Centrum voor Jeugd en Gezin feestelijk geopend Boek over dienstbode Lena doen oude tijden op landgoed Nijenburg herleven V Toon je bodemvondst bij Baduhenna GAMMA Alkmaar zondag 3 april van 12.00 tot 17.00 uur Agnes kan zich de verhalen uit haar jeugd goed herinneren open t/m zaterdag 2 april ontvangt u bij elke aankoop een coupon s t.w.v. 5.- die u op zondag 3 april bij besteding vanaf 25.- kunt inleveren. Max. één coupon per klant. De opening trok naast veel ouders en opvoeders ook kinderen. Want voor hen stond een echte poppendokter klaar om een kapotte lievelingspop te repareren! Foto: Ricardo Marcker HEILOO - Wethouder Hero Veger opende met luid en vro lijk tromgeroffel op de achter grond op woensdag 23 maart het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) aan Holleweg 94. Deze locatie is gekozen vanwege de bekendheid en vertrouwdheid die het bij veel ouders en kinderen geniet -het consultatiebureau en de GGD schoolarts waren hier reeds gevestigd- en de centrale ligging. Voortaan zijn alle organisaties, die iets met de ontwikkeling en opvoe ding van kinderen te maken heb ben, onder één dak gevestigd. Zoals GGD Jeugdgezondheidszorg voor kinderen van 0 tot 4 jaar en 4 tot 18 jaar, maatschappelijk werk, Bureau Jeugdzorg, het consultatiebureau en dergelijke. Doelstelling van het CJG is om in een zo vroeg mogelijk sta dium advies, hulp en ondersteuning te bieden op het gebied van opvoe ding, gezondheid en zorg van kinde ren en zo te voorkomen dat zwaar dere vormen van hulp nodig zijn. Hero Veger: „Een zogeheten verwij zingsindex voorkomt dat afzonder lijke organisaties, zonder het van elkaar te weten, aan dezelfde cases werken. Dit laatste was in de oude situatie nog wel mogelijk. Vanaf nu staan, onder regie van de gemeente, alle betrokken instanties met elkaar in verbinding, waardoor eventuele hulp en ondersteuning snel en effec tief geboden kan worden." Het CJG is een laagdrempelig inlooppunt voor ouders, maar ook kinderen en jongeren met een (hulp)vraag zijn altijd welkom. Naast het inloop spreekuur in het CJG biedt de web site www.positiefopvoeden.nl aan oudere de mogelijkheid vragen te stellen over de opvoeding van kin deren. In de Tipkrant van Positief Opvoeden, die verspreid wordt bij scholen, huisartsen, bibliotheek en dergelijke, staan allerlei tips over opvoeden. Veger: CJG Heiloo is volgens een vraaggericht groeimo del opgezet, dus aan de hand van de vraag en de behoefte in Heiloo, zal het CJG zich verder ontwikkelen." De opening trok naast veel oudere en opvoeders ook kinderen. Want voor hen stond een echte pop pendokter klaar om een kapotte lievelingspop te repareren. En ze konden meedoen aan de workshop trommelen, verzorgd door Dans- en Muziekschool Heiloo, waarin de kinderen zich dan ook vol overgave lieten horen! Verder kregen bezoe kers volop gelegenheid kennis te maken met en vragen te stellen aan alle medewerkers van de betreffen de organisaties. HEILOO - Agnes van Menen van Lienen maakt haar debuut als auteur met het boek over het leven van Lena Honig-Gronski, dienstbode van Duitse komaf die jarenlang op landgoed Nijenburg werkte. De schrijfster heeft warme per soonlijk herinneringen aan deze bij zondere vrouw. „Als kind woonde ik aan de Frieseweg in Oudorp en Lena was onze buurvrouw. Ik mocht haar graag, want Lena was dol op kinderen en ondernam vaak leuke dingen met ons. Ze kon, sprekend met een Duits accent, prachtige verhalen vertellen. Pas later kwam ik erachter dat ze zo'n bijzondere levensgeschiedenis had. Ze was afkomstig van het arme, voormalige Oost-Pruisische platteland. Vanuit Dantzig, waar rond 1900 veel wei- De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. T Printing. N i Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieuvriendelijke druktechniek Advertenties De advertentieafdeling is te bereiken via 072-5330175 of per e-mail: advertenties@uitkijkpost.nl. Advertenties dienen uiterlijk maan dag 17.30 uur in ons bezit te zijn. Advertentieprijs per millimeter is 0,48 (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere millimeterprijzen. Voor informatie over advertentietarieven en mogelijkheden, kunt u contact opnemen metArnoud Mars, tel. 072-5350175 of per e-mail: info@ uitkijkpost.nl Redactie Redactionele kopij moet uiterlijk vrijdag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Een uitzondering wordt gemaakt voor kopij voor de sportpagina's en voor evenementen die in het weekend plaatsvinden. In dat geval mag kopij tot maandag 12.00 uur worden ingeleverd. De redactie van de Uitkijkpost is op de volgende uren bereikbaar: maandag 08.30 t/m 17.30 uur dinsdag 08.30 t/m 13.00 uur donderdag 08.30 t/m 14.30 uur vrijdag 08.30 t/m 14.30 uur woensdag is de redactie afwezig. Openingstijden Drukkerij Uitkijkpost ma. 08.00 -12.00 113.00 -17.30 uur di. 08.00 -12.00 113.00 -17.30 uur wo. 09.00 -12.00 113.00 -16.30 uur do. 09.00 -12.00 113.00 -16.30 uur vr. 09.00 -12.00 113.00 -14.30 uur Aangeleverde kopij advertenties De redactie behoudtzich het recht voor om stukken te bewerken, in te korten te verplaatsen naar een volgende editie of niet te plaatsen, mede afhankelijk van het advertentieaanbod. U kunt uw kopij mailen, faxen, verzenden of afleveren bij de balie. De redactie stuurt geen foto's en cd-roms retour. Deze kunt u aan de balie van de Uitkijkpost op komen halen. De Uitkijkpost is niet verantwoordelijk voor in advertenties gedane uitspraken of beweringen. Adres Bezoekadres: De Hoefsmid 5,1851 PZ in Heiloo, tel. 072-5330175. redactie@uitkijkpost.nl. advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl internet: www.uitkijkpost.nl Postadres: postbus 68,1850 AB Heiloo. HEILOO - Zaterdag 2 en zondag 3 april is het weer het jaarlijkse museumweekend. Iedereen wordt uitgenodigd om eens een kijkje te komen nemen in de werkruimte van de Stichting voor Regionale Archeologie Baduhenna. Er zijn ter plekke vele vondsten uit Heiloo en directe omgeving te bewonderen. Beide dagen is het museum van 11.00 tot 16.00 uur geopend. Speciaal op zaterdag 2 april wordt iedereen uitgenodigd die thuis bodemvondsten heeft, die zijn gevonden in Heiloo of de regio om met die vondsten naar Baduhenna toe te komen. In de werkruimte zijn tussen 11.00 en 13.00 uur twee arche ologen aanwezig, die zullen probe ren deze te beoordelen en te date ren. Baduhenna is zeer benieuwd naar de lokale vondsten die thuis op de schoorsteenmantel staan en nog niet bij hen bekend zijn. Deze vondsten kunnen namelijk belang rijke aanvullende informatie geven over de rijke bewoningsgesehiede- nis van Heiloo. Uiteraard kimt u de vondsten na de beoordeling weer mee naar huis nemen. Ook worden met name kinderen uitgenodigd him gevonden vondsten en scherven te tonen. Voor de genen die him vonds ten tonen, ligt er een toepasselijke verrassing in het verschiet. gestelde Hollanders woonden, is ze naar Nederland vertrokken om op landgoed Nijenburg dienstbode te worden in dienst van de fami lie Van Foreest. Haar zus was haar al voorgegaan en werkte als kok kin bij familie De Lange in Huize Bloekhove." Van Menen kan zich de verhalen uit haar kindertijd van Lena nog zeer goed herinneren. Het spookte al een tijd door haar hoofd het leven van haar geliefde buurvrouw te reconstrueren en op te schrijven. Om zo het reilen en zeilen op land goed Nijenburg in de jaren twintig en dertig en daarmee het tijdsbeeld tot leven te wekken. Naast de herin neringen aan de verhalen van haar buurvrouw zocht ze op internet naar geschiedkimdige achtergrond informatie en zocht ze contact met de inmiddels overleden Elisabeth Snethlage-van Foreest. Haar zoon Hugo Snethlage en nicht Anna Tomson-van Foreest stelden prach tige oude foto's ter beschikking die Van Menen mocht gebruiken ter illustratie van haar boek. De ove rige illustraties zijn van de hand van Willem Burgert. Het resultaat is een intiem beschreven levensverhaal van dienstbode Lena, dat tevens een inkijkje geeft in het ooit voor gewone burgers zo verborgen pri- véleven van de voorname familie Van Foreest. Het boek komt offi cieel uit op de openingsdag van de expositie over Nijenburg, vanaf 1 april te bezoeken in het Stedelijk Museum in Alkmaar. Hier worden vijftig schilderijen uit het landhuis tentoongesteld. Vanaf 9 april is het bovendien verkrijgbaar in de Oudheidskamer van Heiloo aan de Bergeonstraat, waar vanaf dan een parallel expositie over landgoed Nijenburg te bewonderen is. Verder is 'Lena' verkrijgbaar via www. boekje-lena.nl. Agnes in de Blauwe Kamer van Nijenburg, voor de bokkenwa gen, waarin Lena de kinderen Van Foreest soms mee naar buiten nam. Foto: Carolien Breed Laanenderweq 67 (072) 540 56 36 www.gamma.com □nna

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 3