Duurzaam bouwen wordt normaal Mobiliteit Besparen thuis uitgelicht Energielabel vernieuwd? MILIEUDIENST REGIO ALKMAAR voorzonne-energie Brochure 'De winst van verhuizen' Glashelder voordeei van isoleren 13 A kmaar Bergen Castricum Graft-De Rijp Heiloo Schermer Zeevang WWW.MRA.NU UITKIJKPOST 16 JUNI 2010 De Milieudienst Regio Alkmaar, de gemeente Alkmaar, de HVC en de firma Besseling organiseren voor de inwoners van de gemeenten Alk maar, Bergen, Graft-De Rijp, Heiloo, Schermer en Zeevang de actie 'Zonnesteek 2010'. Op zaterdag 4 september 2010 vanaf 10.00 kunt u als inwoner subsidie aanvragen voor zonnepanelen op de energiemarkt bij de HVC in Alk maar. Meer informatie wordt in Augustus huis aan huis verspreid en in dit blad gepubliceerd. Plannen voor een nieuw bedrijfspand of een ingrijpende renovatie? Benut de kans om slim energie te besparen. Vooral bij nieuwbouw zijn de mogelijk heden voor energie-efficiëntie door goede isolatie, energiezuinige appara tuur en verlichting groot. Met oog op de stijging van energie prijzen op de langere termijn verbetert ook de marktwaarde van een energie zuinig bedrijfspand. Veel maatregelen staan op de lijst van de Energie Investeringsaftrek (EIA). Bij uw gemeente en de MRA ligt voor verhuizende ondernemers de brochure "De winst van verhuizen" klaar. U kunt de brochure ook downloaden van www.mra.nu. Ondernemers van de MRA-gemeenten en Zeevang kunnen bij de Milieudienst terecht voor gratis advies over ontwerp, materialen en apparatuur. Neem voor een afspraak contact op met Ton Tuin man, tel. 072-548 84 56 of ttuinman@ Bij het plannen van een nieuwbouw woning kan veel milieuvoordeel wor den behaald voor de toekomst. In de voorbereiding en uitvoering wordt gro tendeels bepaald wat het energie verbruik van de woning zal worden. De keuzes van nu bepalen de energiereke ning van straks. Ook wordt nu bepaald welke delen een tweede leven kunnen gaan leiden als het huis een keer wordt gesloopt. Een menukaart met ambities De milieudienst MRA heeft samen met enkele gemeenten en de provincie een De enorme hoeveelheden auto's die dagelijks op onze wegen rijden leiden niet alleen tot files, maar ook tot veel uit stoot van het broeikasgas C02. Daarom wordt het gebruik van energiezuinige auto's en het openbaar vervoer gestimu leerd. Daarnaast gaat er veel tijd en ener gie zitten in het oplossen van knelpun ten, zoals de bouw van een tweede Coentunnel. Maar wat doen we om de automobiliteit te beperken? Terwijl we met Skype en webcams wereldwijd met onze familie in verbinding staan, zien we deze toe passingen nauwelijks benut worden om thuiswerken te stimuleren.Toch liggen menukaart ontworpen waarop verschil lende keuzemogelijkheden zijn gekop peld aan ambitieniveaus van duur zaamheid. Maatregelen op gebied van isolatie, glas kwaliteit, installaties en bouwmateria len zijn weergegeven in de niveaus brons, zilver en goud. Er is ook een menukaart voor de bestaande bouw waarin aandachtspunten en keuze mogelijkheden zijn opgenomen voor renovaties. De menukaarten zijn verkrijgbaar bij uw gemeente en de MRA, of te down loaden van www.mra.nu hier mogelijkheden tot besparing van het milieu, de reistijd en de reiskosten. Bovendien verhoogt de arbeidseffecti- viteit. Hoe noodzakelijk is dat auto rijden nu eigenlijk? Waarom worden klussen in Noord-Holland aanbesteed aan bedrijven uit Brabant en andersom? De elektrisch fiets in de lift! Waar de fiets met elektrische ondersteu ning drie jaar terug vooral door senio ren werd gekocht zien we nu een toene mend gebruik bij jongere mensen. Het is een snelle en gemakkelijke manier omje te verplaatsen met een grote actie radius. Dit biedt perspectief voor het woon-werk verkeer. Elektrisch rijden Het lijkt erop, dat de elektrische auto een serieuze plaats gaat veroveren in de stedelijke omgeving. Steeds meer steden De groene hypotheek helpt Als de nieuwbouwwoning voldoet aan een aantal criteria voor duurzaamheid kan een groene hypotheek worden aan gevraagd. Hierbij geldt voor maximaal 10 jaar 1 tot 2 rentekorting voor maximaal 34.000,-van de hypotheek. Informeer er naar bij uw hypotheek adviseur. spreken de ambitie uit om elektrisch rijden grootschalig aan te pakken. Dit vereist echter een groot netwerk van oplaadpunten dat slechts geleidelijk kan worden gerealiseerd. De autofabrikanten zijn allemaal bezig met de ontwikkeling van elektrische modellen. Men verwacht in de toekomst een verbod op verbrandingsmotoren in de stadscentra. Elektrisch rijden wordt gestimuleerd met belastingvoordeel. Als het moet doe het dan goed Onderzoek heeft aangetoond, dat met rustig, anticiperend rijden circa 10% minder brandstof wordt verbruikt. Voor zuinig rijden is de juiste bandspanning van groot belang. Zachte banden leiden tot grote weerstand, zoals elke fietser kan beamen. Kijk voor meer informatie op www.hetnieuwerijden.nl. Isoleren van uw woning loont. Door het plaatsen van isolatieglas krijgt u lagere energielasten, meer wooncomfort in zowel de zomer en de winter. Het heeft bovendien een positief effect op de waarde van uw woning. En zeker ook We gebruiken allemaal verlichting. In veel woningen worden nog gloeilam pen gebruikt die een heel laag rende ment 4%) hebben. Daarom wordt de gloeilamp op termijn uit de productie genomen. Maar gelukkig zijn er alter natieven zoals spaarlampen en LED- verlichting. De spaarlamp Spaarlampen bestaan al jaren en zijn een stuk energiezuiniger zijn dan de niet onbelangrijk; energiebesparing is een belangrijk wapen in de strijd tegen klimaatverandering. En om u helemaal te overtuigen, op dit moment heeft de overheid een subsidieregeling voor iso latieglas beschikbaar gesteld. Subsidieregeling Woningeigenaren en Verenigingen van Eigenaren (VvE's) kunnen een waarde- gloeilampen. Toch worden de spaar lampen nog spaarzaam toegepast. De huidige spaarlampen kunnen een groot variëteit in lichtkleuren én warmte uitstralen. Bovendien zijn de spaarlampen 70% energiezuiniger en gaan maar liefst 15 keer langer mee dan een gloeilamp. Led's do it Een LED bestaat uit lampjes met zeer geringe afmetingen en diverse kleu ren. Volgens de fabrikanten branden ze 35.000 tot 50.000 uur en gaan daar mee tot vijftig keer langer mee dan een gloeilamp.. Maar de LED-verlich- ting is ook nog zeer energiezuinig. De beste led-lampen zijn maar liefst 85 zuiniger dan gloeilampen. Vergelijk bij aankoop verschillende led-lampen goed; er bestaan nog grote verschillen bon aanvragen voor een korting van 35 per vierkante meter isolatieglas, tot een maximum van 1.100 (inclusief btw) per woning. Ook woningeigenaren die hun isolatieglas al hebben geplaatst tussen 1 juli en 1 oktober 2009 kunnen deze waardebon aanvragen. Via de web site www.meermetminder.nl kunt u de subsidieregeling voor isolatieglas Uw woonlasten bestaan voor een belangrijk deel uit energiekosten. Bij het kopen of huren van een nieuwe woning is het daarom van belang betrouwbare informatie te hebben over de energiekwaliteit van een woning. Het energielabel voor woningen is hierop het antwoord. Dit jaar is het label vernieuwd en biedt nog meer kwaliteit. in prijs, efficiëntie en bijvoorbeeld geschiktheid voor dimmers. Dimmen: risico op verspilling Halogeenlampen zijn geschikt voor dimmers. Maar dat leidt wel tot sluip- verbruik: als u het lichtopbrengst dimt tot vijftig procent, dan daalt het elektriciteitsverbruik slechts tot 75 procent. En als de dimmer niet aan staat, verbruikt die vaak toch nog wat elektriciteit (merkbaar omdat de dim mer dan warm aanvoelt). Als u een bepaalde lamp altijd dimt, overweeg dan de halogeenlamp te vervangen door een exemplaar met een lager ver mogen (watt). Het sluipverbruik van de dimmer zelf kunt u tegengaan door een schakelaar te plaatsen tus sen het stopcontact en de dimmer, of door de stekker eruit te trekken. Brochure bestellen Bij de MRA maar ook bij uw gemeente ligt de brochure 'Goed isoleren is vakwerk' voor u klaar. Deze brochure geeft u praktische tips over het isoleren van uw woning. Voor vragen kunt u contact opnemen met onze klimaat- specialist, Ton Tuinman, 072-548 84 56 of ttuinman@mra.nu Wat is het energielabel? Het energielabel voor woningen geeft met klassen (A tot en met G) en kleuren (groen tot en met rood) aan hoe energiezuinig een huis is ten opzichte van andere soortgelijke woningen. Energielabel A (donker groen) is zuinig, energielabel G (rood) is onzuinig. Door het energielabel ziet u in een oogopslag of een woning zuinig of onzuinig is ten opzichte van andere woningen van hetzelfde type. De verwachting is dat zuinige woningen makkelijker verkocht of verhuurd worden, en dat de waarde ervan stijgt. Dat is een extra reden om te investeren in energiebesparing. En energiebesparing is nodig om klimaatverandering tegen te gaan. Is het energielabel verplicht? Verkopers en verhuurders van woningen zijn sinds 1 januari 2008 verplicht om een energielabel te overhandigen. Belangstellenden kunnen zo de energiekwaliteit van een woning meewegen in hun beslissing om die woning te huren of te kopen. Op het moment dat woningen van bewoner wisselen, dient de verkoper of verhuurder het energielabel te overhandigen aan de nieuwe eigenaar of nieuwe huurder. In bepaalde gevallen bent u niet ver plicht in bezit te zijn van een label. Kijk voor de uitzonderingen op de website www.energielabel.nl. Hoe kom ik aan een label voor mijn huis? Alleen gecertificeerde adviseurs mogen een energielabel toekennen aan uw woning. Zo'n adviseur heeft daarvoor een speciale opleiding gevolgd. De adviseur komt altijd bij u thuis langs om het label van de woning op te meten. Zoekt u een gecertificeerde adviseur in uw omge ving? Op de website van het ministe rie van VROM staan alle adviseurs in Nederland: www.vrom.nl/wonen. mra.nu.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 13