PCI reikt helpende hand aan noodlijdende huishoudens Jbijlage 'Het kan iedereen overkomenbijvoorbeeld door verlies van een baaneen scheidingpsychische problemen bijvoorbeeld veroorzaakt door een bum-out of allerlei andere oorzaken. Mensen kunnen om allerlei redenen in een dusdanig laag inkomen belanden dat schulden enorm kunnen oplopen en er geen geld is voor de be langrijkste levensbehoeften of onverwachte uitgaven. Veel mensen schamen zich voor hun situatieweten dit voor de buitenwereld goed te verbergen en durven nergens aan te kloppen voor hulp", aldus Agnes Bak ker, één van de zes bestuursleden van de PCI, ofwel de Parochiële Caritas Instelling Heiloo. „ledereen in zo'n situatie, ongeacht leeftijd, godsdienst en her komst, kan zich bij PCI aanmelden voor hulp! Per ge val wordt bekeken, hoe wij met de voor dat ogenblik beste vorm van hulp kunnen bijdragen om iemand weer op de rails te zetten.' PCI Heiloo is ontstaan in 1990 vanuit Kerk en Samenleving, een gezamenlijke werkgroep van de Willibrordus- en de Moeder Gods parochie. Caritas was binnen de kerkgemeenschap al veel langer aanwezig, maar leidde in de welvarende jaren tachtig een slapend bestaan. Begin jaren negentig groeiden de noden en hun huis niet kunnen verkopen, anderen raken hun baan kwijt. Uit onderzoek blijkt dat vooral jonge mensen tot 30 jaar met dergelijke tegenslagen moeite hebben. Velen onder hen hebben nooit geleerd om zuiniger te leven. De vaste lasten, zoals energie- en zorgkosten, gaan omhoog. En de uitkeringen worden daarentegen naar beneden geschroefd. Ook voor veel ouderen met alleen een AOW breken moeilijke tijden aan." In samenwerking met de diaconie van de Protestantse Kerk Nederland houdt de PCI sinds een aantal jaren een kerstactie, bestemd voor minima in Heiloo om hen rond de dure feestdagen een extra geldbedrag te doen toekomen. Will Sengers: „Om de privacy van de minima die voor zo'n kerstgratificatie in aanmerking komen te waarborgen, wordt dit bedrag in overleg met en via de gemeente uitgekeerd. Vorig jaar zijn op deze manier meer dan driehonderd huishoudens in Heiloo blij gemaakt! Het geld is afkomstig uit donaties, onder andere van Keer op Keer die de afgelopen jaren zeer royaal heeft bijgedragen." Agnes besluit: „Juist als mensen door de bomen het bos niet meer zien, kan deze vorm van hulp net dat beetje verlichting geven die mensen op dat moment nodig hebben. Het is dan ook heel dankbaar werk." Het secretariaat van PCI Heiloo is gevestigd aan Westerweg 268 in Heiloo. Voor meer informatie kan men bellen, tel. 072-5333340, of e-mailen: pci. heiloo@hetnet.nl. Voor donaties: bankrekening 32.70.62.401, ten name van Parochiële Caritas Instelling Heiloo. daarmee de behoefte door het aanbreken van een economisch woelige periode. In 1992 is PCI een zelfstandig orgaan geworden, maar staat nog in direct contact met de Willibrordus parochie en legt jaarlijks verantwoording af aan het bisdom Haarlem. PCI bestaat uit zes bestuursleden afkomstig uit de parochie, die zich voor een periode van maximaal twee termijnen van vier jaar vrijwillig inzetten om mensen uit Heiloo, die in de problemen zijn gekomen, op incidentele basis praktische hulp te bieden. Will Sengers, bestuurslid in PCI: „De inkomsten komen voor het grootste deel uit giften van parochianen en deels uit de collecten tijdens enkele misdiensten." Agnes Bakker: „Bij een hulpvraag brengen wij eerst een huisbezoek om meer inzicht in de financiële situatie van de cliënt te krijgen. Met zijn of haar goedkeuring winnen we aanvullende informatie in, met inachtneming van de privacy. We willen vooraf graag zeker stellen dat de gevraagde hulp echt noodzakelijk is en of wij iets kunnen betekenen. Vervolgens leggen we de situatie voor aan de overige bestuursleden en bespreken wat voor hulp we kunnen bieden. Dit kan variëren van het ter beschikking stellen van een eenmalig bedrag, bijvoorbeeld voor aanschaf van een nieuwe koelkast, een fiets en dergelijke tot praktische spullen die ertoe bijdragen dat mensen voorlopig gered zijn. Het gaat vaak om gevallen waarvoor men bij geen andere instantie kan aankloppen. Behalve giften verlenen we soms ook leningen. De cliënt moet daarbij wel de intentie hebben om zelf orde op zaken te willen stellen, daar wij geen structurele hulp kunnen bieden. Voor deze vorm van hulp verwijzen we hen door naar de gemeente of andere hulpverlenende instanties, zoals Maatschappelijk Werk, de Voedselbank enzovoort." De PCI onderhoudt nauwe contacten met deze instanties. Agnes Bakker is sinds het begin actief voor PCI en is in de loop der jaren schrijnende situaties tegengekomen. De toekomst baart haar en de anderen van de PCI enigszins zorgen. „We verwachten dat het aantal hulpvragen in de nabije toekomst zal stijgen. We leven in een tijd, waarin de kredietcrisis en de economische crisis zijn weerslag in de samenleving heeft. Veel mensen kampen met een dubbele hypotheek omdat ze UITKIJKPOST

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 40