c Heiloo, zoals het vroeger was 1' m II mm i H E I L O O De geschiedenis van Nijenburg DEEL 1 (Él L' ;T Crh w w-u* WMH. ©ié C-t&iim N"" NIEUWBURG of NÏJEBURG, eertijds YPERLAAN geheten Deeze is eene zeer fchoone plantaadjenmet een aanzienlijk Heerenhuistusfchen Ahmaat en Heiloo gelegen: zij draagÊ den naam van nieuwburg federt het een eigendom van het geflacht van egmond van nijenburg geweest, en door hetzelve veel verbeterd is. r,i H m LM uJLL 8 C^/s/itr/A'/rc' Qêc'ir///if///tf De Uitkijkpost presenteert op gezette tijden in samenwerking met de Historische Vereniging Oud Heiloo de rubriek 'Heiloo, zoals het vroeger was'. In woord en beeld wordt het 'Heiloo van toen' belicht. In deze voorjaarsbijlage van de Uitkijkpost speciale aandacht voor het Landgoed Nijenburg in verband met de exposities 'Prachtig Portret' in het Stedelijk Museum Alkmaar en 'Welkom op Nyenburg' in de Oudheidkamer Heiloo. Voor 1700 bevond zich op de plaats waar Nijenburg nu staat een 'grote woning' toebehorend aan de vooroudere van de familie Van Egmond van de Nijenburg. Sinds het midden van de 16de eeuw zijn Huis Nijenburg en de bijbehorende landerijen eigendom geweest van de families Van Egmond van de Nijenburg en Van Foreest. Het oude huis 'Nijeburg of Yperlaan', de voorloper van Nijenburg zoals we het nu kennen, was een 'eenvoudig vierkant woon huis van slechts geringe verdieping onder een tentdak geplaatst en omgeven door een gracht (waar over een afzonderlijk poortgebouw tje de toegang afsloot) alsmede meer binnenwaarts door een plan tage van enige omvang.' De familie, voortgekomen uit een bastaardtak van de graven van Egmond, heeft zich, nadat zij als kasteleins (beheerders) de Nieuwburg (bij Oudorp) bewoon den, de namen Van Egmond van de Nijenburg toegeëigend. Jan van Egmond van de Nijenburg (1618- 1712) werd burgemeester van Alkmaar en bewoonde in Alkmaar het prestigieuze huis dat nu het 'Hof van Sonoy' heet. 3. Het oude huis Nyenburg, door J. Stellingwerf, [1740], Rond 1600 kochten de vooroudere van de familie Van Egmond van de Nijenburg grond 'in de Banne van Heiloo'. Met toestemming van de eigenaren werd in 1602 door Jacob Willemsz 'buyerman tot Heiloo', een 'huys ofte wooninghe' gebouwd, gelegen ten noorden van de Yperlaen/IJpenlaan. Waarschijnlijk noemde Jacob Willemsz zich vanaf toen Jacob Willemsz van IJpenlaen. 4. Detail van het 'Hylo-er Ryskaartje' van circa 1704. Vanaf Nijenburg (A) is er nog onbe lemmerd zicht op de Waagtoren van Alkmaar. Een slingerende, onverharde, met bomen omzoomde weg (B) leidt van Heiloo naar de stad. Rechts daaivan ligt vanachter Nijenburg een 'Voet Pad door 't Veld' naar Alkmaar. Links naast de weg, aan de westkant van het doip bevinden zich korenvelden ('Landen') (C). Het Heilooër Bos was nog niet aangeplant. Dat verklaart de 'Core Moolen'(D) middenin Heiloo. 'AAR 6. De stadswoning van de familie in Alkmaar was wat nu de Hof van Sonoy is, op de hoek van de Gedempte Nieuwesloot en de Doelenstraat. Nijenburg in Heiloo diende vooral als buitenplaats in de zomermaanden. 5. Gerard van Egmond van de Nijenburg (1646-1712) kan, namens zijn vader Jan, worden beschouwd als de bouwheer van het tegen woordige huis Nijenburg. Gerard trouwde met Machteld van Foreest. Toen hij stierf in 1712 erfde zijn dochter Maria (1684-1740) de bui tenplaats Nijenburg in Heiloo en het 'Hof van Sonoy' in Alkmaar. Tot haar dood in 1742 verfraaide Maria het interieur van Nijenburg, onder andere met de 'Blauwe Kamer' en de 'Poppekas' (poppenhuis). 7. Het 'koetshuis' van het Hof van Sonoy in Alkmaar (foto 2011), gebouwd ca. 1705 en gelegen aan wat nu het Hofplein is, was het bouwvoorbeeld voor het koetshuis van Nijenburg Slf 8. 'De Paarde Stal en Koets Huysen van Nijenburg', tekening D. de Vries 1760. Onduidelijk is wanneer het Koetshuis is gebouwd. Misschien tijdens het leven van Maria tus sen 1715 en 1720 door Steven Vennecool. Maar mogelijk circa 1760 door D. de Vries die ook in dat jaar de tekening vervaardigde. Het koetshuis diende behalve als onder komen voor de koetsen als paar denstal met hooizolder en bevatte verder een 'timmerwinkel' en een bokkenstal. 9. Het gerestaureerde koetshuis zoals het er nu uitziet (2011). In de oorlogsjaren hebben de Duitsers zowel het huis Nijenburg als het Koetshuis gevorderd. Toen verdwe nen de drinkbakken voor de paar den en de koeien. In tegenstelling tot het hoofdhuis is het Koetshuis tot ongeveer 2005 nauwelijks veranderd. Inmiddels is het in 2006 gerestaureerd en is het interieur grondig veranderd. Het gebouw, behalve de grote zolder, dient thans als woonhuis dat wordt verhuurd door de eigenaresse de Vereniging Hendrick de Keyser. IIJUYli W'«n: _"wj IIÉI 10. Deel van de 'Kaart van de Banne van Heylo en Oesdom' van C.W.M. Klijn (1819). De kaart loopt van zuid naar noord (Alkmaar ligt op de kaart onderin). Nijenburg is omgeven door par ken, tuinen en een (aangeplant) boslandschap. De toegangsvaart van Nijenburg tot de rivier de 'Dye' (Die) is goed zichtbaar (A). Ook de 'dorpskern' van Heiloo is verbonden met de Die door de 'Dood Vaart' (B), evenals (ter) Coulster (C) en 'Ipenstein' (D). Ook de 'Meel Molen' (E) is nog aanwezig. Verder valt op hoe verspreid de bewoning was in het dim bevolkte Heiloo en Oesdom van het begin van de 19de eeuw (circa 550 inwo ners).

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 32