Egmond, al meer dan IOQ jaar 'uw badplaals' nWFïïi 14 6 APRIL 2011 UITKIJKPOST Aan het einde van de ïge eeuw zag slechts een enkeling de potentie van Egmond aan Zee als toeristische badplaats. Met de opkomst van het openbaar vervoer (eerst per koets, later per tram en gemotoriseerde busdiensten) kwam echter ook het toerisme opgang. Hotels schoten als paddestoelen uit de grond en brachten een zekere vorm van welvaart naar het nog altijd door armoede geteisterde en al eeuwen geïsoleerde vissersdorp. .belleman- uORPZICHT- [gmond aan Zee i. Hotel Trompenberg Hotel Trompenberg was een van de elegantste hotels uit die tijd, gelegen aan het Pompplein. Op de hoek van deTrompenbergstraat bevindt zich tegen woordig de boekhandel van Dekker Dekker. 2. Westeinde winkel Belleman Veel vissersvrouwen verloren hun man op zee en om het hoofd boven waterte houden begonnen velen een zaak aan huis. Soms een pension of, zoals hier, een winkel. De winkel van de weduwe Belleman werd een begrip op het Westeinde en was voor veel toeristen een laatste stop voor het bereiken van het strand. 3. Westeinde Deze foto is gemaakt in zuidelijke richting, vanaf het punt waar zich nu Café Restaurant van Speijk bevindt (voorheen Lido) en toont drie in de oorlog gesloopte hotels op hetWesteinde: Zeezicht, Belvedère en Welgelegen. 4. Luchtfoto Egmond aan Zee Wat direct opvalt aan deze luchtfoto uit de jaren '30 is de nog aanwezige bebouwing van wat in Egmond aan Zee het 'Westeinde' heet. Tegenwoordig bevindt zich hier een grote parkeerplaats bij de hoofdstrandafgang. In 1943 werden alle gebouwen ten westen van het Pompplein door de bezetter afgebroken voor de aanleg van de Atlantikwall. 5. Boulevard Noord Toen het toerisme op gang kwam, was de Noord Boulevard nog een zandpad door de duinen. Geleidelijk aan werden er langs het pad wat pensions gebouwd. Zo'n tien meter meer landinwaarts verrees zelfs een elegant Kurhaus, zoals hier nog te zien in het midden van de foto. Dit Kurhaus is helaas begin vorige eeuw in vlammen op gegaan. De sfeer op de Noord Boulevard wordt te genwoordig bepaald door een, in de jaren '70 gebouwde, sterflat, die zich op exact het zelfde stuk grond bevindt waar het Kurhaus ons eerder wel wist te imponeren. 6. Hotel Zeezicht Hotel Zeezicht op hetWesteinde, herkenbaar aan haar elegante prieel, op een foto uit het begin van de vorige eeuw. Storm en hoog water zijn altijd een bedreiging geweest voor Egmond. In de loop der eeuwen is de helft van het dorp in zee verdwenen, inclusief de imposante Agnietkerk in 1741. Op deze foto uit 1902 is goed te zien hoe dicht de bebouwing ook toen bij het strand stond en hoe weinig bescherming er eigenlijk was. 7. Strand verwoesting 1905 De storm van 1905 verwoestte de woning van de Alkmaarse familie Boel mans ter Spill. De woning stond op hetWesteinde, tussen Pension Belvedère en het strand. Op de huidige kaart geprojecteerd is dit aan de noordkant van de parkeer plaats bij de hoofdstrandafgang. In 1976 en 1990 zijn de laatste keren geweest dat hier gebouwen door wind en water werden bedreigd. Er zijn sinds 1905 echter geen gebouwen meer verdwenen. 8. Strand Op het Egmondse strand aan het einde van de 19e eeuw werd druk gebruik gemaakt van mobiele badhuisjes. Als je als dame wilde baden, nam je plaats in een dergelijk badhuisje om je om te kleden. Je werd vervolgens met badhuisje en al door een paard de zee ingetrokken, zodat je ongezien het water in kon. Verder opval lend op de foto zijn de veldwachter, de houten 'oren' aan de vuurtoren (zodat deze overdag ook herkenbaar voor scheepsverkeer was) en het hier nog intact zijnde huis van de familie Boelmanster Spill (rechts). 9. Strand glijbaan Bellevue en Kurhaus Op het strand ten noorden van het dorpscentrum, ter hoogte van Hotel Bellevue, heeft jarenlang een glijbaan gelegen, waarop je met een soort slede van de boulevard naar het strand kon roetsjen. Het elegante gebouw met de spitse torentjes, links op de Boulevard, is het eerder genoemde Kurhaus. 10. Stoomtram Toen in 1905 eindelijk een stoomtramverbinding met Alkmaar werd aangelegd, bracht dit de stroom dagjesmensen en andere toeristen pas goed op gang. Particulieren begonnen pensions aan huis en alles wat verhuurd kon worden werd verhuurd. Een situatie die tot op de dag van vandaag niet is veranderd. In de jaren '30 werd de tram voorbijgestreefd door de busdiensten en verdween hij uiteindelijk van het toneel. Het stationsgebouw bestaat nog steeds en bevindt zich ten oosten van de Prins Hendrik Stichting. Het is tegenwoordig een woonhuis sportwinkel.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 14