselijk om een dergelijke medezeggenschap voor de inwoners via een referendumver ordening vast te stellen. Democratie staat bij HEILOO-2000 in een hoog vaandel en het is eigenlijk ongehoord dat er po litieke partijen zijn die de mening van de inwoners via een referendum niet willen honoreren, Wanneer de kiezer iets wil, kan de politiek toch nooit zeggen dat zij de kiezers geen stem willen geven? Nu kennen we slechts een beperkt inspraak- en inspreekrecht, doorgaans geënt op incidentele belangen of voorvallen. Ook kunnen de inwoners ideeën of voorstellen bij het gemeentebestuur neerleggen via het burgerinitiatief hoewel HEILOO-2000 de drempel tot indiening daarvan nog steeds te hoog vindt. Het referendum is zeer zwaarwegend advies van de inwoners over een aangelegenheid die alle in woners van Heiloo aangaat. Middels een democratisch instru ment als een referendum verneemt de raad de zienswijze van V de inwoners en kan daardoor een juiste beslissing nemen bij \een ingrijpende besluitvorming, u. ^^Nee, de WD Heiloo is tegen het houden van referenda. f Allereerst leven we in een vertegenwoordigende democra tie. Elke vier jaar (of vaker bij ontbinding van het parlement in het geval van een kabinetscrisis) wordt iedere volwas sene in staat gesteld om afgevaardigden in gemeenteraad, Provinciale Staten en Tweede Kamer te kiezen. Ook bieden politieke partijen regelmatig aan inwoners de mogelijkheid hun mening te uiten aan de gekozen volksvertegenwoor digers. Zo is het voor iedereen mogelijk bij de fractie van de WD Heiloo langs te komen en te zeggen wat je op het hart hebt. Daarnaast is de uitslag van een referendum te beïnvloeden door de wijze van het stellen van de vraag. Ook is een kwestie altijd te ingewikkeld om in één of twee vragen samen te vatten. Aan zaken die eenvoudig schijnen en op gemeentelijk niveau lijken te kunnen worden afge daan, zoals het al dan niet in stand houden van een buslijn, zitten vaak veel meer aspecten (denk aan consequenties voor inwoners van andere gemeenten of voor andere lij nen) dan in één vraag kunnen worden samengevat. Alles heeft met alles te maken; je kunt een probleem niet op zo'n eenvoudige manier afdoen; dat zou pas betekenen dat je de inwoners niet serieus neemt. pui- - ^De PvdA is het oneens met de stelling. Wij vinden betrok- kenheid van de burgers erg belangrijk en niet voor niets is het burgerinitiatief door ons op de raadsagenda gezet en inmiddels ingevoerd. De PvdA vindt de invoering van een gemeentelijk referendum feitelijk een lapmiddel achteraf. Wij kiezen ervoor de kloof tussen enerzijds de burgers van Heiloo en anderzijds de politiek en de gemeente te verklei nen door een wijkgerichte aanpak. Dat doen wij door de aanstelling van zowel direct aanspreekbare en herkenbare wijkwethouders als ambtenaren die precies weten wat er speelt in een buurt. Op die manier komt de gemeente naar de burgers toe. Tijdens vaste wijkspreekuren kan ieder een bijtijds aandacht vragen voor zaken die hem of haar bewegen. Met de veiligheid en leefbaarheid in de wijk als ultiem doel. ^^Natuurlijk is de NCPN voorstander van een zo groot mo- f gelijke inspraak van de burgers over zaken die zich in ons dorp afspelen en velen aangaan. Daar past het referen dum heel goed in. Wanneer een duidelijke meerderheid van de Heilooër bevolking zich - hetzij positief, hetzij ne gatief - uitspreekt over een onderwerp dat ons allemaal aangaat, dan dient de gemeenteraad en het college zich daar naar te richten, al heeft ze daar bij meerderheid een andere mening over. De basis voor een goede volksvertegenwoordiging ligt volgens ons in een open oog en oor voor en met de bur gers van Heiloo. Op basis daarvan zul je als volksverte genwoordiger de balans op moeten maken en tot keuzes moeten komen. Als CDA-Heiloo zijn wij bijzonder betrok ken met de inwoners en vinden we het heel belangrijk om te weten wat er in Heiloo leeft. Daarom geven we zoveel mogelijk ruimte om de CDA-fractieleden rechtstreeks te benaderen. Dat kan bijvoorbeeld tijdens het info-uur van de fractie. Maar we zoeken de mensen ook zelf op. Zo houden we regelmatig een fietsronde door Heiloo, zodat we zelf kunnen zien en horen wat de mensen bezig houdt. Verder onderhouden we contacten met allerlei maat schappelijke organisaties in Heiloo. Vanuit dat perspectief zien wij geen meerwaarde voor een referendum, zeker niet wanneer we de aanzienlijke kosten voor een eventueel re ferendum in ogenschouw nemen. Tot slot werkt een refe rendum al snel simplificatie in de hand en kan het zelfs een excuus vormen voor raadsleden om hun verantwoordelijk heid te ontlopen. Een gemeentelijk referendum is voor het CDA dan ook een overbodig instrument. D66-GroenLinks is er een uitgesproken voorstander van om de inwoners ook buiten de periode van de raadsverkie zing te betrekken bij de besluitvorming. Een gemeentelijk referendum is daarbij een krachtig middel. De inwoners moeten wel van goede informatie zijn voorzien om mee te kunnen denken en doen. Het moet ook over concrete onderwerpen gaan en de gevolgen van een 'ja' dan wel een 'nee' moeten duidelijk zijn. Het gemeentebestuur dient de uitslag te eerbiedigen. D66-GroenLinks is ook voor de mogelijkheid voor inwoners om zelf een onderwerp op de agenda van de raad te zetten. Dit burgerinitiatief kan wat ons betreft verder worden uitgewerkt en dat zullen we van harte ondersteunen. Zowel bij beleidsontwikkeling als bij de uitvoering van beleid zullen wij er consequent aan mee werken, dat informatie over voorgenomen plannen en ver anderingen in Heiloo tijdig, duidelijk en inzichtelijk aan de burgers wordt verstrekt. Verder wil D66-GroenLinks samen met de jeugddenktank bekijken hoe jeugdige inwoners meer geïnformeerd en betrokken kunnen worden bij voor hen relevante besluitvorming. Initiatieven als gemeente raad spelen en schooldebatten zullen wat ons betreft wor den ondersteund. HEILOO

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 10