m De Kapberg pakt de draad op Clusiusleerlingen helpen bij groenonderhoud fort Jubileumboek over Egmonds duingebied Tentoonstelling kerstgroepen bij Abdijkaarsen in Egmond-Binnen Zonnige intocht Egmond aan den Hoef REGIO TIPS TRENDS 23 -Sr'v De aandacht gaat vooral naar textiel en sieraden 'In de put, uit de put' KORTOM Concours succes Lamoraal van Egmont Elke maand in de Uitkijkpost Nieuwsgierig? 072 5330175 UITKIJKPOST 24 NOVEMBER 2010 Sinds 20 november is in Galerie de Kapberg kunst te zien van Saskia E.M. van Dijk, Tilleke Schwartz, Sylvia Blickman en Ella Koopman. Aangeleverde foto EGMOND - Vanaf 20 novem ber laat Galerie de Kapberg in Egmond aan den Hoef werk zien van Saskia E.M. van Dijk, Tilleke Schwarz, Sylvia Blickman en Ella Koopman. Er zijn weinig schilderijen in de mooie ruimten van de galerie deze keer, maar dat mag geen reden zijn om deze tentoonstelling over te slaan. De aandacht gaat in de komende tijd vooral naar textiel en sieraden. Textiel en draden waar dan soms wel een lijstje omheen zit. Sieraden kunt u zien van Sylvia Blickman. Gevonden voorwerpen dienen vaak als uitgangspunt voor een object of sieraad. Schelpen bij voorbeeld. Haar nieuwste collectie bestaat uit kleine objecten om te dragen, sieraden waarmee je je kunt onderscheiden. Tilleke Schwarz (1946) is vooral grafisch bezig met draad en textiel. Joodse humor laat ze zien, geïnspi reerd door graffiti en vertellende elementen uit de volkskunst. Het dagelijks leven inspireert haar voor het werk dat wij hier zien: verschil lende materialen gebruikt ze, maar het belangrijkste beeldmiddel is de borduursteek op linnen en in teke ningen. Vanaf 1990 is ze kunstena res, geeft lezingen en workshops, adviseert bij kunstaankopen en schrijft artikelen voor vakbladen over textielkunst. In 1990 werd zij onderscheiden met de Europese Prijs voor Modern Borduur Design. Saskia E.M. van Dijk (1960) maakt etseollages waarin de techniek als onderwerp een grote rol speelt. Haar losse handschrift en de ver schillende materialen zorgen er vervolgens voor dat er een door werkt en levendig beeld ontstaat. Ella Koopman (1947) werkte 'vlak', als een schilder, tot ze overging op losse, niet opgespannen stukken linnen, die ze al gauw ook nog eens met stiksels structureerde. In eigen beheer maakt Ella Koopman sjaals en grotere omslag doeken en ontwikkelt ze 'textiel- sieraden' als mouwstukken, hoofd tooien, kragen en armbanden. De tentoonstelling is te zien tot en met 19 december op zaterdag- en zon dagmiddag van 13.30 tot 17.00 uur. Het adres is: Slotweg 17 in Egmond aan den Hoef. De opening van de tentoonstelling vindt plaats op zon dag 21 november om 15.00 uur. Wie thuis iets wil zien van de gale rie: www.galeriedekapberg.nl. CASTRICUM - Het Clusius College Castricum helpt sinds december 2008 Stichting Fort den Ham bij het onderhoud van het groen rondom het fort. De vierdeklassers die eindexamen in het vak Groenvoorziening doen, werken daar regelmatig. Zo leren ze op praetisehe wijze over onderhoud van grootschalig groen en maken ze kennis met het leveren van een nut tige bijdrage aan de maatschappij waarin ze leven. Dit jaar gaven de leerlingen aan dacht aan het onderhoud van de graskant. Daarnaast hebben ze de een grote meidoornhaag aan de buitenkantgesnoeid. En ze zijn voor het eerst begonnen met het wegha len van riet. Een hele ervaring. Fort aan den Ham is een onderdeel van de Stelling van Amsterdam en ligt tussen Krommenie en Uitgeest. Het Fort wordt beheerd door Stichting Fort den Ham. Het doel van het natuuronderhoud is om de natuur op het terrein beheers baar te maken met aandacht voor de (militair-)historisehe beplan tingen op het terrein. Iets waar de Clusiusleerlingen een mooie bijdra ge aan leveren! REGIO - Heeft u ook wel eens last van sombere, neerslachtige gevoelens die niet meer weg lijken te gaan of die steeds weer terugkomen? Er is een cursus waarin u kunt leren omgaan met deze klachten: 'In de put, uit de put'. In de cursus, bedoeld voor mensen tussen de 18 en 65 jaar, leert u hoe u uw somberheid kunt verminderen, aan de hand van opdrachten. Start maandag 29 november van 15.00 tot 17.00 uur. Informatie en aanmelding: 088-0075000. www.stiehtingde- wering.nl en www.ggz-nlm.nl. EGMOND - In het duinge bied van voormalig eigenaar Jonkheer Six van Wimmenum liggen valleien waarop al bijna tweehonderd jaar het 'hemels geschenk' de aardap pel wordt geteeld. Met namen als Transvaal, Amerika, Jan Rijnesdal en Vijgendal. Omdat dit gebied in min of meer oorspronkelijke staat bewaard is gebleven, is het van grote cultureel- historisehe waarde. En daarover heeft Gerjan Zwaan een prach tig boek geschreven. De aardap pel werd een hemels geschenk genoemd omdat deze zetmeelknol uit Zuid-Amerika prima bleek te groeien in arme grond. Het redde zo vele mensen in Europa van de hongersnood. In de valleien van de Wimmenummerduinen werden rond 1850 vele akkertjes aange legd. Eindelijk kon de wildernis die het duingebied vormde en die tot dan toe het verarmde vissersdorp slechts instuivend zand, konijnen, bramen en wat stookhout had opge leverd, benut worden. En zo ont stond het zeedorpenlandschap rond Egmond. Gebruikers van de landjes richtten vijfentwintig jaar gelden Duinlandjesvereniging De Noord op. Het hoof doel is nu om samen met de huidige beheerder het PWN, door middel van een gericht beheer, het voortbestaan van het zeedor penlandschap te verzekeren. Op 12 november vierde de vereniging haar jubileum. Niet met een tradi tionele feestavond maar in de vorm van de uitgave van het boek 'Om de Noord'. Twee jaar heeft Gerjan Zwaan erover gedaan het te schrijven. Het eerste exemplaar van het boek 'Om de Noord' werd overhandigd aan de telg van de vroeger eigenaren: de heer Six. Het boek is vanaf 13 november te koop bij Boekhandel Dekker en Foto Jonker. Ook bij de boekhandels in Heiloo, Alkmaar en Bergen kunt u het boek kopen. EGMOND - Op zondag 14 november heeft het fanfare orkest Lamoraal van Egmont met succes deelgenomen aan het Landelijk Concert Concours in het Zaantheater te Zaandam. Het orkest onder leiding van Michael de Graaf komt uit in de eerste divisie. Het behaalde resultaat werd in het juryrapport beloond met ruim 86 punten. Aanvullende informatie is te vin den op de website van muziekver eniging Lamoraal van Egmont: Lamoraalvanegmont.nl. EGMOND - Abdijkaarsen in Egmond opende dit jaar haar deuren voor de jaarlijkse ten toonstelling van kerstgroe pen op 20 november. Het Bethlehem-dorp vormt traditie getrouw het hart van de druk bezochte expositie. En dit jaar is, bij de presentatie van het dorp, gekozen voor een uitdagende, nieuwe vorm. Het is namelijk geplaatst in een levens grote kijkdoos. Op deze manier, zo vertelt abt Gerard Mathijsen van de abdij van Egmond, krijgt het thema vorm waar men dit jaar de aandacht op wil vestigen. Abt Mathijsen: „En dat thema is 'verwondering'. Kerstmis wordt terecht gezien als een feest van licht, van de hoop. Alleen, we heb ben het - bij wijze van spreken - al zo vaak gevierd, dat we een belangrijk element over het hoofd zien en dat is de verwondering. Verwondering over de stap die God zet, over de mogelijkheid om het schijnbaar onveranderbare te kun nen doordringen en transformeren. Door het Bethlehemdorp in een kijkdoos te plaatsen, hopen we dan ook iets van die verwondering over te brengen die kinderen of volwas senen vaak ervaren wanneer ze in een mooie ouderwetse kijkdoos kij ken. Je wordt meegevoerd door wat je ziet en het laat je vervolgens met een andere blik naar de 'gewone' wereld kijken." Naast het dorp, dat zoals gezegd het hart van de tentoonstelling vormt, dankt de expositie zijn grote aantrekkingskracht ook aan het feit dat er kerstgroepen worden getoond uit diverse landen en culturen en ze de bezoeker een kleine, verrassen de, reis om de wereld laten maken. Abt Mathijsen: „Ook hierbij geldt dat verwondering een belangrijke rol speelt. Wanneer we even probe ren om met andere ogen te kijken naar wat we voor ons zien, ontstaat de verwondering als vanzelf. Dan kunnen we geraakt worden op een manier die we vantevoren misschien amper voor mogelijk hielden. De verhalen over de pasgeboren Jezus en over de herders, engelen en wij zen die hem hulde komen brengen, inspireerde en inspireert kunste naars van alle tijden. Wat zij maken is niet zelden uit verwondering ont staan en het roept die vervolgens ook weer op." De expositie van de kerstgroe pen is te zien van 20 november tot en met 6 januari alle dagen van de week, ook zondag, van 10.30 tot 16.30 uur.Eerste kerstdag en nieuw jaarsdag gesloten. Abdijkaarsen is gelegen aan de Vennewatersweg 27 in Egmond-Binnen. De presentatie van de kerstgroepen is dit jaar in een levensgrote kijkdoos, met het thema 'Verwondering'. Aangeleverde foto EGMOND - Onder een stralende winterdag deed de Sint met zijn Pieten afgelopen zondag voor afgegaan door de fanfare van Lamoraal en begeleid door de ponyclub van manege de Hoef zijn intocht in Egmond aan de Hoef. In het Dorphuis Hanswijk geno ten vele honderden kinderen van Egmond aan den Hoef van een fan tastische feestmiddag. Onder de bezielende leiding van Gerard Belleman zongen ze vele liedjes voor de Sint. Bijna ademloos zagen ze hoe sommige pieten er misschien wat vreemd en verlegen uitzagen maar toch onvermoede talenten bezaten. Zo waren er Pieten die goed konden dansen, fietsen, sommen maken, pianospelen, gym- nastieken en nog veel meer. Het thema van deze middag en het lijflied van de zang Piet: 'Je bent goed zoals je bent!' bleef de Sint en de vele vrijwilligers, die de Sint heb ben meegeholpen bij deze mooie middag, dan ook nog lang na afloop bij.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 23