Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo Gewoon hartstikke leuk! p W ti Stichting vrijwillige palliatieve terminale thuiszorg Heiloo Raamvertelling Acteurs Levenseinde Voor meer informatie: www.musicaleeuwigleven. nl 30 MAART 2011 UITKIJKPOST Musical over levenseinde het Foto: Erk Gevaert Al in 2009 smeedden Rudi Oranje en Ton Steenaert de eerste plan nen voor dit muziektheaterstuk. De gedachtegang was om de palliatieve zorg (zorg die zich richt op het ver beteren van de kwaliteit van het leven van mensen die aan het einde van hun levensdagen zijn) onder de aandacht te brengen en tegelijk om mensen die in deze sector werk zaam zijn, met elkaar in contact te brengen. Oranje heeft inmiddels 24 musicals op zijn naam staan. Dit wordt nummer 25, een jubileum derhalve. Steenaert is voorzitter van de Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo die dit jaar 25 jaar bestaat. Beiden hadden elkaar snel gevonden en vervolgens de eerste contouren uitgezet. Begin september 2010 vonden audities plaats en vanaf dat moment is met zo'n 80 mensen elke maandag avond gerepeteerd in het Medisch Centrum Alkmaar. Oranje beschikt over een 'eigen' artistiek team: de choreografen Cecile van den Idsert en Rob Karsten, Yntske Zijlstra is de vaste koorrepetitor en Thomas Hans tekent voor het merendeel van de composities. Teksten wer den onder andere geschreven door Jelle Vleer, als huisarts verbonden aan het Alkmaarse hospice en Rudi Oranje, voormalig pastor in het Medisch Centrum Alkmaar. Beiden weten derhalve 'van binnenuit' wat afscheid nemen is en zij hebben hun ervaringen dan ook op een verant woorde en indringende manier in de teksten en liederen kunnen neer leggen. Er is sprake van emotionele momenten maar ook van hilarische situaties. "Er is veel geld nodig voor zo'n productie", zegt Steenaert. "De Pius-Stiehting was de eerste die een forse donatie toezegde. Daarna ook het Fonds NutsOhra. En samen met een aantal wat kleinere schenkingen konden voldoende middelen bijeen worden gebracht. De kaartverkoop moet de rest doen." De voorstelling is een raamvertel ling: een verhaal binnen een verhaal. De hoofdrolspeler zit de hele voor stelling in een rolstoel op het toneel, waarbij hij terugkijkt op zijn (soms turbulente) leven. Op de verkeerde keuzes die hij heeft gemaakt, maar ook op zijn successen als zakenman. Wanneer hij tijdens de voorstelling uitschreeuwt: "Ik wil geen ehemo meer!", roept dat emotionele en her kenbare reacties op. Maar op ande re momenten kijkt hij met vreugde en plezier terug op zijn leven. Een aantal acteurs is vrijwilliger in de palliatieve terminale thuiszorg in Heiloo, Akersloot en Limmen. Niko Bontje is, evenals de overige deelnemers, vol lof over regisseur Oranje. "Hij heeft engelengeduld en hij haalt het beste uitje. Je doet din gen waaivan je niet de idee had dat je het kon. Maar daarnaast is hij ook streng en tegelijk respectvol." Ingeborg van der Heijden vindt dat alle emoties die je in het leven ervaart, in het stuk terugkomen. En dat geeft niet alleen verbondenheid met de inhoud van de musical, maar ook met de mede-acteurs. "Ik ver heug mij telkens weer op de repe tities en geniet van de (soms best wel vermoeiende) avonden. Het is gewoon hartstikke leuk!" Anneke Stenneberg: "Ik geniet ook, ook al heb ik geen speciale rol. Het maakt me gewoon blij. Het is Van 29 maart tot en met 2 april voltrekt zich in de Waerdse Tempel in Heerhugowaard een bijzonder evenement: een muziektheater over het levenseinde. Musical en dood lijken onverenigbare groot heden maar het gaat. Een naar Amerika geëmigreerde Westfries, die door kanker aan zijn laatste dagen toe is, kijkt terug op zijn leven. Daarin hebben zich zowel leuke als minder leuke gebeurte nissen afgespeeld. Alles komt weer voorbij. De spelersgroep bestaat grotendeels uit mensen die in de regio Noord-Kennemerland direct of indirect werkzaam zijn in de palliatieve terminale zorg. Onder hen een zestal vrijwilligers van de Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo. Achterste rij vlnr: Marti Op de Weegh, Ton Steenaert, Teun Rigter, Anneke Stenneberg. Voorste rij: Ingeborg van der Heiden en Niko Bontje een feest om te doen! En wat ik zo bijzonder vind is om samen met een groep voor mij totaal onbekende mensen deze musical te maken." Teun Rigter zingt op een man nenkoor "Ik ben nogal perfectionis tisch en ben dan ook elke dag zo'n half uur tot driekwartier bezig met oefenen. Iedereen krijgt energie van de repetities. Iedereen komt los van het werk. Dat heeft een verhelde rende, bijna louterende werking!" En Marti op de Weegh: "Ik krijg energie van de wekelijkse repetities, wordt blij van het zingen en ervaar nu hoe moeilijk het is om op het toneel aan alles tegelijk te denken. Wat zal het spannend zijn wanneer we straks écht op het toneel staan." De vraag wordt nogal eens gesteld of een musical over het levenseinde wel kan. Ja, dat kan, andere waren de initiatiefnemers er niet aan begonnen om iedereen die op een of andere manier betrokken is bij het levenseinde van mensen, via het Netwerk Palliatieve Zorg Noord- Kennemerland te benaderen met de vraag of zij aan een dergelijke pro ductie mee zouden willen doen. Uit alle hoeken en gaten komen ze: ver pleegkundigen, artsen, secretares ses, zorgmanagers, bestuurders en de vrijwilligere in de palliatieve ter minale zorg thuis of in een hospice. De mensen achter de schermen mogen niet vergeten worden: de decorbouwers, de PR-groep, sub sidie regelaars, tekstschrijvers, de kledingontwerpstere en naaisters, enzovoorts. Iedere woensdagmid dag komen deze laatsten bij elkaar om patronen te knippen, stoffen uit te zoeken en alles in elkaar te zet ten. En er worden ook nog sokken en truien gebreid en de meest fan tastische hoofddeksels gemaakt. Rudi Oranje tot slot: "Het geheel is een aaneenschakeling van ontroe rende, vrolijke en wervelende scè nes. We hopen natuurlijk dat er veel mensen komen kijken, luisteren en vooral: genieten. En ik hoop dat er tijdens de vooretelling iets van her kenning ontstaat. Het is immers een vooretelling over een alledaags onderwerp dat we soms ver van ons af willen gooien." De vooretellingen vinden plaats vanaf dinsdag 29 maart tot en met zaterdag 2 april in de Waerdse Tempel in Heerhugowaard, aanvang 20.15 uur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 12