'Afies Nobelhuis, het leven van een hobbyist!' Jac P Thijsse steunt War Child met actie NIEUWS UIT DE REGIO Egmondse kunstenares presenteert handgeschreven boek op geheel eigen wijze Van expositie naar atelier, naar creatieve werkplaats Frisse nieuwjaarswandeling in Wimmenummerduinen Ik ben dyslectisch, dus het barst van de taalfouten' Warmte in 't Praethuys De spontane en creatieve Afie Valkering voor het door haar gemaakte reliëf van Petrus en door haar zelfgemaakte wijn. Foto: Carolien Breed CASTRICUM - Het school leven is vaak regelmatig, maar er gebeurt toch ook wel eens iets anders. Zo waren brug klassers van het Jac P Thijsse College afgelopen woensdag in een soort estafette onderweg van expositie naar atelier, naar creatieve werkplaats om inspi ratie op te doen voor een eigen uiting. De dag begon hierbij voor ieder een met een geweldige bof, want deze koude winterdag was (na wat regendruppels tijdens de eerste fietstocht) bijna voortdurend zon nig. Wel zo prettig bij het heen en weer fietsen. De tocht langs ate liers en beelden was dit jaar nieuw. Esther van Tilburg liet ze zien hoe ze portretten schildert. Noam Ben Jacov gaf een kijk ervaring ten beste bij de wandob- jecten die hij momenteel onder handen heeft in zijn. Peter van den Berg vertelde, bij zijn geëxposeerde landschapsfoto's in de Hoep, hoe hij te werk gaat om foto's die een bijzondere sfeer hebben te kun nen maken. 'Het moment is belang rijk, dus je moet kunnen wachten.' Meinard Kloppenburg belichtte in zijn huiskamer het traject van schets en uitgewerkte tekening naar voltooide schilderijen, waaivan een groot aantal voorbeelden als een kleurige jungle aan de muren te zien was. Ook maakten de leerlingen opdrachten over beelden die langs de weg geplaatst zijn en bezochten ze in De Clinghe een voorstelling met Afrikaanse muziek en dans door Crossroad productions. Hierna gingen de leerlingen donderdag op school aan de slag om zelf een cre atieve uiting tot stand te brengen. Technieken daarbij waren: fotogra fie, etsen, boetseren, toneel, dans, slagwerk, straatpercussie en body percussie. Niet alleen de brugklas sers, ook veel bovenbouwklassen brachten deze dag met maken en oefenen door in het gebouw. De afronding was op vrijdag 17 decem ber in het schoolgebouw, waar van 09.30 tot 12.00 uur het festival East meets West gehouden werd. In allerlei kraampjes en andere stands konden scholieren bekijken wat er gemaakt, ingestudeerd en bedacht was. In de aula betaalt men toegang voor sommige opvoeringen. Ook is daar een veiling van belang wekkende voorwerpen. De totale opbrengst is bestemd voor de orga nisatie War Child, die hulp verzorgt aan kinderen in door oorlog getrof fen gebieden. De opbrengst bedroeg na eerste telling al 3293 euro. EGMOND - Haar tante zei vroe ger over Afie, omdat ze altijd aan het studderen was: „Afie, die komt nog wel eens in de krant." Afie Valkering maakt al jaren prachtige reliëfs en beel den en is inmiddels niet alleen wereldberoemd in Egmond- Binnen; ook ver buiten de dorpsgrenzen kent men het sprookjesachtige Nobelhuis en het naastgelegen museum, gebouwd door Afie's Theo met gekregen straatklinkers. Afie schitterde dinsdag 14 decem ber nog in het RTV NH program ma 'Van Zuks Dus', waar ze ver telde over haar eerste boek 'Afies Nobelhuis', dat in een oplage van vijfhonderd stuks is verschenen en gemaakt bij drukkerij De Dijk in Heiloo. Zaterdag 11 december was de officiële presentatie in de Abdij van Egmond, wat niet zo verwonder lijk is, aangezien Afie al haar leven lang kind aan huis is in de abdij. Afie is nog ondersteboven van al die mensen, die bij de presentatie aan wezig waren: „Wat een malligheid, zoveel mensen, allegaar voor mij en zo'n boek met stomme verhaaltjes! Ik begrijp er niets van; iedereen kan toch zo'n boek maken? Maar ik had wel schik hoor, want al die mensen begonnen te klappen toen ik binnenkwam. Het waren er wel tweehonderd. Ik moest naar voren komen en een woordje doen, ter wijl ik niets had ingestudeerd. Even later stond ik breeduit te teuten. Vertellen gaat me namelijk makke lijker af dan schrijven." Het eerste boek werd officieel aan Afie gepre senteerd en daarna zongen de mon niken twee Gregoriaanse liederen. Afie: „Onbeschrijfelijk mooi!" Afie over haar boek: „Het boek is zoals ik het geschreven heb, het is niet nagetypt. Ik ben dyslectisch, dus het baret van de taalfouten. Maar daar lezen mensen wel overheen. Er staan trouwens ook veel foto's in, voor een beetje kijkplezier." De aanleiding voor Afie om te schrijven was toen Alie, haar vrien din en huishoudster, vorig jaar over leed. „Ik mis haar verschrikkelijk, die schat van mij! Zij was maar één jaar ouder dan ik, en dan denk je; straks ben je er zelf ook niet meer. Ik wilde iets maken voor later, voor de kinderen, maar niet met het idee een boek te maken. Eenmaal begon nen ging ik maar door. Vader Abt raadde me aan, toen hij het zag, er een boek van te maken." Afie schrijft net zoals ze praat; met haar hart op de tong. „Toen alles een maal bij de drukker lag, wilde ik het 't liefste weer terughalen. Ik lag er wakker van, want er staat ook wel wat gemopper in." Vader Abt sprak tijdens de presentatie: „Onder het altaar bewaren wij de relieken van Sint Adelbert, en daarbij een strook perkament uit de tiende eeuw... ....Nu komt daar het jongste hand schrift bij, het handgeschreven boek van Afie. Adelbert zal er content mee zijn, en wij ook." En daar is Afie maar wat trots op! Afies Nobelhuis is verkrijgbaar in de Abdijwinkel in Egmond-Binnen en bij fotozaak Peter Jonker in Egmond aan Zee. ALKMAAR - Loop eens bin nen in 't Praethuys, centrum voor mensen met kanker en naasten op Westeiweg 50 in Alkmaar. Voor informatie, een gesprek, massage, Reiki, een gezichtbehandeling of voor deelname aan een creatieve activiteit. Openingstijden: maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 16.30 uur. Kijk voor meer informa tie www.praethuys.nl, 072-5113644 of mail naar info@praethuys.nl. Donderdag 23 december is de Talkwalk, start is om 10.30 uur een wandeling vanuit 't Praethuys. Talkwalk is een terugkerende acti viteit en is voor iedereen die met kanker te maken heeft. Maandag 27 december is 't Praethuys gesloten. REGIO - Begin het nieuwe jaar goed: ga lekker lopen in de dui nen! Elke eerste zondag van de maand is er een begeleide natuurwandeling in de Wimmenummerduinen. U loopt een mooi stuk door de duinen en u krijgt ook nog toelichtingen van de IVN natuurgids over het landschap en de natuur. Afhankelijk van het weer kunt u genieten van mooi besneeuwde hellingen en sporen van de dieren die daar rondlopen, of van de bomen en struiken en de frisse mosbegroeiing. Op zondag 2 januari begint de wan deling om 11.00 uur bij het PWN-informatiebord op het parkeer terrein aan het Nachtegalenpad aan de noordkant van Egmond aan den Hoef. Men dient zelf te zorgen voor een toegangskaart voor het Noord-Hollands Duinreservaat van PWN. Warme kleding en stevige schoenen aanbevolen. De wandeling duurt ruim twee uur. Een donatie (richtlijn 2 euro) wordt op prijs gesteld. Voor nadere inlichtingen kunt u mailen, IVN-Heiloo@hccnet.nl of bel len: 072-5325110. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2010 | | pagina 21