Isoleren: goed voor u en voor het milieu Elektrisch vervoer in de lift Apparater in huis Zonnecellen loedkoper ian ooit! 29 MILIEUDIENST REGIO ALKMAAR De menukaart duurzaam bouwen biedt duurzame keuzes Alkmaar Bergen Castricum Graft-De Rijp Heiloo Schermer Zeevang WWW.MRA.NU UITKIJKPOST i SEPTEMBER 2010 MRA De Milieudienst Regio Alkmaar en de gemeente Alkmaar organiseren ook dit jaar weer de actie 'Zonnesteek' om het gebruik van duurzame energie te stimuleren en met succes! Sinds 2003 is er in de regio 3500 00 Watt vermogen aan zonnecelsyste men geplaatst en zijn er 125 zonne boilers geïnstalleerd. Dit jaar zou daar nog 100.000 Watt aan zonnecel systemen bij kunnen komen. Op 4 september om 10.00 opent de energiemarkt, die dit jaar zal wor den gehouden bij de Huisvuilcen- trale in Alkmaar op het bedrijventer rein Boekelermeer. De energiemarkt wordt gehouden omdat er voor de meeste gemeenten onvoldoende budget is om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Er geldt: wie het eerst komt,... Naast de subsidie van de provincie Noord-EIolland hebben de gemeen ten Alkmaar, Bergen, Eleiloo, Scher mer en Zeevang een extra bijdrage ter beschikking gesteld. Hierdoor kunnen meer zonnestroomsyste- men worden gesubsidieerd. Dit jaar zullen er meerdere aanbie ders van zonnestroomsystemen op de markt aanwezig zijn. Ook worden er houtpelletkachels gepresenteerd met uitstekende ver brandingseigenschappen. Door de groei van de productiecapa citeit is de prijs van zonnepanelen een stuk lager dan vorig jaar. Hierdoor wordt uw eigen bijdrage lager en kan de organisatie met het zelfde budget meer systemen subsi diëren. De maximale subsidie is 50 van de aanschafprijs. In eerste instantie is subsidie beschikbaar van 1.000,- per huishouden. Indien er budget over blijft kan voor meerdere systemen subsidie worden aange vraagd. Voor zonneboilers kan ook subsidie worden verkregen bij het Rijk. Er geldt een subsidie van 200,- per Gigajoule. Liefhebbers kunnen terecht op www. senternovem.nl/duurzamewarmte. In een goed geïsoleerd huis is het com fortabel wonen. In de winter is het behaaglijk warm tegen betrekkelijk lage stookkosten. In de zomer blijft het lan ger koel. Nieuwbouwwoningen moe ten voldoen aan hoge isolatie-eisen en hebben daarom een minimaal energie verlies. Oude woningen zijn over het algemeen slecht of slechts gedeeltelijk geïsoleerd, zodat veel warmte verloren gaat via 'de schil' van het huis. Er dan sprake van een hoge energierekening en minder wooncomfort. Isoleren van een woning heeft vooral zin, als de hele 'schil' wordt aangepakt: het dak, de spouwmuren, de vloer en de ramen. Het verdient aanbeveling eerst de hele energiesituatie van uw woning in kaart te laten brengen en het energie- label te laten bepalen door een gecertifi ceerd bedrijf. Voor een maatwerkadvies door een erkend bedrijf is een bijdrage van 200,- beschikbaar. Zie www.meermetminder.nl. In juli van dit jaar is de regeling 'Rijks premie energiebesparing' opengesteld. Voor 2010 is het nieuwe budget 5 mil joen euro. Deze regeling loopt tot eind 2011 en biedt premies voor maatregelen die tot verbetering van het energielabel van een bestaande woning leiden. Als de woning door isolatiemaatregelen in labelcatagorie stijgt kan hiervoor een premie worden verkregen: 300,- voor één labelstap en 750,- voor twee label- stappen. Informatie hierover is te vinden op www.meermetminder.nl en www.bespaardaar.nl. Op deze laatste site kunt u de gegevens van uw woning ook zelf invoeren in een programma en uw te verwachten besparingen uitreke nen. Op eerstgenoemde site kunt u vin den waarvoor er wel subsidie is en waar voor niet. De gemeente Bergen heeft een aanvul lende 'Stimuleringsregeling na-isolatie 2010' in het leven geroepen voor de bestaande woningen. De regeling loopt af op 1 september 2010 en zal daarna worden geëvalueerd. Het is goed moge lijk dat de regeling wordt verlengd tot eind 2010. Zie hiervoor de website van de gemeente Bergen www.bergen-nh.nl. Isoleren en ventileren Over isoleren en ventileren bestaan de nodige misverstanden. Zo zou isoleren leiden tot schimmelvorming, of zou ventileren tot veel energieverlies leiden. Hierover het volgende: Een deskundig geïsoleerde spouw muur is dampdoorlatend isoleert veel beter dan de luchtspouw. Spouwmuurisolatie met goedgekeurde materialen is bestand tegen vochtdoor- slag. Gecertificeerde bedrijven staat garant voor een goed resultaat. In een woning ontstaat altijd vocht door koken, douchen en ademen. Het vocht wordt door de lucht opgeno men. Daarom moet een woning regel matig en voldoende worden geventi leerd. Een half uur per dag goed ventileren is genoeg. Het energieverlies door luchten is vele malen kleiner dan het energieverlies door ongeisoleerde spouwen. Bij uw gemeente of de MRA is een brochure over naïsolatie verkrijgbaar. Voor meer informatie: ttuinman@mra.nu of 072-548 84 56. De belangstelling voor elektrisch ver voer is in een stroomversnelling geraakt. Grote steden maken steeds vaker beleid om de binnenstad te vrijwaren van uitlaatgassen, roet enfijnstof. Over heden stellen steeds strengere eisen aan de uitstoot van verbrandingsgassen van auto's. De auto-industrie anticipeert hierop met zuiniger motoren met geringere uitstoot. Veel automerken komen dit jaar met hybride auto's, die zowel op benzine als elektriciteit rijden, of geheel elektrisch aangedreven auto's. Het suc ces van hybride en zeer zuinige auto's wordt mede ingeven door (gedeeltelijke) vrijstelling van belasting en een lagere bij telling voor leaserijders. De gemeenten Amsterdam, Zaanstad en Leeuwarden hebben al een aantal elek trisch aangedreven auto's rijden en in verband daarmee op vele plaatsen oplaadpunten voor elektrische auto's en scooters. In Europees verband wordt hard ge werkt aan standaardisatie van de aan sluitingen van de oplaadpunten. Er worden betere accu's ontwikkeld om een grotere actieradius te kunnen reali seren en kortere oplaadtijden. Ook de fiets met elektrische hulpaan drijving, de e-bike, wordt steeds vaker gezien. Deze fietsen werden aanvanke lijk gezien als hulpmiddel voor de oudere fietser. Nu lijkt de fiets ook ont dekt door het woon-werkverkeer. De elektrische fiets haalt probleemloos een hogere snelheid en is daarmee een goed vervoermiddel van huis naar het werk met een veel groter actieradius dan de gewone fiets. De noodzaak tot verduurzaming is een maatschappelijk gegeven. De mondiale bevolkingsgroei en de economische groei in China en zuidoost Azië doen een steeds gro ter beroep op fossiele brandstoffen en materialen. De toenemende vraag naar grondstoffen en energie doet de prijzen stijgen en versnelt de uitputting van de voorraden op termijn. Daarbij neemt de belasting van het milieu toe. Door toekomstgericht te bouwen en te verbouwen proberen we de belasting van het milieu te mini maliseren: door duurzaam mate riaal te gebruiken, schoner te produceren en energie efficiënter te gebruiken. Zo worden de uit stoot van C02 de de druk op het milieu beperkt. Om deze redenen worden presta tie-eisen op gebied van nieuwbouw door de overheid aangescherpt en besteden veel gemeenten aandacht aan duurzaam bouwen in grote bouwprojecten. Veel van de instrumenten om duurzaam bouwen te stimuleren zijn voor grote projecten ontwik keld en minder geschikt voor kleine projecten. Maar voor kleine projecten zijn er ook kansen voor energiezuinig bouwen en duur zame materialen die het milieu minder belasten. Om de aandacht voor duurzaam bouwen en verbouwen te stimu leren heeft de provincie Noord- Holland in samenwerking met de Milieudienst Regio Alkmaar, de gemeente Amsterdam en Sen- ternovem twee menukaarten voor 'Toekomstgericht wonen' samen gesteld: één kaart voor nieuw- bouwsituaties en één kaart voor verbouwingssituaties. De menukaart: ambities in beeld! De menukaart vermeldt pakketten van maatregelen met verschillende ambitieniveaus op gebied van energie-efficiëntie, waterbesparing en materiaalgebruik. Hiermee kan een opdrachtgever of (ver)bouwer gemakkelijk afwegingen maken over mogelijke maatregelen die bijdragen aan een geringere belas ting van het milieu en een lagere energierekening. De samenstellers hopen dat de menukaarten zullen leiden tot meer duurzame maatregelen in bouwprojecten waar tot nu toe geen extra maatregelen werden overwogen. We hebben allemaal een huis vol appa raten die de nodige energie verbruiken. Hieronder is het jaarverbruik van de belangrijkste huishoudelijke apparaten weergegeven. Een gemiddeld huishou den verbruikt 3.500 kWh per jaar Een waterbed is al goed voor 20 van dit bedrag. Een apparaat verbruikt alleen maar energie als het in werking is. Hoe langer een apparaat aan staat en hoe groter het vermogen (Watt), hoe groter het ener gieverbruik. Voor elke kWh die wordt verbruikt komt er ca. 0,58 kg C02 vrij. Hoeveel elektriciteit gebruikt een apparaat? kedkast vn«i«r 1 verlichting computer komtiotappirut stnjkijicr m afzuigkap wtkkorradio a deurbel a 0 200 400 600 800 kWh jaar Bron: www.milieucentraal.nl Laat apparaten en verlichting dus niet langer aan staan dan nodig is. Stop de sluipers! Bijna niemand beseft het, maar er gaat veel energie en geld verloren door stand- by-verbruik. In elk huis staan een aantal apparaten 24 uur per etmaal stand-by. Dat is 8760 uur per jaar! De tv, telefoon, printer, modems, elek trische tandenborstel, noem maar op. Een gemiddeld huishouden heeft al gauw 20 apparaten stand-by staan. Dat is 50 a 100 Watt en dat kost per jaar 100 a 200 euro! Kijk of het mogelijk is om apparatuur via een verlengsnoer met groepschakelaar te schakelen. Of scha kel uit met een op afstand te bedienen schakelaar. De menukaarten zijn verkrijgbaar bij uw gemeente en bij de MRA. Zie www.mra.nu.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 29