Oratoriumkoor Heiloo BACH'S MATTHAUS PASSION: EEN TRADITIE? Ludwig Van Gijsegem, tenor 14 ORATORIUMKOOR HEILOO STEM ALS BIJZONDER INSTRUMENT Zangers welkom bij het Oratoriumkoor Cappella Maria Barbara 30 MAART 2011 UITKIJKPOST Ook dit jaar vertolkt het Oratoriumkoor Heiloo Bach's muzikale versie van het lijdens verhaal, opgetekend door de evangelist Matheus. Voor de vierde maal op rij wordt Bach's meest geliefde en populaire muziekwerk uitgevoerd onder de artistieke leiding van Paul Waerts, dirigent van het koor. Zijn inspiratie heeft er voor gezorgd dat het koor dit werk weer enthousiast ter hand heeft, genomen, waarmee een tradi tie, begonnen in 2008, wordt voortgezet in Heiloo. De massale opkomst van het publiek voor deze uitvoeringen geeft aan dat deze traditie door vaste aanhan gers van het koor zeer op prijs wordt gesteld. En niet voor niets! De uitvoeringen staan op een hoog niveau, gespeeld door kwa litatief goed opgeleide musici en gezongen door zeer gemotiveerde koorleden. Een goede samen werking tussen alle uitvoerende en een heldere artistieke leiding maken het geheel tot een muzi kale avond die u niet mag missen. De barokke uitvoeringspraktijk zorgt ervoor dat u een uitvoering hoort, zoals het geklonken moe ten hebben in Bach's tijd. Rond 1729 werd deze passiemu ziek voor het eerst uitgevoerd in Leipzig. Nu, bijna 300 jaar later blijkt dat het werk nog niets heeft, ingeboet aan uitdrukkingskracht en muzikale beleving van het lij densverhaal. De Matthaus Passion wordt, beschouwd als het hoogtepunt van Bach's kerkmuziek. Het is groots en intiem tegelijk, kent. een ontroerende combinatie van vreugde en verdriet, maar blijft, is zijn dramatiek toch menselijk. Bach heeft de Matthaus Passion zo geschreven dat het paste bin nen de gebruikelijke kerkdien sten op Goede Vrijdag. In ons land is het ook gebruikelijk om in de passietijd deze muziek ten gehore te brengen. Op vele plaatsen, door vele koren en muziekanten en dus ook bij u hier in Heiloo. Wij hopen deze traditie voort, te zetten en het. u mogelijk te maken hierbij aanwe zig te zijn. Op vrijdag 8 april bent u van harte welkom om deze uitvoering bij te wonen in de Ter Coulsterkerk, Holle weg 111 om 19.30 uur. BAROKORKEST CAPPELLA MARIA BARBARA KINDERKOOR Julian Hartman: bas Christus Ludwig van Gijsegem: tenor Evangelist Kai Yi Min: sopraan Rob Meijers: countertenor Bart de Kegel: tenor Henk van Zonneveld: orgel Dirigent: PAUL WAERTS Frans Kokkehnans: bas VRIJDAG, 8 APRIL 2011 TER COULSTERKERK, Holleweg 111 HEILOO Aanvang 19.30 uur. Zaal open 18.30 uur Toegangsprijs 23,- Voorverkoop: De Schrijverij, Heerenweg 199 Heiloo; Boekhandel Deutekom (winkelcentrum 't Loo) Telefonisch: 0226 426751 Via website www.oratoriumkoorheiloo.nl en e-mail kaartverkooporatoriumkoorheiloo.nl Bij deze uitvoering van de Mat thaus Passion wordt, de altpartij niet gezongen door een vrouwelij ke solist maar door een man: een countertenor. In 2009 heeft hij zijn bijzondere stem al bij ons laten horen! De Matthaus Passion werd door Bach gecomponeerd voor een kerkdienst, en in een kerk koor zongen in die tijd geen vrou wen. De sopraanpartij werd toen gezongen door heldere jongens stemmen. Naast, de 'klankkleur' van de oude muziekinstrumenten, kimt u zich dus nu ook verbazen over de intrigerende stem van de countertenor Rob Meijers. De Nederlandse countertenor Rob Meijers begon als jongens sopraan in een jeugdkoor. Hij is zijn zangopleiding begonnen als bariton en sloot in 2001 zijn studie succesvol aan het conservatorium t.e Maastricht, In de voortgezette opleiding Solozang/opera stu deerde hij verder bij Mya Besse- link. Onder haar leiding speciali seerde hij zich als countertenor. Al spoedig kreeg hij als countertenor concertaanbiedingen. Hij volgde enkele Masterclasses o.a. bij Tom Krause en Andreas Scholl. Rob slaagde met onderscheiding voor de Masters Solozang en werd door een jury verkozen tot. winnaar van de Music Award Maastricht. 2005. Momenteel studeert Rob bij de bekende countertenor Michael Chance. Paul Waerts studeerde orgel en kerkmuziek aan het conservato rium te Alkmaar bij Jos van der Kooy. Hij behaalde een aante kening op zijn diploma voor de uitvoeringspraktijk van de muziek van J.S.Bach. Aan het Koninklijk conservatori um te Den Haag vervolgde hij zijn orgelstudie bij Jos van der Kooy en sloot deze studie af met het diploma uitvoerend musicus. Tweemaal studeerde hij aan de Haarlemse Orgelacademie de orgelwerken van J.S.Bach bij Piet Kee. Ter voorbereiding voor het diploma uitvoerend musicus/ koordirectie studeerde Paul Waerts bij de dirigent Jan Pasveer. Na het. overlijden van Jan Pasveer vervolgde hij zijn studie aan IDE Hogeschool voor dirigenten te Gorinchem bij Joop Schets en Jan Stulen. Hij sloot deze studie cum Laude af. Sinds april 2007 is Paul Waerts ver bonden als dirigent aan oratorium koor Heiloo. Verder is hij dirigent van oratoriumkoor Tremenda te Beveiwijk, operettevereniging Odeon te Alkmaar en het senioren koor Overdie te Alkmaar. Tevens is hij Choirmaster van de Mart.inus Cantorij t.e Zwaag. Met. dit. koor dirigeert hij uitslui tend Anglicaanse kerkmuziek. Als organist, geeft. Paul Waerts jaarlijks recitals in Nederland en Oostenrijk en is hij verbonden als organist aan de Agatha Parochie te Zandvoort, Sinds enkele jaren is hij de voorzitter van de "Jan Pasveer Prijs" het concours van de muziekschool Zaanstad. Bent u een goede zanger? Wilt u meewerken aan goede uitvoeringen in een groot koor met deskundige leiding? Houdt u van zingen van grote oratori- umwerken samen met. orkest, en solisten? Wilt. u uw zang- kwaliteiten ook laten horen? Dan zoeken wij u! Het koor bestaat uit 90 leden, een grote groep solide zangei's die u graag in zijn midden op neemt, Wekelijks repeteren wij op dinsdagavond om 19.30 uur in de zalen van de Ter Coul sterkerk aan de Holleweg 111 in Heiloo. Onder de enthousi aste leiding van onze dirigent studeren wij muziek van de klassieke componisten. Natuurlijk: een zangvereniging wordt gedragen door leden, door enthousiaste amateurs die van samen zingen houden en zich willen inzetten om muzikaal goed te presteren. Als u mee wilt. doen, laat. van u horen! Een stemtest, afgeno men door onze dirigent zal u adviseren en helpt, u de juiste plaats te vinden in het koor. U kunt zich aanmelden door een mailtje te sturen naar secretariaat@oratoriumkoor- heiloo.nl of bellen niet 0226- 426751. Onze vaste concertbezoekei's zal dit gezicht bekend voorkomen. Met. een immer hartelijke glimlach heet deze dame hen welkom, overhandigt het programmaboekje en maakt, hen wegwijs in de drukke menigte. Wat de bezoe ker dan niet weet, is dat zij oog in oog staan met de voorzitster van Oratoriumkoor Heiloo. Gejo Molenaar bekleedt deze functie al ruim zes jaar. Na de komende Matthaus gaat. ze het. stokje over dragen. Een korte terugblik op haar 'carrière' bij het koor Toen Gejo nog een druk gezin had en tevens een winkel moest, run nen was haar zangtalent, alleen in kleine kring bekend: "ik ben als badkamerzangeres begonnen". Maar dat. ze later iets met. (klassie ke) muziek wilde gaan doen stond vast, Nadat, de zaak verkocht, was, kwam er tijd. In 2003 op de uitmarkt in Heiloo meldde ze zich aan. Oratoriumkoor Heiloo had er een sopraan bij. De 'Messiah' van Handel werd haar debuut, Van het een (lid jubileumcommissie) kwam het. ander: in 2005 werd Gejo tot. voorzitter gekozen. Met. de andere vrouwelijke collega's zorgde ze voor meer structuur in de organisatie en het bestuur. Een voorbeeld daaivan is het 5 jarenplan 'Bach in Heiloo'. Wat is nu kenmerkend voor dit koor? Gejo: "saamhorigheid, de schou ders eronder en er iets moois van maken". Zingen 'verlicht' de dage lijkse inspanningen van individu en groep, het ontspant, In koorver band is dat effect nog beter merk baar, aldus de voorzitster. Vandaar dat. zij tevens in de cantorij van de Ursulakerk in Warmenhuizen haar zangtalent, inzet, Wat. muziek betreft, is zij niet. éénkennig. Westerse klassieke muziek, maar ook de Dubliners, fado's, grieks- orthodoxe koorstukken: "als er maar hartslag in zit, als het. maar authentiek is" Wat. wenst, zij haar opvolger toe? "Dat het koor de huidige koei's kan bestendigen en Gejo Molenaar dat daarvoor een gezonde financiële basis blijft, bestaan". Wie deze charmante wouw nog in functie wil meemaken: bezoek de komende uitvoering van de Matthaus Passion! Ludwig van Gijsegem zal dit. jaar de Tenor-Evangelist partij voor zijn rekening nemen. Wij zijn bij zonder trots dat we hem hebben kunnen contracteren voor deze uitvoering hier in Heiloo. Na zijn studies aan het. Conserva torium van Brussel en Antwerpen en specialisaties bij verschillende buitenlandse docenten werd Lud wig Van Gijsegem in 1980 laureaat, van het Concours International de Musique Ancienne te Hurtebise en van het Ema Spoorenberg Solistenconcours in Nederland. Ludwig Van Gijsegem is een be grip in de concertwereld. Hij gaf reeds meer dan vijfhonderd Bach- en Handelconcerten. Zijn reper toire is nochtans zeer uitgebreid: van Middeleeuwse muziek tot de meest recentste composities, met een ommetje naar de lichte muziek van ondermeer Freddy Mercury. Ludwig Van Gijsegem trad op in de meest, prestigieuze muziektempels zoals het. Gewandhaus van Leipzig, het. Wiener Musikverein, de Philharmonie te München, de Salie Pleyel te Parijs, de Alte Oper te Frankfurt, de Philharmonie te Berlijn, de Doelen te Rotterdam en het Concertgebouw te Amsterdam. Hij was er te horen in composities van onder meer Bach, Berlioz, Handel, Haydn, Honegger, Lloyd Webber, Orff, Puccini en Verdi. Ludwig Van Gijsegem maakte verschillende internationale tournees die hem onder meer naar Mexico, Israël, Colombia, de Volksrepubliek China, Frankrijk en Rusland brachten. Ook op de operascène is Lud wig Van Gijsegem actief. Ludwig Van Gijsegem zingt regelmatig niet zijn eigen vocaal ensemble La Gioia. Voor dit ensemble componeerde Boudewijn Buckinx de kameropera's Sokrat.es en Dhaniniapada. Ludwig Van Gijsegem was reeds eerder te gast in de Vlaamse Opera als Une voix/Porcus/Héraut/ Le Clerc/Jeanne d'Arc au Bücher. Bij de uitvoeringen van de Matthaus Passion door Oratoriumkoor Heiloo, wordt het koor begeleid door Cappella Maria Barbara, een barokensemble dat speelt op de authentieke instrumenten uit de tijd van Bach. De stemming van deze instrumenten is anders, namelijk wat lager, dan die van moderne muziekinstrumenten, waardoor ook de klankkleur verandert in het koor en in de aria's van de solisten. Rob Meijers, alt/countertenor.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 14