Heilooër vriendinnen maken bijzondere reis door Azië OBS De Springschans geeft cadeau aan de natuur op Nationale Boomplantdag Spannende fietstocht van Mekka naar Rome Open atelier bij Heilooër keramisten H E I L O O ■ffi s 13 <4- UITKIJKPOST 30 MAART 2011 MAKKAH MUSLIMS ONLY HEILOO - Woensdag heeft groep 5/6 van OBS De Springschans bomen geplant op de Poortweijdt in plan Oost. Ze schreven zelf een verslag van hun bevindingen: 'De bomen die er stonden zijn weggehaald door de gemeente omdat in plan Oost de straten en de rioleringen gerenoveerd wor den. Voor de Poortweijdt is dit werk al klaar maar de straat zag er nu wel erg kaal uit! Vandaag heb ben wij 18 bomen van de soort Magnolis Salieiflia, 'Louisa Fete' op de Poortweijdt geplant. Him Nederlandse naam is: Beverboom. Hiermee geven wij de natuur en de mensen een cadeautje! Bij het plan ten hebben wij in het plantgat bij één van de bomen een berichtje in een glazen potje (zodat het niet kan gaan roesten) achtergelaten. Wie weet gaan ergens in de toekomst de bomen er ook weer uit en dan vinden de kinderen uit de toekom stige tijd ons bericht! De komende weken werken wij in de klas en met de hele school aan het thema 'duur zaamheid'. We onderzoeken hoe wij er samen voor kunnen zorgen dat we goed met de natuur en het milieu om gaan en zijn benieuwd of we dit met elkaar voor elkaar gaan krijgen! Door ons verhaal in de krant te zetten willen wij vragen of iedereen zijn steentje bij wil dragen om ervoor te zorgen dat het goed gaat met de natuur en het milieu in heel Heiloo en in heel Nederland en daarna Europa en de hele wereld!' Groep 5/6 van OBS De Springschans heeft bomen geplant in plan Oost. Foto: Ricardo Marcker HEILOO - De vorige fietstocht in 2009, georganiseerd door Stichting Cycle Tour Rome Mecca, sloeg een symbolische brug tussen Rome en Mekka. Dit initiatief werd in het land van eindbestemming, Saudi-Arabië, zo enthousiast ontvangen dat een Saudisehe fietsclub de stichting voorjaar 2010 heeft uitgenodigd voor een herhaling van de tocht. Maar nu in omgekeerde richting: van Mekka naar Rome! Om onder het motto van Bridging Communities Bridging Continents een vriend- sehapsbrief van de Emir van Mekka in het Vatieaan in Rome te overhan digen. Heilooër Jan Keesen, deel nemer aan de tocht in 2009, hoefde niet lang na te denken om nogmaals op de pedalen te klimmen en het fietsavontuur voor de tweede keer aan te gaan. Er volgden maanden van voorbereiding. Als alles volgens plan loopt zal op 1 april een inter nationale groep fietsers, bestaande uit 17 Nederlandei's en vier Turken, de vriendsehapsbrief uit Mekka ophalen. Om vervolgens vanaf het startpunt Jeddah te vertrekken voor bijna 4500 kilometer op de fiets. Langs een uitgestippelde route, dwars door Jordanië, Syrië, Turkije, Griekenland richting Italië. Met als eindbestemming Rome! Het enige opstakel leek tot voor kort de visa voor Saudi-Arabië op tijd binnen te krijgen. Als dit niet lukt, vertrekt het hele fietseireus op 5 april vanaf Amman, de hoofdstad van Jordanië. Maar in een paar maanden kan veel veranderen. In het Midden- Oosten is het de afgelopen maanden behoorlijk onrustig geworden. In een aantal plaatsen waar de fiets route vlak langsloopt, zoals in Dar'a en Damascus (Syrië) zijn opstanden uitgebroken tegen het autocratische regime. Keesen ziet vooralsnog geen redenen om de tocht af te blazen. „Veel onrust vindt voornamelijk plaats in de steden. Wij fietsen daar in principe aan voorbij. We zullen, als de situatie uit de hand loopt, de route aanpassen en onveilige gebie den omzeilen. De situatie in Syrië en Jordanië verandert echter per dag. We gaan door, zolang er geen nega tief reisadvies van Buitenlandse Zaken wordt afgegeven. Indien Syrië echt problematisch wordt, start de tour in Oost Turkije (toch twee con tinenten). Dan zullen twee deelne mers per vliegtuig naar Jeddah gaan om de brief van de Emir op te halen en sluiten zij zich later weer aan." De opbrengst van de fondswer ving, verbonden aan de fietstocht Mekka-Rome '11, gaan naar een aan tal goede doelen, zoals het Liliane Fonds, bestemd voor kinderpro gramma's in Syrië en Jordanië, Stop Polio Nu en een aantal wouwen- en kinderprojeeten in Turkije. Men kan de fletsere volgen via www.eyele- tourromemecca.nl. Doneren kan op rekening 54.72.68.556, ten name van Stichting Cycle Tour Rome Mecca in Hoom. HEILOO - Zondag 3 april ope nen de keramisten van Noord- Holland hun deuren. U kunt een kijkje nemen in hun ateliers en zien hoe hun werk tot stand komt. Met plezier vertellen zij over hun werk, inspiratie en toe gepaste technieken. Op www.keramistengids.nl kunt u lezen wie er mee doen en ook de nieuwe keramistengids bestel len. De deelnemers in Heiloo zijn: Christa Lübbren, De Schoren 2, tel. 072-5339892 en Marianne Hoffmann, Kleijne Olven, tel. 072-5331421. Het werk van Christa Lübbren wordt gemaakt van een mix van witbakkende steengoedklei en een fijne porselein klei. Alle werkstuk ken worden op de schijf gedraaid en gestookt tot een temperatuur van rond 1260 graden. De afwer king bestaat vaak uit een lijndeeor, ingewild met pigment en meestal verschillende matte alkaliglazuren. Marianne Hoffmann werkt bij voor keur met plakken klei, waarmee zij strakke, vaak gesloten vormen bouwt, soms gecombineerd met vor men uit een mal. Het zijn doosob jecten met architecturale elementen en huisvormen met dak-deksels. De huid heeft meestal textuur en wordt afgewerkt met engobes, sinterengo- bes en (zelfsamengestelde) glazu ren. De ateliers zijn open van 11.00 tot 17.00 uur. te eten (Dal bhat; rijst met linzen soep en groenten als ontbijt), maar inmiddels kunnen we niet meer zon der onze tweemaal daagse portie rijst." In de introductieweek kregen de Heilooër meiden elke ochtend twee uur Nepalese les. „Dit komt ons goed van pas, temeer omdat de bevolking hier nauwelijks Engels spreekt. Na de les begeleidde de leraar ons met het openbaar ver voer langs de leukste plekken in Kathmandu. De bussen zitten prop vol en stoppen overal waar mensen langs de kant van de weg staan." Na een week stortten de meiden zich op het vrijwilligerswerk: het geven van Engelse les op de Career Building International Academy. „De leer lingen zijn tussen 4 en 16 jaar oud. Kinderen leren hier vanaf hun vierde jaar Engels; vanaf hun zesde krijgen ze zelfs alle vakken in het Engels." Om niet geheel voor de leeuwen te worden gewoipen, hebben ze een aantal dagen meegelopen met de vaste leerkrachten. „Na een tijdje hadden de leerkrachten door dat wij elke dag trouw op kwamen dagen, waarop ze zelf verstek lieten gaan; iets dat iets typisch Nepalees blijkt te zijn. Met als gevolg dat we nu alle lessen zelfstandig geven; ontzettend leuk maar ook heel inspannend. De kinderen weten veel Engelse woor den, maar aan hun uitspraak en zinsopbouw moet nog hard gewerkt worden." Behalve het lesgeven is er nog een aantal andere programma's waarbij de meiden (gaan) helpen. Zo geeft Rieneke 's middags ook les aan kleine groepjes gehandicapte kinderen op de Disability School. En Charlotte, Franne en Kim voor zien alle klaslokalen van een nieuw schoolgebouw van leuke en leer zame muurtekeningen. De beleve nissen van Kim, Franne, Charlotte en Rieneke zijn te volgen via: www. heiloogoesasia.waarbenjij.nu. KATHMANDU - Vier Heilooër vriendinnen, Franne Kooien, Rieneke Velstra, Kim van Weering en Charlotte Keuning, zijn op 28 februari vertrokken voor een reis van vier maanden door zuidoost Azië. De landen die ze bezoeken zijn Nepal, Maleisië en Indonesië. Bij hun eerste stop in Kathmandu zijn de vriendinnen opgevangen in twee gastgezinnen in een buitenwijk, Pepsieola-town geheten. Na de introductieweek, waarin ze hebben kennisgemaakt met de cultuur en gewoonten van het land, staat twee maanden vrijwilligerswerk op het programma: lesgeven (Engels en creatieve vakken) op een school tje in deze wijk. Charlotte: „Het is hier veel rustiger dan in het cen trum van de stad. Kim en Franne wonen bij de directeur van VSN in huis, samen met vijf andere vrijwil ligers uit verschillende landen. Met meestal warm water om te dou chen, licht dat op batterijen werkt voor het geval de stroom uitvalt en bij Kim en Franne zelfs een westers toilet leven wij in een relatieve luxe in vergelijking met andere huizen in de buurt. Het was wel even wen nen om 's ochtends vroeg al warm (vlnr) Franne, Charlotte, Kim en Rieneke bij Durbar Square, Patan. Aangeleverde foto Jan Keesen staat in het midden (met fiets). Aangeleverde foto

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 13