Kleermakersvak familie Rozing na 150 jaar uit Heilooer dorpsbeeld verdwenen - P&3 Zuster Rozing Gezellige en goede tijden l/OO RJAARSBIJ LAG E 201 1 HEILOO - Na ruim 150 jaar behoort de Heilooër kleermakerstak van de familie Rozing tot het verleden. Op 2 januari jl. is Piet Rozing, de laatste der vier ge neraties kleermakers in Heiloo, na een ziekbed op 80-jarige leeftijd overleden. Menig Heilooërzal in het verleden voor een herenkostuum zijn langsgegaan bij herenmodezaak Rozing aan de Kerkelaan; een begrip in Heiloo. Daarbij vakkundig geholpen door Piet en Baaf Rozing. Rozing stond in de wijde omtrek bekend om zijn prachtige maatkostuums, want kleerma ker Piet Rozing beheerste dit ambacht als geen ander. De kinderen van Piet en Baaf; Gert Jan, Arno en Madeion, zijn qua beroep allemaal een andere richting opgegaan en wonen alweer jaren elders in het land. Echtpaar Rozing is in 1995 gestopt met de herenmodezaak, de kleermakerij liep nog ongeveer anderhalf jaar door. De eerste Rozing generatie kleermakers in Heiloo was Gerrit Rozing. Hij werd in 1836, als zoon van kleermaker Jan Rozing, in de Rijp geboren, trouwde in 1866 met de HeilooseTrijntje Druiven en vestigde zich in Heiloo. Trijntje was naaister in de kleer makerij aan de Heerenweg en zij en Gerrit zetten de zaak voort. Hun zoon Theodorus volgde hen weer op. Hij trouwde met Guurtje Kuijper en samen kregen zij zes tien kinderen, waarvan ertwee op jonge leeftijd zijn overleden. Zijn vakmanschap raakte in de wijde omgeving bekend, zelfs tot in Amsterdam. Als een van de weinigen in die tijd in Heiloo had Theodorus een auto en daarmee bezocht hij zijn klanten. In 1900 liet hij op de hoek Heerenweg en Kerkelaan het markante woonhuis met de winkel aan de voorkant bouwen. Het ach terste gedeelte, het grote atelier van de kleermakerij, is rond 1920 aangebouwd. In 1925 verhuisde het hele gezin naar het eveneens in opdracht van Theodorus ge bouwde woonhuis aan Heerenweg 12, net om de hoek van het naaiatelier. Van de enorme kinderschare hebben drie zonen voor het vak van hun vader gekozen, waarbij de oudste zoon Gerrit zijn vaderTheodorus opvolgde, Jan een kleermakerij begon in Schagen en Cor in Zaandam. Dochter Cathrien, in familiekring tante Trien geheten, is bij veel ouderen uit Heiloo beter bekend onder de naam Zuster Rozing. Zij heeft tijdens haar werkzame leven als verloskundige een paar duizend Heilooër kinderen ter wereld geholpen. Trien is altijd in haar ouderlijk huis aan Heereweg 12 blijven wonen. Naast het vak als kleermaker had het geloof een sterke aantrekkingskracht op het grote gezin Rozing. Er zijn drie paters - Piet, Dorus en Pé, die jarenlang missiewerk in Indonesië hebben gedaan - en drie nonnen (Nel, An nie en Stien) uit voortgekomen. De vierde en laatste generatie uit de kleermakersfamilie Rozing bestond uit Piet en Herman, die vader Gerrit opvolgden. Beiden leerden het vak van jongsaf aan. Toen Piet vijftien was, stuurde zijn vader hem vooreen jaar in de leer bij ome Cor in Zaandam, om buiten de vertrouwde omgeving van thuis het vak goed te leren. Bij thuiskomst behaalde Piet de overige vak- en ambachtdiploma's. Zijn broer Her man bewandelde een soortgelijk pad, ook hij werd kleermaker. Piet behaalde in 1954 ook het diploma voor damescoupeur, een klein maar niet onbelangrijk detail, want anders zou hij Baaf Dekker misschien niet ontmoet hebben. Baaf was in 1945 met haarfamilie aan de Heerenweg in Heiloo komen wonen. In 1958 leerde zij Piet kennen, toen ze het atelier bezocht voor een mantelpakje voor zichzelf. Van het een kwam het ander en op 28 december i960 stapten zij in het huwelijksbootje. De ouders van Piet hebben nog lange tijd op Kerkelaan 5 gewoond, met Piet en Baaf als buren op nummer/. En met Herman bo ven de zaak en tante Trien even verderop aan de Heerenweg was de familie Rozing goed vertegenwoordigd in de buurt. Piet en Herman beheersten het kleerma kersvak tot in de puntjes. De kleermakerij had aan de voorkant een ontvangstruimte voor klanten. Baaf weet nog goed hoe het er in die tijd toeging: „Belangrijke klanten kregen bij binnenkomst een sigaar aangeboden. Ook in die tijd was een maatkostuum duur en niet voor iedereen weggelegd. Het lag er vol met coupons met prachtige stoffen, waaruit de klant zijn keuze maakte. Vervolgens werden de maten opgenomen. Het naaiatelier was achteren boven gesitueerd. Hier werd aan een grote kniptafel de stof geknipt en op een paspop in elkaargeregen. Dan kwam de klant opnieuw passen en als het kostuum als gegoten zat, werd de stof aan elkaar genaaid. Het maatkostuum werd door Piet of Herman persoonlijk aan huis bezorgd." Piet en Herman gingen met hun tijd mee en openden in 1973 de he renmodezaak. Ze verleenden echter nog altijd, als echte vakmensen, de service voor eventuele aanpassingen, wat soms tot veel extra werk leidde waardoor ze tot in de late uurtjes n doorwerkten. Baaf: „Piet had oog voor kwaliteitsconfectie en de kostuums bij Rozing waren dan ook niet goedkoop. Maar hij was kleermaker in hart en nieren, waardoor de klant voor de prijs van een confectiekostuum met een pak op maat naar huis ging." Nadat in 1988 broer Herman overleed, stond Baaf haar man in de winkel bij. De kinderen waren tenslotte de deur uit en Piet en Baaf raakten zeer goed op elkaar ingewerkt. Baaf: „Het waren gezellige en ook goede tijden, waarbij mensen uit de wijde omtrek naar onze winkel kwamen om zich van top tot teen te laten kleden. Soms waren we uren met één klant bezig, het maakte ons daarbij niet uit hoe laat het werd. Je kon duidelijk zien dat Piet er van genoot!"

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 45