Bijzondere archeologische vondsten Zuiderloo Heilooër gezin op de fiets in zesde Alpe d'HuZes k H E I L O O "Luisteren naar nabestaanden. Dat doe ik met mijn hart." 3 Associatie Uitvaartverzorging Stenen hamerbijl en grafheuvel met crematieresten In Zuiderloo worden ongeveer 700 woningen gebouwd 0 De mensen van Associatie Uitvaartverzorging. Vertrouwd dichtbij. www.associatieuitvaart.nl tel. 0800-0375 UITKIJKPOST 18 MEI 2011 Heilooërs Jolanda van der Peet, Wim Rosier en hun zoon Sybrand (12 jaar) fietsen dit jaar mee met Alpe d'HuZes. Foto: Caroiien Breed HEILOO - In Heiloo zijn arche ologen, voorafgaand aan de ont wikkeling van de nieuwe wijk Zuiderloo, bezig met archeologi sche opgravingen. Inmiddels zijn imieke sporen ont dekt van de mensen die meer dan drieduizend jaar geleden al leef den op de hoog gelegen strandwal. Bijzonder is de vondst van een voor Nederland imieke stenen hamerbijl, compleet met een twintig centime ter lange houten steel. De hamerbijl is gedateerd in de Bronstijd (onge veer 2.000 tot 800 voor Christus). Opzienbarend is ook de ontdek king van een grafheuvel, waarin sporen van menselijke crematie- resten aangetroffen zijn. De opgra- De Uitkijkpost verschijnt op woensdag huis-aan-huis in een oplage van 18.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. f PmiliiiK-N.iliii.illi Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieuvriendelijke druktechniek Advertenties De advertentieafdeling is te bereiken via 072-5330175 of per e-mail: advertenties@uitkijkpost.nl. Advertenties dienen uiterlijk maan dag 17.30 uur in ons bezit te zijn. Advertentieprijs per millimeter is 0,48 (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere millimeterprijzen. Voor informatie over advertentietarieven en mogelijkheden, kunt u contact opnemen metArnoud Mars, tel. 072-5350175 of per e-mail: info@ uitkijkpost.nl Redactie Redactionele kopij moet uiterlijk vrijdag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Een uitzondering wordt gemaakt voor kopij voor de sportpagina's en voor evenementen die in het weekend plaatsvinden. In dat geval mag kopij tot maandag 12.00 uur worden ingeleverd. De redactie van de Uitkijkpost is op de volgende uren bereikbaar: maandag 08.30 t/m 17.30 uur dinsdag 08.30 t/m 13.00 uur donderdag 08.30 t/m 14.30 uur vrijdag 08.30 t/m 14.30 uur woensdag is de redactie afwezig. Openingstijden Drukkerij Uitkijkpost ma. 08.00 -12.00 113.00 -17.30 uur di. 08.00 -12.00 113.00 -17.30 uur wo. 09.00 -12.00 113.00 -16.30 uur do. 09.00 -12.00 113.00 -16.30 uur vr. 09.00 -12.00 113.00 -14.30 uur Aangeleverde kopij advertenties De redactie behoudtzich het recht voor om stukken te bewerken, in te korten te verplaatsen naar een volgende editie of niet te plaatsen, mede afhankelijk van het advertentieaanbod. U kunt uw kopij mailen, verzenden of afleveren bij de balie. De redactie stuurt geen foto's en cd-roms retour. Deze kunt u aan de balie van de Uitkijkpost op komen halen. De Uitkijkpost is niet verantwoordelijk voor in advertenties gedane uitspraken of beweringen. Adres Bezoekadres: De Hoefsmid 5,1851 PZ in Heiloo, tel. 072-5330175. redactie@uitkijkpost.nl. advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl internet: www.uitkijkpost.nl Postadres: postbus 68,1850 AB Heiloo. vingen geven een compleet beeld van het cultuurlandschap dat de vroege bewoners van Zuiderloo tij dens de Bronstijd gemaakt hebben. De eerste grote vondst van de archeologen was een eeuwenlang gebruikte grafheuvel met mense lijke crematieresten. Het is de eer ste grafheuvel uit de Bronstijd die ooit in een strandwal gevonden. De grafheuvel bestaat uit twee lagen. De oudste laag, waarschijnlijk uit de Midden Bronstijd, is een dub bele palencirkel met een doorsnede van acht meter. Eeuwen later heb ben bewoners die grafheuvel weer opgehoogd en er bovenop een nieuwe, enkele palenkrans van vijf meter doorsnede gemaakt. De plek is waarschijnlijk meerdere eeuwen gebruikt als begraafplaats. Stenen hamerbijl uit Bronstijd Aan de rand van de grafheu vel liep een veeweggetje waarin hoefmdmkken van koeien, scha pen en geiten zijn aangetroffen. Daar vonden archeologen ook een voetafdruk van een mens tussen. In dit destijds drassige weggetje lag schuin weggetrapt een stenen hamerbijl. In Nederland is dit type bijl slechts zeer zelden gevonden. Het is een 'Nackengebogene Axt' (gebogen nek-bijl) die gedateerd wordt in de Late Bronstijd tot en met de Midden Ijzertijd. Direct na de vondst hebben specialisten geke ken naar de steensoort en het her- komstgebied van de bijl bepaald. De donkergrijze steen blijkt afkomstig uit het stroomgebied van de Maas en de Rijn. Het gaat om verkiezeld vuursteenaehtig gesteente. Op het bijloppervlak zijn bewerkings- en gebruikssporen te herkennen. Bijzonder is dat twintig centimeter van de houten steel nog in de bijl steekt. De steel is gemaakt van een tak met een doorsnede van twee centimeter. Het hout is bepaald als afkomstig van de rosa eanina, de in Zuiderloo ook nu nog voorkomende Hondsroos. Zowel de houtsoort als ook de kleine doorsnede van de steel zijn een aanwijzing voor ritueel gebruik van de bijl, omdat het hout van de Hondsroos veel te broos is voor gebruik als bijl. Al sinds de prehistorie gebruiken mensen voor dagelijks gebruikt gereedschap namelijk liever robuuster hout, zoals eikenhout. Waarschijnlijk hoort de hamerbijl bij de grafheuvel en is de hamerbijl later in het veeweggetje terecht gekomen. In Zuiderloo worden ongeveer 700 woningen gebouwd. Onlangs heeft de gemeenteraad van Heiloo inge stemd met de samenwerking met projectontwikkelaar Timpaan voor de ontwikkeling van ongeveer 550 woningen in Zuiderloo, de nieuw ste wijk van Heiloo. Bouwfonds en woningcorporatie Kennemer Wonen willen ongeveer 115 woningen gaan bouwen. Zuiderloo ontwikkelt zich tot een wijk die geleidelijk op de hoog gelegen Heilooër strandwal lijkt te zijn ontstaan. Bestaande onderdelen van het landschap, zoals greppels, hout wallen, meidoornhagen en bosjes blijven waar mogelijk behouden. De nieuwe bebouwing wordt daar op aangepast. De lanen, linten, woonstraatjes en plantsoenen in Zuiderloo gaan het gevoel geven of ze geleidelijk in de tijd zijn ontstaan. Hierdoor krijgt Zuiderloo een klein schalige en doipse uitstraling. HEILOO - Het wielerevene- ment Alpe d'HuZes wordt ieder jaar groter. Dit jaar, inmid dels de zesde editie, beklim men zo'n 4200 deelnemers de loodzware steile berg in de Franse Alpen om zoveel moge lijk geld in te zamelen voor KWF Kankerbestrijding onder het motto 'Opgeven is geen optie!'. Het streefbedrag voor 2011 is 20 miljoen euro! Stichting Alpe d'HuZes voert een strikt antistrijkstok beleid, waardoor de hele opbrengst naar kankeronderzoek gaat. Iedere deel nemer heeft een eigen reden om mee te doen. Him verhalen zijn te lezen op www.opgevenisgeenoptie. nl. Dit jaar klimmen ook Heilooërs Wim Rosier, Jolanda van der Peet en hun zoon Sybrand (12 jaar) op de pedalen. Wim en Jolanda zijn bei den fysiotherapeut. Wim maakt deel uit van een zevenkoppig team dat bestaat uit mensen met een medi sche achtergrond en onder de vlag 'KWF Medisch Alkmaar' fietst. Zijn motivatie om deel te nemen komt van zeer dichtbij. Jolanda heeft een paar jaar geleden vrij plotseling haar jongere broer aan de ziekte verlo ren. Wim: „We voelden ons mach teloos dat we zo weinig voor hem konden doen. Ik had al van Alpe d'HuZes gehoord en toen ik door een kennis benaderd werd om hier aan mee te doen, aarzelde ik geen moment." De minimale bijdrage a €10.000,- heeft het team reeds bij een gehaald, maar iedere aanvulling hierop is zeer welkom. Wim gaat voor de volle zes beklimmingen en wordt hierbij aangemoedigd door Jolanda en Sybrand. Beiden zijn van plan de steile col daags ema te beklimmen. „Sybrand en ik fietsen de Franse alp ter nagedachtenis aan mijn broer en voor alle mensen die met kanker te maken hebben." Sybrand ziet de steile uitdaging met veel vertrouwen tegemoet. Hij is als wedstrijdschaatser bij de Alkmaarse IJsclub in prima conditie. Over de waag of ze de top zullen halen is Jolanda positief gestemd: „We heb ben tenslotte de hele dag de tijd!" Vol vertrouwen vertrekt het gezin richting de Franse Alpen, waar in de dagen ervoor al tal van activiteiten plaatsvinden. Op 9 jimi is een live radiover slag van het evenement te horen op Radio 2. Ook de NCRV zal in een live tv-uitzending om 19.00 uur op Nederland 1 aandacht aan Alpe d'HuZes besteden. U kimt nog steeds een sponsorbijdrage leveren via: http://deelnemers.alpe-dhuzes. nPaeties/wimrosier/wim-rosier. ADVERTENTIE lil Gevonden in Zuiderloo: Stenen hamerbijl uit Bronstijd compleet met houten steel. Foto: Silke Lange Petra Jurriaans, Uitvaartleider UITVAARTCENTRUM: Westerweg 263, HEILOO

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 3