door Margriet Brandsma Feestelijke opening nieuwbouw Bonhoeffer en Jac P Thijsse College Het nieuwe Duitsland Herfstwandeling met IVN in de Wimmenummer duinen Lego film Limmen Ludiek in premiere regio 18 De uitbreidingen werden mogelijk gemaakt door financiering van de gemeente Nieuwe ruimtes in eerste instantie bedoeld voor innovatiefonderwijs De laatste jaren is in Duitslang een nieuw bewustzijn ontstaan www.falklandtoneel.nl OF BEL 072 533 43 55 Op 9 november 19089 viel de Berlijnse Muur. NOS verslaggeef ster Margriet Brandsma geeft een lezing over het Duitsland dat daarna ontstond. Aangeleverde foto CASTRICUM - De nieuwe loka len staan er, de bouwers zijn al een maand of langer weg. Leerlingen en docenten van het Bonhoeffercollege en het Jac. P. Thijsse College kennen inmiddels de nieuwe plekken en routes in hun gebouw. De uitbreidingen van beide mid delbare scholen werden mogelijk door financiering van de gemeente Castrieum. De drie vleugels van het Bonhoeffercollege zijn op de eerste verdieping verlengd met prachtige kopruimtes. Daarin kunnen leerlin gen in een prettige, lichte atmos feer werken aan opdrachten die in een gewoon lokaal niet of moei lijk uitvoerbaar zijn. Op de eerste plaats zijn deze ruimtes dan ook bedoeld voor innovatief onderwijs. Met andere woorden: voor lessen die aansluiten op de moderne digi tale ontwikkelingen en waarin leer lingen aangezet worden actief met de lesstof aan het werk te gaan. Met behulp van een elektronische leeromgeving, studiewijzers, video instructies et cetera bieden docen ten hun lessen in allerlei werk vormen aan. Docenten krijgen de komende tijd alle gelegenheid om met vernieuwende lessen te experi menteren en de samenwerking met andere vakken aan te gaan. De kopruimtes worden ook gebruikt voor zelfstudie waar bij docenten als vraagbaak en studiebegeleider aanwezig zijn. Theaterlessen en -repetities vin den er plaats en er zijn plannen voor een literair café. Op het Jac P Thijsse College is sprake van nieuw en verbouw. Gebouw B, voorheen 'het studiehuis', is uitgebreid met vier lokalen en twee stilwerkruim- tes. Een tweetal studiezalen is er omgebouwd tot reguliere lokalen en er is een hypermodern 'talenlab' ingericht. De leerlingen werken hier naar zelfstandigheid en in zelfver antwoordelijkheid, een streven waar het studiehuis in 1998 het start schot voor gaf. Op de begane grond zijn de faciliteiten voor het muziek onderwijs uitgebreid met grotere lokalen en geluiddiehte studio's. In het hoge gebouw A is op de begane grond een ander deel van de kunst en cultuurvleugel te vinden met uit gebreide faciliteiten voor teken en ekv (culturele en kunstzinnige vor ming). Op de derde verdieping is de bètavleugel geconcentreerd, waar leerlingen extra faciliteiten hebben voor praktisch onderzoek en ICT- toepassingen. Op het Jac P Thijsse vindt de opening plaats op 6 okto ber, vanaf 15.00 uur met veel acti viteiten voor en door leerlingen. Op het Bonhoeffercollege wordt op 14 oktober om 16.00 uur het officiële startschot voor de kopruimtes gege ven. Tijdens het Bonhoeffer Open Huis op 29 januari 2011 zullen de nieuwe ruimtes daar dan voor ieder een te bewonderen zijn. waren groot. Maar ook 'die Mauer irn Kopf' valt stukje bij beetje. Hoe kijken Oost- en West-Duitsers terug op hun leven voor en na de Muur? Bestaan ze nog, de klagende Jammerossi's en de betweterige Besserwessi's? Wat is terechtgeko men van de 'bloeiende landschap pen' die Helmut Kohl de DDR- burgers had beloofd, hoe staat het westen er nu voor? Is Duitsland een fijn land om in te wonen? Margriet Brandsma probeert ant woord te geven op dit soort vragen in haar boek 'Na de muur' dat ze samen met Marjolijn Uitzinger heeft geschreven. De laatste jaren is in Duitsland een nieuw zelfbewustzijn ontstaan. Is dat iets om bang voor te zijn, gezien de geschiedenis? Margriet Brandsma is in 1957 gebo ren in St. Paneras en begon in 1979 in de journalistiek als verslaggever van het Noordhollands Dagblad. Na bij IKON en NCRV gewerkt te hebben, kwam ze in dienst bij de NOS als parlementair verslaggever. Eerst bij 'Met het oog op morgen' en vanaf 1996 bij het NOS Journaal. In de zomer van 2002 werd ze cor respondent voor de NOS in Berlijn.. De aanvangstijd is 20.00 uur. Kaarten zijn te koop bij de klantenservice in de bibliotheek. Reserveren kan op tel. 072- 5052135 of per e-mail via limmen® bibliotheekkennemerwaard. nl. De aandacht tijdens de herfstwandeling gaat uit naar typische herfstverschijnselen zoals paddenstoe len, verkleurende bladeren en allerlei vruchten. Aangeleverde foto HEILOO - De maandelijk se IVN-natuurwandeling in de Wimmenummer duinen heeft in herfst en winter een ander vertrekpunt: het PWN-informatiebord aan het Nachtegalenpad aan de noord kant van Egmond aan den Hoef. De wandeling gaat nu langs de binnenduinrand, waar het iets beschutter is, maar er wordt ook een slinger gemaakt door de open duinen. De aandacht zal uitgaan naar typische herfstverschijnse len zoals verkleurende bladeren, paddestoelen, allerlei vruchten, zaden en bessen, maar ook naar nog even opbloeiende zomerplan- ten. Ook wordt er gekeken naar wat de effecten zijn van de vele regenval van de afgelopen tijd. En misschien zijn de typische win tervogels, zoals de Kramsvogel, al gearriveerd. Zondag 3 oktober, 11.00 uur, bij genoemd verzamel punt. De wandeling duurt onge veer twee uur. U dient zelf te zor gen voor een toegangskaart voor het Noordhollands Duinreservaat van PWN. Een donatie (richtlijn twee euro) wordt op prijs gesteld. Voor nadere inlichtingen kunt u mailen naar IVN-Heiloo@heenet. nl of bellen: 072-5325110. LIMMEN - Limmen Cultuur en Bibliotheek Kennemerwaard hebben NOS verslaggeefster Margriet Brandsma weten te strikken voor een lezing over Het Nieuwe Duitsland. De lezing wordt gehouden op don derdag 7 oktober in de bibliotheek van Limmen aan de Zonnedauw 2 en begint om 20.00 uur. Een kaartje kost 6,-. Op 9 november 1989 viel de Muur, nog geen jaar later was de hereniging van West-Duitsland en de DDR een feit. Toch bleef er in het hoofd van de Duitsers lang een muur staan want de verschil len tussen Oost- en West-Duitsers

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 15