De eerste tuinstappen Een nieuwe tuin in stappen Vragen staat vrij Tuinvirus voor twijfelaars 29 EXCLUSIEF Beginnen met een tuinontwerp De basisvoorwaarden voi tuinplezier Niet schoffelen Bodemverbeteraars Vaste planten bloeien langer Onkruidremmers Beschouw de tuin als huiskamer Terras als nieuw UITKIJKPOST 2 4 MAART 2010 GESELECTEERD N L Stap 1: Oriëntatie en ideeën opdoen Stap 2: Een wensenlijstje maken Stap 3: Een ontwerper komt op bezoek Stap 4: Bespreken van de wen sen en mogelijkheden Stap 5: Het tuinontwerp is gereed Stap 6: U gaat zelf aan de slag of vraagt een offerte aan Stap 7: U ontvangt een offerte met de kosten per onderdeel Stap 8: Afspraken maken voor aanvang en opdracht Stap 9: De realisatie Stap 10: De oplevering Stap 11: Genieten van uw nieuwe tuin Als u vragen heeft over de tuinstappen die in uw situatie het best kunnen worden gezet, kunt u terecht bij De Tuinen van Appeltern en de, door haar, Exclusief Geselecteerde Hoveniers en ontwerpers bij u in de buurt. Een mail naar info@ appeltern.nl of naar één van de hoveniersbedrijven, die u vindt op www.exclusiefgeselecteerd.nl, is voldoende. tuin! Genieten van uw nieuwe Nederlands enige objectieve tuinvoorlichtingspark, De Tuinen van Appeltern, laat in meer dan 200 voorbeeldtuinen zien welke mogelijkheden er zijn voor uw eigen achtertuin. In het park zijn geen producten te koop, u krijgt er wel alle informatie. In 2010 verspreidt De Tuinen van Appeltern extra veel liefdesvirus voor de tuin met de nieuwe Trendtuinen, de Loungetuinen, de Nationale vaste plantentuin en het Appeltern Tuinenfestival. Kijk op de website www.appeltern.nl voor meer informatie. Het is lente...wij willen lekker naar buiten en hebben volop zin in de eigen tuin. Wij hopen straks extra beloond te worden voor onze inspanningen, niet alleen met een mooi voorjaar en een zonnige zomer maar ook met veel bloemen en een heerlijk groen tuingevoel. De eerste stappen zijn hierbij heel bepalend. Regeren is vooruitzien en voorkomen is beter dan genezen. Een nieuwe tuin is niet alleen veel werk, soms ook erg kostbaar. Het is dan ook goed om geen fouten te maken tijdens de aanleg en te werken vanuit een tuinont werp. Een tuinontwerp wordt gemaakt naar aanleiding van uw eigen ideeën en wensen. Daarbij is een creatief ontwerper in staat om specifieke problemen op te lossen. Een smalle tuin wordt eenvoudig breder en een ondiepe tuin lijkt ineens groter. Een tuinontwerp verdient zichzelf heel snel terug omdat geen onnodig werk wordt gedaan of onnodige materialen worden toegepast. U hoeft helemaal geen groene vingers te hebben voor het goede tuingevoel. Ook de keuze van materialen en aankleding spelen geen grote rol. Het enige waar u op moet letten is een goede verhouding tussen verharding en beplanting. De tuin moet bovendien voldoende hoogte bevatten. Als er, tot slot nog, gelet wordt op de privacy en de tuin vraagt niet meer zorg dan u eraan wilt besteden, is de basis voor tuingeluk gelegd. Het klinkt tegenstrijdig maar om het onkruid te bestrijden kunt u beter niet schoffelen, 'plukken' is veel beter. De zaadjes en wortels groeien dan niet opnieuw uit, zodat u langer effect heeft van uw handeling. Klei blijft klei als u er zelf niets aan veran dert. Hetzelfde geldt voor zandgrond, die 's zomers snel uitdroogt. Voor het planten kan de boden worden verbeterd. De aarde hoeft niette worden vervangen, mengen met zand of compost is afdoende. Het blijft verleidelijk om met tijdelijke bloeiers tuin en terras op te sieren. Toch is het beter om planten en heesters te kopen die een heel seizoen schitteren, ieder jaar weer. Om een heel jaar door verzekerd te zijn van bloeiende planten is het raadzaam om, gedurende het gehele jaar, planten te kiezen en toe te voegen aan uw border. Er zijn meerdere manieren om het onkruid te weren. Bij bestrating kunt u gebruik maken van speciaal voegzand en de borders kunnen ingeplant worden met bodembedekkers. Bij wortelon kruiden dient u advies te vragen bij een hovenier, omdat daarbij plukken en afdekken niet zal helpen. De tuin is als uzelf. Uw smaak en stijl spiegelen zich in de inrichting en vorm Als u de tuin gaat zien als een huis kamer met vloer, wanden, plafond en meubilair, gaan uw ideeën meer leven en worden keuzes ook makkelijker. Een hogedrukspuit met louter water maakt uw terras weer als nieuw. U hoeft niet bang te zijn voor verzakkingen. De waterdruk komt niet verder dan een paar centimeter in de voegjes. Als u na het afspoelen de voegjes inveegt met schoon zand bent u helemaal klaar!

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 29