Historie waar muziek in zit; jubileum standbeeld Lamoraal Bakkerij Putter opent winkel Uitgeest Leerlingen Bonhoeffer verleggen hun grenzen Bloemetjes en Bijtjes bij de Zondagsociëteit REGIO 21 Het jubileumprogramma omvat een historische expositie Het imkerechtpaar Ponne kan u alles over bijen en hun producten vertellen In het feestprogramma komt band met Zottegem weet tot uiting Historische Fietstocht door Egmonds dreven Hubert llario bij de ïoo van Castrieum INGEZONDEN MEDEDELING Uitwisselingspartners uit Krefeld brengt tegenbezoek UITKIJKPOST 9 JUNI 2010 REGIO - Voor Nina, Mitch, Mieke en Giannina uit Heiloo breken spannende, maar ook leuke dagen aan. Binnenkort zullen ze namelijk hun uit wisselingspartner uit Krefeld terugzien en voor een dag of vier thuis gastvrijheid verlenen. Begin maart hebben deze vier kan jers samen met ruim twintig mede leerlingen uit de derde klassen van het Bonhoeffer College een bezoek gebracht aan Krefeld en daar een speciaal programma gevolgd, dat bestond uit excursies, het volgen van lessen aan de Realsehule of het Gymnasium Horkesgath en een spe ciaal voor deze leerlingen samenge steld vrijetijdsprogramma. Nu is het tijd voor een tegenbezoek. Dat zien alle deelnemers overigens met ver trouwen tegemoet. Dit internationa liseringsproject kan mede dankzij de financiële steun van het Europees Platform én het enthousi asme van de betrokken ouders ook dit jaar weer worden gerealiseerd. Het programma in Nederland omvat naast een officiële ontvangst door de rector, een rondleiding door de school en het bijwonen van enige lessen onder andere excursies naar Amsterdam en Alkmaar, een bezoek aan een kaasboerderij (waar alle deelnemers een praktijkles in kaas bereiding krijgen), een fietstocht naar het strand en diverse sportieve activiteiten in Berg en Bal in Castrieum. Het verblijf in Nederland wordt feestelijk afgesloten met een uitgebreid koud buffet op school. EGMOND - Op 11 oktober 1997 onthulde de Spaanse ambassa deur in Nederland J. Pons, in bijzijn van genodigden uit België en Nederland, het stand beeld van graaf Lamoraal van Egmont in Egmond aan den Hoef. Lamoraal, tevens heer van Zottegem (België), zwoer na de Beeldenstorm de Spaanse koning trouw, maar werd desondanks in 1567 door de hertog van Alva gear resteerd en op 5 juni 1568 op de Grote Markt van Brussel onthoofd. In 1951 werden de beenderen van Lamoraal en zijn vrouw Sabina her begraven in Zottegem. Daar ontmoetten muziekvereni gingen Lamoraal uit Egmond en Vrije Kunstkring uit Zottegem elkaar en sindsdien is er een muzi kale band tussen de twee plaatsen. Gert Belleman (Egmond) leerde zijn vrouw Hilde (Zottegem) kennen tij dens zo'n ontmoeting. Hilde: „Gert was één van de initi atiefnemers voor plaatsing van een standbeeld van Lamoraal in Egmond aan den Hoef. Met de komst van nieuwbouwwijk Hanswijk in 1992, waar ook een kunstwerk aan verbonden was, werd door een aantal vrijwilligers voor dit doel een comité opgericht. Een groot deel van het benodigde geld kwam van een onbekende gulle gever." Het beeld in de Slotgracht bij de slotfundamenten is een kopie van het beeld van Lamoraal op de Markt in Zottegem in België. Met het project werd de band tussen de CASTRICUM - Zeg je bijen, dan zeg je honing. Maar maken ze nog meer producten die interes sant zijn voor de mens? Het imkerechtpaar Ponne kan u hierover alles vertellen. Het inrichten van een goede bij enkast en het kiezen van een bijen ras, er kunnen namelijk ook agres sieve rassen bij zitten, vereist veel kennis van zaken. Bijen willen graag verwend worden anders verhuizen ze zo naar een andere locatie en kun je weer opnieuw beginnen. Ze doen niet alleen nuttig werk voor de bloe men- en fruittelers maar produce ren ook antibioticum dat interessant is voor het bestrijden en/of verzach ten van allerlei ziekten bij de mens. Uit een kast kan wel dertig kilo honing per jaar worden gehaald. Het is dus belangrijk op welke loca tie de bijenkasten komen te staan om de bijen de optimale gelegen heid te geven hun nectar te verza melen. De nectar wordt op allerlei plaatsen vergaard, bij wijs van spre ken in uw tuin of in het tuintje van de buren. Aan het eind van de bij eenkomst wordt u in de gelegenheid gesteld de producten die de imker heeft meegenomen te keuren en/of te kopen. De Zondagmiddag socië teit wordt gehouden op 13 juni van twee 'Egmont' plaatsen onder streept. De Stichting Stand-beeld Lamoraal wil het 12,5 jarig jubileum in 2010 niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zij heeft daartoe een feestprogramma opgesteld met muzikale en historische elementen. Daarbij komt ook de band met Zottegem weer tot uiting. Het jubileumprogramma omvat een historische expositie rond de persoon van Lamoraal en de realisa tie van het standbeeld van graaf Lamoraal van Egmont (locatie: Historisch Informatie Centrum van de stichting Historisch Egmond Slotweg 46 te Egmond aan den Hoef). Te bekijken op zondag van 6 juni tot en met 11 juli van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 19 juni vanaf 20.00 uur zal burgemeester Hafkamp de gasten uit Zottegem, waaronder de burgemeester, ver welkomen tijdens de 'Belgische Avond'. Tijdens deze avond zal geconcerteerd worden door de Koninklijke Harmonie 'Vrije Kunst kring' en zal een optreden van de Revival Big Band worden gegeven in dorpshuis Hanswijk, Hanswijk 1 in Egmond aan den Hoef. Zondag 20 juni om 11.00 uur wordt een aubade gebracht bij het standbeeld van graaf Lamoraal van Egmont. Aansluitend om 12.30 uur is er een 14.00 tot 16.00 uur in Ontmoetingscentrum Geesterhage Geesterduinweg 5 in Castrieum. De zaal is open om 13.30 uur. De toe gang is 4,-. Voor meer informatie of het regelen van vervoer kunt u bellen (tot en met 10 juni) naar Stichting Welzijn Castrieum, tel. 0251-656562. EGMOND - Stichting Historisch Egmond organiseert een fietstocht door Egmonds dreven. De start is op woensdag 16 juni om 13.30 uur in Egmond aan den Hoef, waar eerst de fundamenten van het Slot op den Hoef worden bezocht. Een gids fietst vervolgens met u mee voor een bezoek aan histori sche plaatsen zoals de abdij en de Adelbertusakker. U gaat langs eeuwenoude door monniken aangelegde vaarten en dijkjes, door polder- en duinland schap en u bent ruim drie uur onderweg met een pauze. Aanmelden vanaf 13.00 uur in het Historisch Centrum op Slotweg 46. De kosten zijn 6,-. De tocht is minder geschikt voor kinderen onder de 12. U heeft een duintoegangskaart nodig, die ook onderweg gekocht kan worden. Wandelingen of fietstochten zijn ook mogelijk op afspraak via tel. 072-5062344 of 072-5062666. Zie ook www.histori- schegmond.nl. concert van muziekvereniging Lamoraal van Egmont in dorpshuis Hanswijk. Het Stichtingsbestuur hoopt u te ontmoeten tijdens de koperen jubileumactiviteiten van het bronzen standbeeld van graaf Lamoraal van Egmont. Meer infor matie, tel. 072-5064692. Hilde Belleman voor het standbeeld van Lamoraal van Egmont. Foto: Carolien Breed CASTRICUM - In de volgen de uitzending van de 100 van Castrieum is Hubert llario te gast. Hubert is een Antil liaanse artiest, woonachtig in Limmen. Hij heeft een cd gemaakt, Island in the Sun, met bekende Antiliaanse- en Caribische nummers. Hubert was vroeger actief in The Golden Stars, Perlas del Caribe en in de jaren '70 was hij bandlid van Los Caballeros. De uitzending zal op donder dag 10 juni zijn van 21.00 uur tot 22.00 uur. Herhaling zal zijn op zondag 13 juni van 12.00 uur tot 13.00 uur. De uitzending is te beluiste ren via 105.0 FM en op twee kabelfrequenties namelijk 104.5 FM voor Bakkum Castrieum en 89.0FM voor Akersloot, Limmen De Woude. Nina, Mitch, Giannina en Mieke hebben een uitgebreid program ma voor hun gasten gereed staan. Aangeleverde foto HEILOO - Op donderdag 17 juni opent de 155 jaar bestaande Bakkerij Putter een nieuwe winkel. En het mag gezegd worden, dat dit dus de aller mooiste winkel van héél Uitgeest en verre omstreken is. Het pand is nu al een beschermd dorpsgezicht, en de leuke trapgevel geeft een speels effect, wat zich ook kenmerkt in de oude oven, die in de wand van de winkel is ingebouwd. De bakkerij die het predicaat Hofleverancier met ere draagt, is wereldberoemd geworden door het Spijsbrood met verdeeld spijs, waarop zelfs octrooi is verleend. Naast deze specialiteit zijn er de uitgebreide brood soorten, elke nacht kakelvers gebakken, alsmede de handgemaakte luxe bonbons en chocolaterie. Tevens is er een gezellige zitruimte in de zaak, voor een versgezet kopje koffie en thee, met daarnaast een keur aan heerlijk belegde broodjes. Kortom, een bezoek aan Bakkerij Putter aan de Middelweg 113 in Uitgeest, is méér dan de moeite waard en zoals u wellicht weet, adverteert deze actie ve bakker wekelijks op pagina 2 in de Uitkijkpost. Foto: Ricardo Marcker

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 21