Oude buurschappen in Akersloot Middelbuurt Starting h Dam Sluisbuurt De Woude Stierop Klein Dorregeest Hoorne Molenbuurt Hongheest Kerkbuurt Boeckel .yOORJAARSBIJ LAG E 2011 (CT|) Het dorp Akersloot ligt op twee langgerekte smalle strandwallen. Een strandwal ligt wat hoger en droger dan de omgeving, dus al vroeg een veilige plek om te wonen. Deze strategische ligging op de strandwal heeft Akersloot een lange periode van wel vaart gebracht. In de 17e eeuw komt hierin een kentering en is het gedaan met deze welvaart. Dit kwam onder meer door de inpoldering waardoor Akersloot geen open zeeverbinding met de Zuiderzee meer had. Het dorp Akersloot was inde middeleeu wen opgebouwd uit vijftien buurtschappen, verspreid over de strandwallen. Met de economische neergang verdwenen een aantal van deze buurtschappen. Wat rest is soms nog een straatnaam of een bord op de gevel met de naam van het buurtschap. hoogste punt van de strandwal tot onge veer een meter boven zeeniveau en lag rondom de huidige NH Kerk. Om de Kerk, die diverse malen is herbouwd, woonden de notabelen, zoals schout en arts. Er wa ren ook winkeltjes, een openbare school en cafés. Als je nu rond de Kerk loopt is nog veel herkenbaar en tegelijkertijd ook veel veranderd maar de geschiedenis en de verhalen zijn gebleven. Watersij Buurtschap de 'Watersij' was aan de westkant van het dorp gelegen. Aan de westkant van de Watersij waren, vroeger aanzienlijk meer woonhuizen dan heden ten dage en was er bebou wing tot aan het Kerkmeer. Daar heeft ook het klooster gestaan van de Franciscanes sen. Op deze gronden zijn nog de fundamenten te vin den van de oude dorpskern. Het buurtschap 'Middelbuurt' strekte zich uit van de Bosch- weg tot het noordelijke deel van de Kerklaan. Hier lag de haven van Akersloot met een verbinding naaropen (Zuider) zee. Veel pakhuizen en scheepswerven waren hier gevestigd. Door de inpolde ringen verloor dit gebied zijn belangrijke economische betekenis. Buurtschap 'Startingh' lag op de plek waar ook nu de Startingerweg ligt. Achter de boerderij van de familie Veldt lag het thans geheel verdwenen Stet aan de Schulpvaart. De bocht die de Schulpvaart hier maakt, het zogenaamde keelgat of vernauwing, is genoemd naar het oud- Saksisch woord Startingh. Vandaar'De Startingerweg'. Buurtschap 'Dam' bevond zich waar nu de Hemweg loopt. Ook in deze omgeving waren vroeger veel Scheepswerven en havenactiviteiten (of zich hier ook een Stet bevond is 'nog' niet in de geschriften terug gevonden). Buurtschap 'Sluisbuurt' lag rondom het vroegere sluisje van Akersloot waar de Schulpvaart een bocht maakt naar het Alkmaardermeer. Vroeger was hier een sluis wachter, in Akersloot een gemeentefunctie, vanwege de drukke scheepvaart. Voor dat de sluis er was, was er een overtoom (nu Fielkerweg). Hier passeerden de schelp schepen komend van Castri- cum en Bakkum. Ook in dit buurtschap waren havenacti viteiten en scheepswerven en een Stet. Het sluisje is rond i960 gedempt. De naam zegt het al, het buurtschap 'De Woude' bestond van oorsprong uit een bosrijk gebied. Door inklinking is het gebied flink lager komen te liggen. Deze buurt geeft aan hoe Akersloot er in vroe- gertijden uit moet hebben gezien. Veel stolpboerderijen met een enkele woning daartussen. De visserij maar vooral de handelsvaart op het buitenland speelde hier een belangrijke economische rol. De Woude had een eigen Kerk en een school tot circa 1844. Middelbuurt 'Stierop' was een belangrijk buurtschap gelegen aan een druk bevaren waterweg De Stierop. De bevolking bestond over het algemeen uit vissers en schippers. Zowel De Woude als De Stierop behoren nog steeds tot onze gemeente. Het buurtschap 'Klein Dorregeest' be vond zich waar het nu nog ligt en behoor de tot aan het einde van de vorige eeuw tot de gemeente Uitgeest. Het heeft de oudste kustlijn en daarom ook de oudste bewoning. In 'Klein Dorregeest' zijn ploegsporen gevonden van zo'n 4000 ja ren oud. Het laatste wapenfeit bestaat uit de ontdekking van aardewerkscherven, natuurstenen en vuurstenen voorwerpen waaronder een fraaie pijlpunt uit de laten Steentijd in 'Klein Dorregeest'. Sluisbuurt Kerkbuurt een schuur waar nu de boerderij van de familie Hollenberg is gebouwd. Volgens de overlevering heeft in deze buurt ook een klooster gestaan. Aan het Hoorne, rondom het pontveer lag een druk gebruikt stet, vooral toen in de 14de eeuw het 'marktveld' nog gebruikt werd als handelsplaats. In 1870 waren ertwee aanlegsteigers, een voor vee en één voor passagiersvervoer. In 1950 kwam aan de combinatie van dit vracht- en personenvervoer, Alkmaar Packet genaamd, een einde. Het buurtschap de 'Molenbuurt' was veel 1_ groter dan wat daar nu onder bekend staat. Het liep van rondom de Binnengeester molen inclusief 't Stet tot een groot deel van de Julianaweg en Kerklaan. Het buurt schap kende van ouds een grote saamhorigheid, wat jarenlang leidde tot jaarlijkse gezamenlijke bustochtjes. Buurtschap 'Hoogegeest' be gon vanaf de kruising richting Alkmaaren liep door tot de kruising Roemersdijk - Buurt weg. De oude naam voor Hooggeest is waarschijnlijk Hongheest. Omstreeks 1880 werd hier een huizen blok gebouwd met de naam 'Kazerne' en ten noorden daarvan werd nog een huizenblok gebouwd op de 'Plaggenstick' later 'Zodenkrocht' geheten. Elk blok be stond uit zes huizen en deze huizen zijn in 1912 gesloopt. Vierhuysen Het geheel verdwenen gehucht 'Vierhuysen' lag on geveer op de locatie van de huidige wijk Kerkemeer, ten westen van de Wester Hooge Dijk. Het buurtschap 'Vier huysen' is rond 1300 ontstaan na de aanleg van de Wester Hooge Dijk (huidige Water zijde en Buurtweg). Dankzij dit dijkenstelsel, dat zich tot Beverwijk uitstrekte, hielden de dorpen in Kennemerland droge voeten. Het Buurtschap de 'Kerk buurt' bevond zich op het Het buurtschap 'Boeckel' is het meest noordelijke buurtschap van Akersloot. Het lag rondom het voormalig kasteel Boeckel en was een groot buurtschap met eigen kapel, school, café en winkel. Het kasteel is waarschijnlijk omstreeks 1400 verdwenen. Tijdens het Spaanse Beleg van Alkmaar is Boeckel geplunderd en in brand gestoken door de vluchtende Spanjaarden. Het oude leen 'Bokelok' (Boeckel/beukenland) was omstreeks 1400 met Akersloot tot 'Heerlijkheid' verheven. Er was een groot stet met een brede los- en laadplaats op de Schermeer ter hoogte van waar nu de Betonweg/ Kanaalweg is. Molenbuurt Lamoor Dit buurtschap lag ten westen van het Noord-Hollands kanaal tussen Boeckel en wat wij nu noemen 't Schouw. De naam Lamoor is afkomstig van laag moeras en lag aan de Ooster Hooge Dijck. Het was vroeger een grote woonbuurt. In de 17de eeuw was er een schuilkerk gevestigd, in 'oef uit Akersloot

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 53