Heilooër leeft droom von elke golfliefhebber Heilooër Peter de Vries deed in Schotland mee aan de Telesport Laureus Links Challenge, 's lands grootste amateurtoernooi georganiseerd door dagblad De Telegraat/Telesport, Cartier, Petercam Bank en ANWB Golf, waarmee golfend Nederland die ene kans wordt geboden om een droom te verwezenlijken, namelijk om de finale te spelen op The Old Course, St. Andrews. De Telesport Laureus Links Challenge is een wedstrijd voor een goed doel, de Laureus Foundation, die de achterstandspositie van kinde ren tracht te verbeteren door middel van sport. Peter deed mee, genoot met volle teugen, en werd nog derde ook! Hij vertelt zijn bijzondere ervaring: Jbijlage De Nederlandse deelnemers, de Vries en in het midden Jo, „Zaterdag 9 oktober 12.30 uur sharp op Schiphol, schrijft Guy van Erven Dorens van de organisatie in zijn uitnodiging. Reken maar dat ik er ben! In de ver trekhal staan al een paar mensen met een kar voorzien van een golftas als ik aankom. 'Ook naar St. Andrews?' is het eerste wat we elkaar vragen. De ge zichten beginnen te glimmen als er een volmondig 'ja!' uit de monden klinkt. Tegen half een is iedereen er en Guy be gint, zoals hij dat het hele weekend doet: 'Geachte finalisten... welkom.' Inchecken bij de KLM en daar gaan we. Op naar Schotland. Een vlucht van ruim een uur en dan nog ongeveer een uurtje met de bus, maar wat maakt het uit. The old course komt steeds dichterbij. We logeren in het Macdonald Rusacks Hotel. Deze ligt aan de 18de hole van the old course. Dichterbij kan niet. Snel naar buiten, voordat het donker wordt alvast wat foto's maken. We kijken nu al uit naar morgen, de ontknoping van het Alfred Dunhill Links Championship. Hoe doen de Nederlanders het, vragen wij ons chauvinistisch af. Tijdens het eten komt Hans, verslaggever van De Telegraaf, binnen en vertelt uitgebreid over zijn ervaringen aan ons, maar hij wil ook van ons van alles weten. Dat komt vast in de krant. Op zondagoch tend gaan we met zijn allen op de foto. Maar Hans heeft nog een extra bonus: Maarten Lafeber speelt ook! Met Johan Cruijff! Misschien dat Johan op de foto wil? Iedereen is er vol van: met Cruijff op de foto op St. Andrews, dat is toch gaaf. En ja hoor, daar komt Hans aan met Johan. Cruijff is snel, hij loopt snel en hij regelt alles snel. We kunnen het best naar het bruggetje gaan, maar dan wel als de pro's hebben afgeslagen op de eerste hole. Johan houdt alles in de gaten. Dat van dat bruggetje hadden we zelf al bedacht, maar het is toch fijn dat Johan er ook zo over denkt. Cruijff snelt ons vooruit, in zijn golfpak en op zijn sportschoenen, veters los. Onderweg analyseert hij het toumooi: de baan, de pro's, het gras, de wind; alles. En zo ook de bunkers. Oftewel: „Asje in de bunker lig, lig je in de bun ker, maar het maakt wel uit of je voorin of achterin ligt." Ik dacht bij mijzelf: waar heb je het over? Maar Johan had dus wel weer gelijk. Kijk maar eens naar de bunkers, gemeen hoog en stijl aan de achterkant en aan de voorkant rolt je bal er zo in. Wat een aardige man. Hij praat wat, neemt de tijd. Gewillig gaat hij met ons op de foto. Zaterdagmiddag is gedeeltelijk vrij en tijd dus om de wedstrijd te bekijken. Fris, wind, Schots weer. Wij goed aangekleed, muts op. Schotten in hun polo, die krijgen het schijnbaar pas koud bij -20. Wat is dat toch een mooi gezicht en wat lijkt het toch makkelijk, hoe die mannen slaan. Genieten van mooie approaches, chips en putts, 's Middags hebben we een heerlijke lunch in het Dunhill pavilion. Mooie gedekte tafels, zilver bestek, alles erop en eraan. Daarna kijken op de tribune van de 17de hole. De toppers moesten er nog aanko men. Een beetje beschutting gezocht, een grote kop thee en genieten maar. Daar komt Kaymers' flight. Spannend, want het is nog niet gespeeld aan kop. Kaymer legt de bal achterop, iets over de green heen. '50 feet to the cup' hoor ik. Ik weet niet of het zover is, maar lang is het wel. Hij kijkt, neemt zijn tijd en putt. Er lijkt geen eind aan te komen, tergend langzaam gaat de bal op het laatste stukje richting de hole. Wat een geweldige lijn. Hij valt. Birdie! Top! Een groot applaus galmt vanaf het pavillion. Ook de vips zijn hier supporter. Kaymer loopt van de green naar de tee van de 18de. Wij snellen het pavillion binnen. Niets willen we missen en binnen kunnen we de fmale prima op tv volgen. Kaymer slaat een mooie drive, tegen de wind. Op het weggetje dwars door de fairway. Wat een pech kun je hebben, maar hij dacht daar blijkbaar anders over. Hij kijkt, denkt na, wacht en beslist. Pakt een ijzer en slaat. Beter kan bijna niet. Hilariteit in het pavillion, iedereen vindt dit prachtig. Kaymer pakt zijn winst. Wat een mooi slot. En gegund, daar zijn we het over eens. De volgende ochtend staat de wekker al vroeg: 06.15 uur. Om 07.45 uur worden we verwacht bij de eerste tee. We worden gekoppeld aan een eigen caddie. Wat een luxe. De mijne heet Simon. Op de eerste tee stel ik mijzelf de vraag of er hier ook een fairway is, het lijkt wel één grote green. Superstrak is de baan. En impone rend. Hier ligt flink wat geschiedenis. De foto's in het clubhouse spreken boekdelen. The Old course, de eerste hole. In de verte het clubhouse, links ons hotel en achter je het RftA gebouw. Op de bankjes bij de ingang staat 'members only'. Daar ga je dus echt niet op zitten. Het is alsof de tijd hier heeft stilgestaan. Alles is in oude stijl en ademt golf. Een en al historie. De baan, een linksbaan, waarbij elke hole zijn eigen naam heeft gaat gespeeld worden. De finale begint. Op de tee wordt mijn naam omgeroepen. Alleen al het hier zijn, meemaken, beleven en zien was de hoofd prijs. Nu ook nog spelen. Simon vraagt me waarmee ik wil starten en kijkt. Hij ziet het waarschijnlijk al. Op iedere hole geeft hij mij precies de ijzers die ik wil. Hij loodst me van hole naar hole. Hij kent elk gras sprietje. Het is zo gaaf dat, als je bal op de green ligt, hij de club van je neemt en je meteen je putter geeft. Uiteindelijk ben ik derde geworden in handicap categorie 0 - 11.9. Op weg naar de bus loop ik naast Pieter, hij was tweede en ik vraag hem of hij nog leuke souvenirs had gekocht. Hij vertelt mij, dat hij ook op het weggetje van de 18de lag en niet twijfelde. Hij laat mij de krassen op zijn ijzer zien. Dit is zijn mooiste souvenir. En gelijk heeft hij." UITKIJKPOST

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 54