Oratoriumkoor Heiloo Oratoriumkoor Heiloo zingt Matthaus Passion Jonge alt valt voor Bach MATTHAUS PASSION Het kinderkoor zingt weer mee! Paul Waerts: Bach's Matthaus Passion, een succes verhaal! LAUREN ARMISHAW sopraan ORATORIUMKOOR HEILOO Uw bijzondere aandacht wordt gevraagd voor de a.s. uitvoering van de Matthaus Passion van J.S. Bach door het Oratoriumkoor Heiloo. Medewerking wordt verleend door het barokorkest "Cappella Maria Barbara", spelend op authentieke instrumenten. Het oratoriumkoor Heiloo beschikt over een "eigen" kinderkoor (22 kinderen uit Heiloo en omgeving). Zij zullen met hun heldere stemmen een compleet geheel maken van dit prachtige werk van Bach. De bekwame dirigent van het koor, de heer Paul Waerts, zal op vakkundige wijze de algehele leiding op zich nemen. Een aantal zeer bekwame solisten zullen hun partijen rollen op uitstekende wijze vertolken. Elders, op deze pagina kunt u meer lezen over deze solisten en hun achtergrond. De uitvoering van de Matthaus Passion op vrijdagavond, 26 maart 2010, in de Ter Coulster- kerk, Holleweg 111 te Heiloo wordt voor de derde keer op rij door het oratoriumkoor voor het voetlicht gebracht. Hopelijk kan er in Heiloo een traditie ontstaan om jaarlijks de Matthaus Passion uit te voeren. Steeds intenser beleeft het koor de betekenis van de koorpartijen en dat zal onmiskenbaar doorklinken in de vertolking van de prachtige kora len en andere koorwerken. Wie eenmaal een goede uitvoe ring van de Matthaus Passion heeft bijgewoond, zal dit niet snel vergeten. U hoeft als Heilooër ingezetene niet een lange reis te maken om een heel mooie uitvoering van dit grote werk van Bach mee te maken. Heiloo biedt u de gelegenheid, nl. in de Ter Coulsterkerk aan de Holleweg. Het zal een ontroerende beleve nis zijn. Let u op de aanvangstijd Om precies 19.30 uur zal deze uitvoering aanvangen. Het kinderkoor van Oratoriumkoor Heiloo zingt dit jaar voor de derde keer de Matthaus Passion in de Ter Coulsterkerk. Elke za terdag oefenen de kinderen met dirigent Paul Waerts, zodat ze als volwaardige zangertjes op het podium kunnen staan. In 2007 werd het kinderkoor als projectkoor opgericht om kinderen te betrekken bij de uitvoering van de Matthaus Passion. Elk jaar lukt het weer om steeds meer kinderen enthousiast te krijgen voor dit project. Het moet een indrukwekkende ervaring zijn om mee te zingen met een groot orkest en koor. In 2008 leverden de kinderen ook een bijdrage in de uitvoering van het Weihnaehtsoratorium en in 2009 aan de Matthaus Passion. Kinderen completeren de klank van het koor en geven hun eigen karakter mee aan de muziek van Bach. Als zangver eniging vinden wij het van groot belang om de jeugd te interesseren voor de klassieke muziek en ze een gelegenheid te bieden daar een bijdrage aan te leveren. Op die manier willen wij proberen een basis te leggen voor de toekomst van bestaande koren. En wij leren ook van de kinderen hoe plezierig het is om zo vrij te zingen. Sopraan Lauren Armishaw (1978) is geboren in Nieuw Zee land. Daar is zij afgestudeerd in zowel zang als wiskunde aan de Victoria Universiteit in Welling ton. In 2002 verhuisde ze naar Nederland en studeerde hier aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag waar ze lessen volgde bij Rita Dams, Jill Feldman, Mi chael Chance en Diane Forlano. In 2007 behaalde zij cum laude haar Master's diploma in oude muziek. Lauren is een veel gevraagde solist voor zowel barok- als klas sieke muziek en werkt samen met koren en orkesten in heel Europa. In 2009 zong zij met onder andere het Residentie Bach En semble, Toonkunstkoor Utrecht, De Nederlandse Baehvereniging, Cantimus Alati, Musiea Vocalis Zwolle, Rotterdams Barokensem- ble, L'Arpeggiata (Frankrijk), Corale Jonia (Italia) en Les Muffatti (België). Als oratori umsoliste zingt Lauren regelmatig de Messiah van Handel, Mattheus Passion en Johannes Passion van Bach, Vespers van Monteverdi en Missen van Mozart en Haydn. Jaarlijks zingen veel mensen de Matthaus van Bach en nog meer mensen gaan er naar luisteren. Wat is het geheim achter dit fenomeen? Mooie muziek en natuurlijk een goed verhaal, maar is dat wel vol doende voor succes? Er zijn in de loop der eeuwen heel wat opera's geflopt die toch door grote com ponisten waren geschreven. Neem de opera's van WA. Mozart: niet al zijn werk was succesvol. Het succes zat in de samenwerking die Mozart had met theaterdirecteur Da Ponte. Samen met hem schreef Mozart zijn mooiste maar ook succesvolste opera's. Door samenwerking: zo ontstond ook de Matthaus Passion. Muziek van Bach en het passielibretto van Henriei alias Pi- eander, een dichter uit Leipzig. Maar de Matthaus Passion is toch geen opera? Eigenlijk wel. Het concept is ge woon de Napolitaanse opera. Deze vorm heeft een opening en een slotkoor. Gezongen teksten, de zogenaamde Recitatieven; deze recitatieven worden begeleid en gaan dan over in een Aria. De aria wordt altijd herhaald, wat wordt aangeduid met Da Capo. "Nog een keer!" riep men dan enthousiast in Napels. Maar nu komt het.in de Napoli taanse opera zitten geen koralen! Haal de koralen uit de Matthaus Passion en het succesverhaal is uit. "Hoe betrek ik de mensen bij het Woord?" vroeg Maarten Luther zich af. "Laat ze het zingen!" En zo werkte Luther de liedjes die ie dereen kende om tot koralen. Zo werd bijvoorbeeld "Mein G'müt ist mir verwirret" van Hans Leo Hassler het beroemde koraal "O Haupt voll Blut und Wunden". Bach had al een tijd lang door dat de mensen in Leipzig zijn cantates het beste begrepen als een cantate gebaseerd was op een koraalmelodie. Immers die muziek van Bach was al gecom pliceerd genoeg! Bach weet dat. En hij schrijft dus een Passion met veel koralen en zonder eindeloos onzingbare Fuga's. Daarom kunnen veel mensen dit meesterwerk van Bach geweldig zingen. En wacht elke luisteraar op het moment dat het koor het koraal "O Haupt voll Blut und Wunden" inzet. En zo is het toch een echte Napolitaanse opera: een compo sitie voor alle mensen. Da Capo! Volgend jaar? Ik hoor het graag van U. JOHANN SEBASTIAN BACH BAROKORKEST CAPPELLA MARIA BARBARA KINDERKOOR Pieter Hendriks: bas Christus Alex Vermeulen: tenor Evangelist Lauren Armishaw: sopraan Jan Kullmann: countertenor Mark van Ments: tenor Jasper Schweppe: bas Har jo Neutkens: theorbe Henk van Zonneveld: orgel Dirigent: PAUL WAERTS VRIJDAG, 26 MAART 2010 TER COULSTERKERK, Holleweg 111 HEILOO Aanvang 19.30 Zaal open 18.30 Toegangsprijs 23,— Voorverkoop: De Schrijverij, Heerenweg 199 Heiloo; Boekhandel Deutekom (winkelcentrum 't Loo) Telefonisch: 0226-426751 Per email: kaartverkoop@oratoriumkoorheiloo.nl en via www.oratoriumkoorheiloo.nl Oratoriumkoor Heiloo is nog steeds 'springlevend' staat er op de website. Dat wilden we graag eens illustreren met een portretje van ons jongste koorlid. Janneke Smit, pas bevallen van een zoon, staat al weer te trap pelen om de repetities voor de komende uitvoering bij te wonen. "Het is een wekelijks uitje waar ik altijd met veel plezier naar toe leef". Meezingen in de Matthaus Passion was voor haar een jaar geleden aanleiding om zich aan te melden als koorlid. Dat ze met glans door de stemtest kwam, mag geen wonder heten. Janneke zingt al vanaf haar studententijd in een koor. In Groningen tijdens haar opleiding tot logopedist maakte ze deel uit van het studen tenkoor. Ze koos bewust voor het klassieke repertoire: "je kunt er veel meer emotie in kwijt, het Janneke Smit met Abel! brengt meer". Na de studie ging ze werken in een ziekenhuis in Arnhem. Daar behandelde ze ook 'Jan Smit' patiënten: door ver keerd stemgebruik kunnen knob bels op de stembanden ontstaan. Janneke ging haar zangtalent verder exploreren in een klassiek Arnhems koor. Madrigalen en pit tige stukken van Britten stonden daar op het programma. Het kon haar wel bekoren. Toen haar partner werk vond in zijn geboor testreek verhuisde het gezin naar Heiloo. Mede om in te burgeren ging ze weer op zoek naar een leuk koor. Eerst nog een uitstapje naar het meer populaire genre; ze deed een jaartje 'sWing'. Maar haar voorkeur voor het zingen van klassieke koormuziek liet zich niet verloochenen. Zo kreeg ons koor er een jonge alt bij! Net als andere koorleden waardeert ze de aangename sfeer binnen de vereniging: "de belangstelling voor elkaar, de hartelijkheid is echt bijzonder En de dirigent? "Een dirigent moet kunnen over brengen wat hij bedoelt, wat hij wil bereiken. Paul Waerts is daar heel goed in". Op de achtergrond klinkt instemmend gemurmel van baby Abel. Een toekomstig koorlid? BWV 244

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 20