Jon Bakker; een leven lang aan de Rechte Hondsbosschelaan Het wordt door de bewoners ervan ook wel 'het straatje genoemd; het stukje Rechte Hondsbosschelaan aan de westzijde van de spoorlijn. In het verleden werd de toen nog doorgaande laan onderbroken door een onbewaakte spoorwegovergang. bijlage Inmiddels zijn de twee delen van de Rechte Hondsbosschelaan al weer decen nia van elkaar gescheiden en is het deel bij de Westerweg weliswaar 'doodlopend', doch alles behalve doods, gescheiden en is het deel bij de Westerweg weliswaar 'doodlopend', doch alles behalve doods. Zo houden de bewoners jaarlijks een gezellig buurtfeest op straat, versierd met feestelijke verlichting, waarbij iedereen iets lekkers van thuis meeneemt. En natuurlijk was Jan Bakker, de laatst overgebleven oorspronkelijke bewoner van de straat, ook op 25 september van de partij. Op het eerste gezicht is dit niet zo'n bijzonder feit, ware het niet dat hij 80 jaar oud is en op 26 oktober 1930 in hetzelfde huis waar hij nog altijd woont, geboren is. Jan: „Mijn moeder was vroeger zeer bezorgd om ons, vooral als we het spoor overstaken. Dan riep zij ons na: wel goed uitkijken bij het spoor!" Het huis, eindjaren twintig gebouwd door Jan's vader, is door Jan in 1967 compleet onder handen genomen. Jan: „Van mijn moeder hoefde deze ver bouwing niet zo nodig, maar hierdoor wonnen we flink aan ruimte. Het was voorheen een huis met een puntdak en met beneden schuifdeuren die de voor- en de achterkamer, waar we de meeste tijd doorbrachten, van elkaar scheidden. Boven was maar één slaapkamer. We hadden vroeger geen badkamer, maar gingen eens per week naar het badhuis aan de Holleweg. En het toilet in de bij keuken had nog geen closet, zoals zoveel huizen in die tijd." Het huis verkeert, ondanks Jan's hoge leeftijd, nog altijd in opperbeste staat. Van binnen is het net een museum, omdat Jan in de loop der ja ren een bonte verzameling aan spullen bij elkaar heeft gespaard. Zijn trots is de Zuid-Europees uitziende tuin; gezellig vol met bloemen, beelden en zelfgemaakte ornamenten. Jan Bakker is de oudste van vier kinderen, waarvan er nog drie in leven zijn; Jan, een zus, woonachtig in Heiloo en een zus, die in Frankrijk woont. Zijn opa, afkomstig uit de omgeving van Noord-Scharwoude, werkte als knecht op de boerderij van De Wit aan de Oosterzijweg. Later verhuisde het gezin van zijn opa naar de Kenne- merstraatweg, op de plek waar nog altijd Radio Bakker is gevestigd. Jan heeft bijna zijn hele arbeidzame leven, van 1946 tot 1994, als metselaar gewerkt. Hij moest nog zestien worden toen hij voor het eerst, samen met zijn vader, in Limburg in de bouw ging werken. Hier werd in die tijd volop gebouwd. Vanaf 1949 was het werk, dat hij voor verschil lende bouwbedrijven uitvoerde, gelukkig dichter bij huis. Jan's vader overleed in 1961 en vanaf het moment dat zijn jongste zus het ou derlijk huis verliet om te trouwen, heeft Jan, als enige nog thuiswonende, de zorg voor zijn hulpbehoevende moeder op zich genomen. Verkering werd hierdoor een redelijk gecompliceerde zaak. „Ik heb een tijdje verkering gehad met een meisje uit Zevenaar, maar zij wilde niet naar Heiloo, en ik niet naar Zevenaar verhui zen en mijn moeder alleen laten..." Ook vakanties waren niet zomaar geregeld. „Ik wilde dolgraag de familie Meijer bezoeken, onze oude overburen die in de vijftiger jaren naar Australië waren geëmigreerd. Mijn zus en ik hebben onze moeder met moeite kunnen overhalen, dat zij voor een aantal weken bij mijn zus ging logeren, zodat ik in 1981 voor het eerst naar dit prachtige continent kon afreizen." Na het overlijden van zijn moeder in 1983 is Jan nog vijf keer naar Australië gegaan, de laatste keer in 1996. Zijn gezondheid laat helaas te wensen over. Dit is mede de reden dat hij niet meer naar Australië durft te gaan. Toch geniet hij dagelijks van de kleine dingen om hem heen en zorgt, met hier en daar wat hulp, nog steeds goed voor zichzelf, het huis en de tuin. UITKIJKPOST

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 52