Ted van Lieshout op 11 maart in Limmen Open Huis: Het ware verhaal van de Kever in bibliotheek Akersloot 6(D ©ÜT)C3 ®[p zaterdag 6 maart 2010 van 10.00 - 13.00 uur NIEUWS UIT DE REGIO Excursie omgaan met grote grazers in de duinen Schrijver, illustratoren dichter vertelt over eigen werk Ganz bedacht de Kever in 1923 nadat hij van zijn motor was gevallen www.falklandtoneel.nl vr' REGIO - Een wandeling of fietstocht in het duin. Nietsvermoedend komt u een bocht om en staat ineens oog in oog met een Schotse Hooglander of meerdere. Wat nu? Zondag 14 maart neemt de bos wachter u mee om uitleg te geven over de omgang met vee in het duin. De excursie start om 09.30 uur in Bakkum en duurt ongeveer twee uur. Startpunt is de parkeerplaats aan de Noorderstraat. Aanmelden graag via het boekingsbureau via www.pwn.nl/activiteiten of 0900-7966288. In grote delen van het Noord-Hollandse Duinreservaat lopen Schotse Hooglanders en Exmoorpony's. Dit vee neemt de taak van de konijnen over en houden het duin met hun activiteiten open. Tijdens een duin- bezoek kunt u ze tegenkomen, grazend, liggend, trekkend van plek naar plek. Soms ziet u ze op grote afstand, soms van zeer dichtbij. Wat kunt u doen als u de dieren op uw pad treft? Daarover en over het gedrag van het vee gaat deze excursie. Aangeleverde foto LIMMEN - Op donderdag 11 maart verzorgt de schrijver Ted van Lieshout de boekenweekle zing in de Bibliotheek in Limmen aan de Zonnedauw 2. Ted van Lieshout (Eindhoven, december 1955) vond na zijn oplei ding aan de Rietveld-academie werk als illustrator en grafisch ontwerper. Hij ontwierp boekomslagen en maakte illustraties. In 1984 begon hij gedichten en verhalen te publice ren. Zijn eerste jeugdroman Raafs reizende theater verscheen in 1986. Sinds 1990 is hij fulltime schrijver. Ted van Lieshout is erg veelzijdig. Naast gedichten schrijft hij ook prentenboeken, boeken over (beel dende) kunst, verhalen, boeken voor beginnende lezers, liederen, toneelstukken, scènes voor Sesamstraat, Het Klokhuis en ande re televisieseries. Hij illustreert nog steeds, ook zijn eigen boeken. Zijn dichtbundels zijn vaak door hemzelf vormgegeven. Bijna al zijn werk gaat over je plaats zoeken en vinden in de wereld, zegt hij zelf. Vaak zijn het kinderen en jongeren die daaro ver nadenken; heel wat van zijn werk gaat ook over dood, maar ner gens wordt het sentimenteel of zwaar. De dingen die hij opmerkt verrassen, doordat ze, in zekere zin, juist voor de hand liggen. Ze waren er altijd al, maar hadden Van Lieshout nodig om gezien te wor den. Ted van Lieshout ontving veel prijzen en onderscheidingen. In 2006 kreeg hij een Zilveren Griffel voor 'Mama! Waar heb jij het geluk gelaten?' en 2009 ontving hij zelfs de prestigieuze Theo Thijssen-prijs voor zijn hele oeuvre. Hij is onge twijfeld een van de belangrijkste Nederlandse jeugdschrijvers van het moment. Deze avond past volledig in het thema van de Boekenweek 2010: Jong zijn: het kind de jeugd, de jongere. De organisatie van de lezing is in handen van de Bibliotheek Kennemerwaard locatie Limmen in samenwerking met Limmen Cultuur (www.limmencul- tuur.nl). Aanvang 20.00 uur, toe gang 6,- (bibliotheekleden 5,-). Reserveren kan via tel. 072- 5052235 of per e-mail: limmencul- tuur@hotmail.com of limmen @bibliotheekkennemerwaard.nl. Ted van Lieshout pieter kieftstraat 20 postbus 316 1900 ah castricum tel. (0251) 65 91 19 fax (0251) 65 52 43 info@bonhoeffer.nl www.bonhoeffer.nl REGIO - Op woensdag 10 maart wordt in de bibliotheek van Akersloot door Paul Schilperoord het meeslepende verhaal over de werkelijke uitvinder van de Volkswagen Kever verteld. De lezing begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 6,- (voor bibli otheekleden 5,-). De Kever is een van de populairste auto's ooit. Het model werd door Adolf Hitler gepromoot als een auto voor het gewone volk. In het boek van Paul Schilperoord, 'Het ware ver haal van de Kever', worden voor het eerst de originele Kever-schetsen van Hitier zelf gepubliceerd. Dat Hitier zijn schetsen, het technische concept, de naam én de bijnaam van de auto baseerde op het werk van de Joodse ingenieur Josef Ganz liet hij uiteraard onvermeld. Sterker nog, Ganz werd uit de geschiedenis gegumd. Tech niekjournalist Paul Schilperoord vond het privéarehief van Josef Ganz terug bij nazaten in Australië. Het archief bevatte niet alleen belangrijke docu menten, maar ook vele honderden nooit eerder gepubliceerde foto's en ontwerptekeningen van de Kever. Hij reconstrueerde het verhaal dat Josef Ganz op zijn sterfbed omschreef als 'a crime story even Hitchcock could not invent'. Ganz bedacht de Kever in 1923 nadat hij weer eens van zijn motor was gevallen. Zijn ontwerp was revolutionair. Zo revolutionair dat fabrikanten als Zündapp en Tatra het ontwerp via bedrijfsspionage in handen probeer den te krijgen en Daimler-Benz hem met een showproces uit de markt wilde duwen. Er werd vanuit Nazikringen zelfs een moordaanslag op Ganz gepleegd. Kom luisteren naar het meeslepende en niet eerder vertelde verhaal achter de auto van de eeuw in de bibliotheek van Akersloot, Rembrandtsingel 1. Kaarten zijn voor 6,- per stuk te koop bij de Klantenservice in de bibliotheek. Bibliotheekleden beta len slechts 5,- voor een kaartje. Reserveren kan op tel 0251-312948 of per e-mail akersloot® bibliotheekkemremerwaard.nl. m

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 19