April, Hazel en Finn hebben veel baal bij dolfijnlherapie 'sfc&fl Geheim van dolfijntherapie Geen wondermiddel Stressvrije omgeving .yOORJAARSBIJLAGE 201 1 HEILOO - Renate Lindeman en Jos Meijer, ouders van de zusjes April (7 jaar) en Hazel (5 jaar) die beiden geboren zijn met het syndroom van Down, hebben vorig jaar beide meisjes bij Stichting Dolfinn aangemeld voor dolfijntherapie. Het gezin verhuisde in 20og vanuit Canada naar Heiloo en maakte vorige zomer op Dolfinn Rocks kennis met de stichting. Renate en Jos hadden eerderover dol fijntherapie gelezen en wisten dat het in Duitsland al redelijke bekendheid geniet. In Nederland wordt dolfijntherapie ech ter niet vergoed door de zorgverzekeraar. Stichting Dolfinn is zes jaar geleden in het leven geroepen om ouders die de kosten niet alleen kunnen opbrengen, voor de helft bij te springen. De andere helft van de therapiekosten plus overige uitgaven, zoals de reis en het verblijf, zijn voor rekening zijn van de ouders. Renate en Jos hebben het er echter graag voor over, want zelfs een kleine vooruitgang bij April en Hazel kan de koers van hun hele gezin positief beïnvloeden. Een gulle gift van Keer op Keer en de steun van Stichting Dolfinn werden dan ook dankbaar door hen ontvangen. Hierdoor kon het hele gezin, inclusief broertje Olav (2 jaar), in januari naarCuragao, want het hele gezin wordt bij deze intensieve therapieën betrokken. Renate: „Zowel April als Hazel hebben het Downsyndroom, April is daarbij ook autistisch. De meisjes heb ben totaal verschillende karakters. Bij de aanmelding konden we aangeven op welke aandachtspunten we de voor de meisjes afzonderlijke behandeltherapieën wilden laten aansluiten." Het 'geheim' van dolfijntherapie schuilt in de beloning die na iedertrainingsonder- deel op het droge (ook wel dok genaamd) in het verschiet ligt; samen zwemmen met een speciaal getrainde dolfijn. Het team, bestaande uit de therapeut, de dolfijn en een assistent (veelal iemand die stage loopt) werken dagelijks zeer intensief met het kind. Aan ieder kind wordt een op de persoon afgestemd team gekoppeld. De effecten van dolfijntherapie kunnen zelfs tot na zes maanden na thuiskomst nog merkbaar worden. De familie Meijer is al weertwee maanden terug in Neder land en Renate en Jos zijn heel blij dat ze het avontuur zijn aangegaan. „April, die zich tijdens de eerste therapiesessie met de haartoegewezen dolfijn Papito behoorlijk dwars gedroeg, smolt in een paar dagen om tot een vrolijk lachend en blij kind. We merken dat ze in haar gedragingen iets rustiger is geworden Finn zwemt samen met een speciaal getrainde dolfijn. April tijdens haar dolfijntherapie op Curagao. en een eerste stap naar zindelijkheid is gemaakt. Hazel, die voor de dolfijnthera pie al wel ietwat brabbelde, doch fluiste rend en onverstaanbaar, heeft sinds de dolfijntherapie met haar dolfijn Chabelita meer zelfvertrouwen gekregen om luider, duidelijker en ook wat vakerte spreken. Bovendien is zij zindelijk geworden. Eigenlijk verdient de therapie zichzelf op termijn terug, al was het alleen maar vanwege kostenbesparing op de speciale onderbroeken die daarna niet meer nodig zijn." Op de laatste dag voor April begon Finn Hoetjes aan de eerste dag van zijn therapiesessies. De twee kennen elkaar van school en worden iedere dag met hetzelfde busje opgehaald. Finn Hoetjes reisde in februari voor de vierde maal met steun van Stichting Dolfinn met zijn hele familie naar Cura gao. John en Wendy Hoetjes zijn meer dan gelukkig met de positieve resultaten, die voorgaande dolfijntherapieën bij Finn al teweeg hebben gebracht. Wendy: „Dolfijntherapie is geen wondermid del en zal in een aantal gevallen slechts kleine stapjes voorwaarts betekenen. Het kind moet het wel in zich hebben en iede re beperking is weer anders. Echter zelfs kleine stapjes kunnen voor de verdere ontwikkeling het kind, maar ook voor hun ouders, een wereld van verschil beteke nen! Finn heeft bij eerdere gevolgde the rapieën flinke progressie geboekt. Zo is hij vanaf zijn eerste dolfijntherapie gaan praten, iets wat de deskundigen bijna niet meer voor mogelijk hadden gehouden. Bovendien kan hij zich veel beter concen treren, is hij zindelijk geworden en is hij beter gaan lopen. Hierdoor heeft hij meer zelfvertrouwen gekregen en is hij veel so- ciaalvaardiger geworden!" Finn's vierde bezoek aan het eiland en 'zijn' dolfijnen was voor hem een feest van herkenning. John en Wendy hebben iedere reis ook familie, vrienden en kennissen uitgeno digd mee te gaan zodat zij met eigen ogen zien wat dolfijntherapie inhoudt en hoe hard Finn en zijn hele familie hieraan meewerken. John; „Het heeft bij ieder een die het van dichtbij meemaakt nog altijd veel emoties losgemaakt!" Bij het afscheid op Curagao krijgen alle families een eindrapportage in boek vorm en een dvd van de gevolgde sessies mee naar huis, zodat zowel ouders als de school hierter ondersteuning in de communicatie met het kind op terug kunnen vallen. Renate schrijft het succes van dolfijntherapie, toe de intensieve professionele begeleiding in een stress vrije omgeving. „Al ben je vooraf geïnfor meerd wat de therapiesessies inhouden, toch moetje het eerst zelf ervaren. Het heeft bovendien een positief effect op broertjes en zusjes!" Ook John en Wendy beamen zelfs na de vierde keer dat het wonderlijk blijft welke vooruitgang bij Finn wordt geboekt in twee weken tijd. Renate en Jos sparen al weervooreen volgend bezoek, dat hopelijk volgende winter kan plaatsvinden. In het kader hiervan wil Renate samen met April een sponsorfietstocht langs de Westfriese Omringdijk maken. Het geld dat hiermee wordt ingezameld, zal naar Stichting Dolfinn gaan.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 39