Op vakantie: snel naar de bibliotheek! Valerie uit Heiloo is de voorleeskampioen van Nederland Spaanlt H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 Tentoonsteling Heiloo Wereldwijd Bibliotheek UITKIJKPOST 26 MEI 2010 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het versprei dingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 150 euro ex. BTW. Vooraanmelding: De Hoefsmid 5,1851PZ Postbus 68,1850AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. HEILOO - Dat een bezoek aan de bibliotheek in een goede vakantievoorbereiding past, dat weet bijna iedereen. Maar vind nu maar net die meeslepende roman, die precies past bij die onbezorgde vakantiesfeer... Bibliotheek Heiloo heeft speciaal voor de vakantiegangers nu een heel nieuwe service: Mijn Vakantie- boekenkast. Iedereen heeft wel een aantal boeken, die anderen (op hun vakantie) gelezen moeten hebben. Die boeken kan iedereen nu in de bibliotheek uit de kast halen en in de aparte Mijn Vakantieboekenkast zetten. Met één van de aanwezige bladwijzers kan dan worden aange geven of het een spannend boek is, meeslepend, ontroerend, boeiend enzovoort. Net zo makkelijk kunt u dan één of meerdere van de andere 'genomineerde' boeken lenen. Mijn Vakantieboekenkast staat nog tot 7 juni in Bibliotheek Heiloo. HEILOO - Tot 30 mei presenteert Heiloo Wereldwijd een aantal mate rialen in Bibliotheek Heiloo. Ook vindt u bij hierbij algemene informatie over dit Platform voor Internationale Samenwerking. Dit jaar staat een Lepraproject in Indonesië centraal. Damiaan de Veuster werd vorig jaar uitgeroepen tot de grootste Belg aller tijden. Als eerbetoon om zijn strijd voor verbe tering en genezing van de melaat sen heeft het Platform dit jaar voor het Lepraproject gekozen. Platform Heiloo Wereldwijd werkt hierbij samen met de Leprastichting Nederland. HEILOO - Valerie Oosterwijk van de Radboudschool is woensdag 19 mei tot voorlees kampioen van Nederland uitge roepen. Ze deed mee aan lande lijke finale van De Nationale Voorleeswedstrijd 2010 in het muziekcentrum 'De Rode Doos' in Utrecht. De landelijke finale is altijd een spannende en feestelijke middag. De twaalf provinciale kampioenen lazen ieder een fragment voor uit het door hun gekozen boek. Daarnaast was er het onderdeel onvoorbereid voorlezen. De twaalf kampioenen moesten om beurten een stuk uit een boek voorlezen dat ze pas op deze middag te zien kre gen. De 12-jarige scholiere van de St. Radboudschool won met haar voordracht uit Blauwe Plekken van Anke de Vries de zeventiende Nationale Voorleeswedstrijd. Zij kreeg de trofee uit handen van Anne van Brunsehot, de kampioen van vorig jaar. De jury, bestaande uit schrijver Jan Paul Schutten, zanger Jarnai, actrice Gaite Jansen en hoe- keyster Minke Booij, roemde Valerie om haar mooie stem: ,,Als zij begint te praten, moet je naar haar luiste ren. Ze had een heel lastig stuk met moeilijke leestekens en dat deed ze perfect." Valerie Oosterwijk werd eerder tweede tijdens de voorlees wedstrijd in de Bibliotheek Heiloo met winnaar Thomas den Boer, maar won wel de provinciale finale. Zij is nu een jaar lang de Nationale Voorleeskampioen. Ze kreeg naast een boekenbon een trofee mee naar huis, en de wisseltrofee voor haar school. Heiloo kent een mooie historie in de wereld van het voorle zen. In 2001 werd plaatsgenote Floor Prein ook al Nationaal Voorleeskampioen. Ook was de Noordhollands Kampioen al eens afkomstig uit Heiloo. Tekst en foto: Carolien Breed Fernanda Martino, Alle Hospervijver 10, 1852 HC Heiloo, tel. 06-44076355, www.spaanit.nl,informatie@spaanit.nl. HEILOO - Voor gerichte taalcursussen Spaans en Italiaans is men bij Spaanlt aan het juiste adres. De vrouw achter Spaanlt, Fernanda Martino, richt zich in de taalcursussen op maat naar de wensen en het leergedrag van haar studenten. Voor mensen die voor hun bedrijf communiceren met klanten in Italië, Spanje of Zuid-Amerika of hier regelmatig op werkbe zoek gaan, maar de taal helaas (nog) niet machtig zijn, is een intensieve en doelgerichte cursus van twee a drie weken ideaal. Ook om je tijdens een rondreis door- of stage in Italië of Spanje of Zuid-Amerika) ver baal te kunnen redden, is het raadzaam om voor vertrek een (korte) taal cursus te volgen. Fernanda Martino heeft een Italiaanse vader en een Argentijnse moeder en is tweetalig opgegroeid. In Italië en Argentinië was zij werkzaam als docente. Zoals het soms gaat in het leven, kruiste een Nederlandse man haar pad en inmiddels woont Fernanda al weer negen jaar in Heiloo. Na enkele jaren dienstverband bij een taaiinstituut is zij vorig jaar voor zichzelf begonnen. Het grote voordeel van Spaanlt ten opzichte van doorsnee taalcur sussen is, dat Fernanda zeer flexibel is ingesteld en door middel van inten sieve en op de persoon gerichte lesprogramma's in korte tijd veel resul taat bereikt. Hierbij is het spreken of schrijven van foutloos Spaans of Italiaans niet haar eerste hoofddoel. Zij leert in deze spoedcursussen dat mensen zich in korte tijd op een soeiaalvriendelijke manier in het Spaans of Italiaans kunnen redden. Fernanda: „Het is belangrijker dat men zich sociaalvaardig kan uitdrukken, met woorden zoals 'alstublieft' en 'bedankt'. Dit levert meer waardering op dan wanneer men foutloos de taal spreekt, maar door het cultuurverschil onbedoeld bot overkomt." In de regio zijn veel bedrijven gevestigd, bijvoorbeeld in de bloemen-, groenten- en fruitbranehe, die handel drijven in Italië of de Spaanstalige landen. „De boeren in die landen spreken vaak geen Engels. Dan is het handig als men zich verstaanbaar kan maken; aan de telefoon of bij directe communicatie kan het net dat verschil zijn tussen succes of mis lukking. In overleg met de cursist wordt vooraf een doel gesteld, wat hij of zij denkt nodig te hebben aan (bedrijfstechnische-) taalvaardigheden. En hoeveel tijd men hieraan kan of wil besteden. Hierop wordt de lesmethode aangepast." Spaanlt biedt de mogelijkheid, dat men de cursus op de werkplek kan volgen, indien geschikte ruimte aanwezig is. „Maar velen geven de voorkeur aan de professioneel ingerichte lesruimte bij Spaanlt, waar minder afleiding is. Hier worden tevens de normale- en conversatiecursussen gegeven, zowel privé als aan groepen tot maximaal 10 personen. In een rustig tempo leert men gedurende een cursusjaar, bestaande uit 24 lessen, spelenderwijs Spaans of Italiaans." De website biedt extra mogelijkheden om thuis te oefenen, in de doeltaal te ehatten met medecursisten of interactief vragen te stellen aan Fernanda. Oorkonde Voorleeskampioensc Valerie Oosterwijk van de Radboudschool werd vorige week voorleeskampioen van Heiloo. Gisteren is ze op haar school voor deze mooie prestatie gehuldigd door de burgemeester. Foto: Ricardo Marcker

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 5