Een boelldoedige opening van projectweken Pax Christischool Frans bezoek op Jac P Thijsse college Burgers helpen gemeente Castricum mee te bezuinigen Johan Baartscheer Kwintet bij Jazz Session Club Vredeburg regio 19 16 FEBRUARI 2011 REGIO - Op het JPThijsse col lege in Castricum zijn momen teel 29 Franse leerlingen en drie begeleiders uit Caen (Normandië) op bezoek. Zij worden gehuisvest in gastgezin nen, bij Nederlandse leerlingen uit 4H, 4V en 5V. Het doel van deze uitwisseling is meer begrip en kennis kweken voor eikaars leven. Aangezien Caen ook aan de kust ligt, is een vergelijking van beide kuststroken een logisch onderwerp. Ook zal veel aandacht worden besteed aan geschiede nis, met name die van de Tweede Wereldoorlog. Ook in Normandië is dat uiteraard een interessant thema, met de invasiestranden vlak in de buurt bijvoorbeeld. Op het programma staan onder andere een bezoek aan het Anne Frankhuis, het Rijksmuseum, het Vredespaleis, een rondleiding door Alkmaar, een fietstocht door de duinen met een bezoek aan De Hoep, een film, een gezamenlijke (Hollandse) maaltijd en natuurlijk als afsluiting een sport toernooi en een feestavond. In het weekend is het gastgezin vrij iets te ondernemen met de leerling. De leerlingen uit 4V gaan allemaal in mei een dagdeel op bezoek bij de Franse school en de gastleerlingen kunnen in het najaar van 2011 mee doen aan een uitwisseling anders om. Meneer Kaktus kwam samen met mevrouw Stemband en 'Kweetnie' langs voor het opnemen van een echte televisieshow! Aangeleverde foto Het doel van deze Franse uitwisseling is meer begrip en kennis kweken voor eikaars leven. Foto: Ricardo Marcker LIMMEN - De komende weken staat alles op de Pax Christischool te Limmen in het teken van Kunst! Onder leiding van echte kunstenaars en de leerkrachten zijn de kinderen bezig met allerlei vormen van kunst. Geïnspireerd door echte grote kunstenaars en kunststromingen gaan zij schilderen, kleien en boet seren, beeldhouwen, timmeren, knutselen, tekenen, mozaïeken, dansen, muziek maken, toneelspe len en nog veel meer. Langzaamaan begint de school op een groot museum te lijken, met kunstwer ken, zoals alleen echte kunstenaars ze maken. Door de workshops leren de kin deren welke technieken grote kun stenaars, zoals die van de Cobra groep en bijvoorbeeld Gaudi, te werk gaan. Tevens leren de kinde ren van alles over de achtergron den en levensloop van verschillen de kunstenaars, kunststromingen en in sommige groepen iets over kunstgeschiedenis. Op maandag 7 februari werden de projectweken op spectaculaire wijze geopend. Niemand min der dan 'Meneer Kaktus' kwam samen met zijn band, camera en geluidsmensen en niet te vergeten mevrouw Stemband en 'Kweetnie' langs voor het opnemen van een echte televisieshow!!! De show uit de jaren '80 en '90, gestoken in een nieuw 'pyama'j as je, stond natuurlijk in het teken van KUNST! Er werd muziek gemaakt, gezongen, geacteerd en vooral gelachen!. Het aller-leukste was natuurlijk dat een aantal van de kinderen ook een rol of taak in de show kregen. Binnenkort zal 'De meneer Kaktus niet alleen voor kids-show' op televisie worden uitgezonden. REGIO - Afgelopen zaterdag gaf een twintigtal inwoners gehoor aan de uitnodiging van de gemeente Castricum mee te denken over de noodzakelijke structurele bezuinigingen. De deelnemers hebben duidelijke ideeën voor de toekomst gegeven. Zij zien de gemeente meer als de verbindende schakel tussen diverse initiatieven. Voor allerlei taken kun nen de inwoners heel goed zelf ver antwoordelijkheid dragen. Verder kan de gemeente beter inspelen op duurzame ontwikkelingen, die immers een besparing betekenen in de toekomst. De rijksoverheid heeft veel geld geïnvesteerd in de banken en aan vullende maatregelen om de econo mie op gang te houden en moet nu haar uitgaven beperken. Aangezien de inkomsten van gemeenten gro tendeels afkomstig zijn van het rijk zal Castricum haar uitgaven struc tureel moeten verminderen. Een kaasschaaf over de uitgaven halen is daarvoor niet voldoende. Het gaat om een fikse opgave; de inkomsten dalen naar verwachting van 54 miljoen in 2011 naar 49 miljoen in 2014. Daarom vraagt de gemeente inwoners na over creatieve en inspi rerende ideeën voor bezuinigingen. De aanwezigen, merendeels inwo ners van de gemeente Castricum, waren op basis van hun exper tise uitgenodigd om tijdens een 'Inspiratiedag interactief bezuini gen' mee te denken over de bezuini gingen. De algemeen directeur van de gemeente, Karin Peters, startte met een korte toelichting op de gemeentelijke financiën en de nood zakelijke bezuinigingenVervolgens presenteerde de gespreksleider van de dag, Jurgen van der Heijden, inspirerende voorbeelden waaraan de aanwezigen bij creatief bezui nigen zouden kimnen denken. De voorbeelden varieerden van de zogenaamde 'botte bijl-bezuiniging' tot publiek/private samenwerking, het combineren van fimcties en bur gerinitiatieven. Deze laatste twee voorbeelden sloten goed aan bij de ideeën die de aanwezigen zelf hadden. Bij het combineren van functies denkt men bijvoorbeeld aan de verhuur van flexplekken en vergaderruimtes in het vernieuwde gemeentehuis en het combineren van maatschappelijke, zorg- en buurtfuncties in sportaccommoda ties. Als goede invulling voor het burgerinitiatief werd voorgesteld om inwoners zelf te laten nadenken hoe ze willen wonen en dit ook zelf te laten ontwikkelen. De aanwezi gen zagen op korte termijn bezuini gingsmogelijkheden door aanwezige kennis onder inwoners te benutten. Van de deskundigheid van burgers kimnen ambtenaren gebruik maken, zodat de inhuur van externe des kundigheid (bijna) overbodig wordt. Burgers kunnen ook meer worden betrokken bij uitvoerende activitei ten zoals groenonderhoud of zorg taken. Het één kan zelfs leiden tot het ander. Zo kan met de 'adoptie' van groenstroken door omwonen den eveneens de zorg voor elkaar (sociale cohesie) en de kennis over de natuur worden bevorderd. Ook het slim inkrimpen van de gemeen telijke organisatie, bijvoorbeeld door te fuseren met omringende gemeenten, werd geopperd. Daarbij kan worden gekozen voor een vari ant, waarbij ambtelijke organisaties worden samengevoegd, maar het lokale gemeentebestuur (college en gemeenteraad) blijft bestaan. De genodigden en de gemeente lijke organisatie kijken terug op een geslaagde dag. Op 12 maart volgt bovendien een publieksdag. Het college van B&W gaat alle ideeën, rijp en groen, zorgvuldig bekijken en betrekken bij de voorjaarsnota. Het beg'rotingenkoffertje van wethouder Financiën Hilbrand Klijnstra van de gemeente Castricum puilt na de Inspiratiedag uit van de bezuinigingsideeën van burgers. Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 17