Herstelplan landgoed Nijenburg gaat tweede fase in Vanavondwoensdag 24 november, houdt Natuurmonumenten voor iedereen die geïnteresseerd is in het herstelplan van landgoed Nijenburg, een informatieavond in het Open Huis. De deuren gaan open om 19.45 uur en om 20.00 uur start de avond. bijlage De trap van de Kattenberg zal worden vervangen en krijgt een eigentijdser aanzien. Achter de Kattenberg wordt weer een open ruimte gecreëerd, omringd door gegroepeerde heesterpartijen die worden teruggepiant. Liggend dood hout wordt gedeeltelijk geruimd; een deel blijft liggen als biotoop voor paddenstoelen en dieren. André Timmer zal namens Natuurmo numenten tekst en uitleg geven over de op komst zijnde herstelwerkzaamheden, die in december in het Heilooërbos van start gaan. Want dan begint Natuur monumenten aan de tweede fase van de herstelwerkzaamheden van de oude parkaanleg, die landgoed Nijenburg zo'n grote cultuurhistorische waarde verleent. Belangrijke elementen van de oude parkaanleg van het landgoed uit de achttiende eeuw, dat van grote cultuur historische betekenis is, verkeren in een verwaarloosde staat. In 2007/08 is tijdens de eerste fase het 'Terrein binnen de gracht', gelegen voor het hoofdhuis, flink onder handen genomen en in ere hersteld. Bij de tweede fase gaat het om het gebied rondom de Kattenberg en het ten zuiden van het hoofdhuis gelegen wandelbos, het zogeheten Engelse Werk. Bij de uitvoering van de werkzaamheden wordt rekening gehouden met de natuur, bijvoorbeeld met de overwinterplaatsen van vleermuizen of het begin van het broedseizoen. Tijdens een rondwandeling door het gebied waar de tweede fase plaatsvindt legt Timmer uit dat de Kattenberg oor spronkelijk was gelegen in een parkach tige omgeving van lanen, met namen als de Beukenlaan, de Lindenlaan en de Heerenweg, met een entree (vanaf de Kennemerstraatweg) van eiken langs de zogenaamde korte Eikenlaan. Door verwaarlozing is van het oorspronkelijke plan op een aantal plaatsen, waaronder de Lindenlaan, weinig meer terug te vinden. Hier worden verwilderde strui ken en bomen weggehaald om ruimte te maken voor de paar linden die hier nog staan, en wordt de nieuwe Lin denlaan aangevuld met aan te planten linden, zodat de laan weer laan wordt. De Kattenberg wordt hersteld in haar oude, ronde vorm; de reusachtige oude linde, die de heuvel al eeuwenlang zo'n karakteristiek aanzicht geeft, blijft. De trap van de Kattenberg zal worden vervangen en krijgt een eigentijdser aanzien. Rondom de Kattenberg wordt stevig gedund, zodat de heuvel weer goed tot uiting komt in zijn omgeving. Een aantal bomen zijn ziek, andere zijn dusdanig scheef gegroeid dat ze andere bomen belemmeren. Achter de Kattenberg wordt weer een open ruimte gecreëerd, omringd door gegroepeerde heesterpartijen die worden teruggepiant. Liggend dood hout wordt gedeeltelijk geruimd; een deel blijft liggen als biotoop voor paddenstoelen en dieren. Andere delen, waaronder de Beukenlaan en Heerenweg, verkeren in redelijk goede staat en worden groten deels met rust gelaten. Ook in het Engelse werk wordt, aanslui tend op de werkzaamheden in het gebied rondom de Kattenberg, stevig geruimd. Voor een betere lichtinval om de on derlaag een kans te bieden zich goed te ontwikkelen, worden bomen geveld, waarna vrijwilligers van de werkgroepen Nijenburg en Heilooërbos de onwen selijke opslag van ondermeer esdoorns aanpakken. Terugplanting van Engelse houtsoorten vindt in het najaar 2011 plaats. Oorspronkelijke paden worden hersteld en waar nodig opgehoogd. Het natuurlijke openluchttheatertje De Co- médie, dat ooit in het Engelse Werk heeft gestaan en waarvan tekeningen zijn teruggevonden, zal opnieuw verrijzen. Met een bühne omringd door natuurlijke coulissen en een tribune waar tijdens voorstellingen stoeltjes kunnen staan. Timmer besluit: „De restauratiewerk zaamheden zijn gebaseerd op een vooraf gemaakte cultuurhistorische analyse. Voor een evenwichtig tijdsbeeld is naar een samenhang gezocht tussen de high lights van het oorspronkelijke plan en later aangelegde elementen. Om de oude glorie van het landgoed terug te laten keren, zijn drastische ingrepen nodig; iets waar mensen in eerste instantie verbaasd op kunnen reageren. De natuur moet hierna haar werk doen, waardoor het effect van de restauratie pas najaren goed zichtbaar wordt, net zoals het ge bied voor het landhuis!" Door verwaarlozing is van het oorspronkelijke plan op een aantal plaatsen weinig meer terug te vinden. Andere delen, waaronder de Heerenweg, verkeren in redelijk goede staat en worden grotendeels met rust gelaten. De Kattenberg wordt hersteld in haar oude, ronde vorm; de reusachtige oude linde, die de heuvel al eeuwenlang zo'n karakteristiek aanzicht geeft, blijft. Rondom de Kattenberg wordt stevig gedund, zodat de heuvel weer goed tot uiting komt in zijn omgeving. Een aantal bomen zijn ziek, andere zijn dusdanig scheef gegroeid dat ze andere bomen belemmeren. UITKIJKPOST 24 NOVEMBER 2010

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 48