Yottaa buitenruimte plannen Dr. George Diamant onderscheiden op Karelsuniversiteit in Praag H E I L O O 5 Lentemarkt GGZ Heiloo druk bezocht UITKIJKPOST 18 MEI 2011 Foto: Carolien Breed Maria Snel, Land van Maat 20, 1852 HP Heiloo, tel. 072 - 5339513, www.yottaa.nl, e-mail: info@yottaa.nl. HEILOO - Toen ing. Maria Snel in 1991 vanuit het bosrijke Limburg naar het groene Heiloo verhuisde kon ze op dat moment nog niet bedenken dat ze een eigen onderneming zou starten. Toch was het bedrijf Yottaa (voor heen bureau voor Tuinkunst), waaivan Maria de bezielende kracht is, al snel een feit. „Puur toeval," volgens Maria, „maar een ondernemend type ben ik wel." Vanaf het begin werkt Yottaa met veel enthousiasme aan eigentijdse en natuurrijke buitenruimtes. In het begin waren dit vooral tuinen voor par ticulieren en bedrijven. Momenteel wordt ook op grotere schaal gewerkt aan parken en landschappelijke plannen voor gemeenten en de overheid. Maria is vaak buiten te vinden. Als jong meisje maakte ze voor zichzelf al fantasievolle tuintjes en haar huiswerk werd bij mooi weer boven in haar 'eigen' berkenboom gemaakt. Na de middelbare school lag de keuze voor een 'groene' opleiding dan ook voor de hand. In de loop der jaren, en tot dit moment, volgden nog vele andere studies en sinds 2010 mag ze zich ook beëdigd boomcontroleur (VTA) noemen. Yottaa is aangesloten bij de Vereniging voor Tuin- en Landschapsarchitectuur (NVTL). „Onze leefomgeving is voortdurend in ontwikkeling. Daarom is het goed om jezelf te blijven verdiepen en kennis uit te wisselen met vakge noten. Zo houd je jezelf fris en kun je goed inspelen op de wensen van de klant. Vakkennis en nauwe samenwerking met professionele bedrijven, die duurzaam denken en hart hebben voor de natuur, zijn van belang om steeds weer sprankelende buitenruimtes te creëren. Yottaa werkt altijd met een team op maat waardoor krachten optimaal kunnen worden inge zet." De naam Yottaa staat ondermeer symbool voor verbinding, harmonie en structuur. Dit is ook terug te vinden in het bedrijfslogo, het diagram van de composietbloemige. Inspiratie wordt gevonden in architectuur, kunst, muziek, mensen en de natuur zelf. De dialoog met de omgeving staat cen traal. „Mensen moeten zich thuis kimnen voelen in hun tuin, hun leefom geving. Lekker onderuit, of juist actief. Op blote voeten rennen door het gras of heerlijk spetteren in het water. De prachtige kleuren van een vlin der gadeslaan, luisteren naar het fluisteren van de wind of het lied van een vogel, klauteren en klimmen tot ongekende hoogte, of zomaar genieten en zijn..." Kinderen vormen een belangrijke doelgroep voor Yottaa. „Wij vinden het belangrijk dat de jeugd zo veel mogelijk kan opgroeien in een veilige en natuurrijke leefomgeving die hen uitdaagt om dingen te gaan ontdek ken en te onderzoeken. Hiervoor is voldoende groene speelruimte nodig, daar werken wij graag aan mee. In een tuin, een park of aan een heel landschap, dat maakt niet uit, alles is even waardevol. Een mooie groene speelplek nodigt ook oudere en ouderen uit. Daar is ruimte voor ontmoe ting en ruimte om te genieten van de natuur." Prof. Dr. Zima (rechts), decaan van de eerste medische faculteit van de Karelsuniversiteit van Praag reikt de onderscheiding uit aan Dr. J. Diamant (links). Foto: Carolien Breed HEILOO - De sinds 1970 in Heiloo woonachtige Dr. George (Jiri) Diamant (81 jaar) heeft op 26 april in Praag een bijzon dere onderscheiding gekregen uit handen van de decaan van de eerste medische faculteit van de Karelsuniversiteit in Praag. Diamant kreeg deze eervolle onderscheiding voor zijn enorme inzet voor zijn vakgebied en zijn bij drage aan de ontwikkeling hieivan in Tsjechië. Diamant was van 1970 tot 1990 werkzaam in de voormalige St. Willibrord Stichting als klinisch neuropsycholoog en was hoofd van de vakgroep psychologie. Daarnaast gaf hij colleges aan de Universiteit van Amsterdam. Zo had hij de moge- lijkheid om praktijk en wetenschap te combineren. Hij groeide op in het voormalige Tsjecho-Slowakije. Na de Tweede Wereldoorlog, waarin hij als jon gen drie concentratiekampen als een wonder overleefde, studeer de hij psychologie van 1949 tot 1953 in Brno. Daarna ging hij in Praag werken als klinisch psycho loog. Van 1959 tot 1965 studeerde hij, naast zijn baan en gezin, ook geneeskunde. Vervolgens heeft hij één jaar als klinisch psycholoog in een psychiatrische inrichting in de Verenigde Staten gewerkt, ter wijl zijn gezin in Tsjecho-Slowakije bleef. In 1967 keerde hij terug. Toen in 1968 de Praagse Lente uit brak en als tegenreactie de Russen het land binnenvielen, besloot hij met het hele gezin het land te ver laten. Diamant: „Russen stonden nu niet bepaald bekend om hun joodsgezinde houding. Ik zag een bedreigende toekomst voor ons als we zouden blijven en wilde niet de fout van mijn vader herhalen. We zijn naar Nederland gevlucht, het land dat ik eerder als lid van een Tsjechische delegatie had bezocht." Hier werd de familie Diamant opge vangen door vakcollega's van de Universiteit van Amsterdam. Diamant kwam in 1970 in Heiloo wonen en werken en bleef daarnaast verbonden aan de Amsterdamse universiteit. Hij publiceerde regel matig in diverse internationale vakbladen. In Tsjecho-Slowakije werd hij, tot de grote omwenteling in 1989, beschouwd als persona non grata. Maar na 21 jaar was het eindelijk weer mogelijk om vrij naar Tsjechië te reizen. Om iets terug te doen voor zijn land gaf hij regelmatig colleges op een aantal Tsjechische universiteiten, waaron der die van Praag. In 1994 heeft hij samen met een Tsjechische collega een leerboek over neuropsycholo gie gepubliceerd. Bovendien was hij in Nederland vijf jaar lid van de landelijke commissie voor neuro psychologie. Sinds 2000 doet Diamant het wat rustiger aan. Hij en zijn vrouw bezoeken Tsjechië nog regelma tig. Het Tsjechische psychologisch gezelschap nodigde hem in 2010 uit voor een symposium ter gele genheid van zijn tachtigste verjaar dag. Hier hield hij een lezing over zijn levenswerk. Dit werd zo goed ontvangen, dat aan Diamant werd gevraagd zo nu en dan begeleiding te bieden en zo zijn kennis over te dragen aan de jongere generatie. Ook wordt een komend laborato rium in de neurologische kliniek van de Karelsuniversiteit naar hem vernoemd. Op 26 april werd Diamant in Praag geëerd met de prachtige onder scheiding van één van 's werelds oudste universiteiten, bestaande uit een plaquette en een bul. Hij is trots op de onderscheiding. „Het geeft voldoening om na zoveel jaar wetenschappelijk werk nu ook erkenning in mijn geboorteland te krijgen." Eerder, in 1990, kreeg Diamant in Heiloo als eerste de St. Willibrord medaille en de bijbeho rende bul uitgereikt voor zijn werk in de Stichting. Want Dr. George Diamant heeft de klinische neuro psychologie in een psychiatrische setting in Nederland geïntroduceerd en dat verliep niet altijd zonder pro blemen. „Maar voor iets nieuws zijn voorvechters nodig!" HEILOO - Zondag 15 mei hield Stichting vrienden van Sighet een gezellige lentemarkt op het terrein van GGZ Noord-Holland-Noord in Heiloo. De markt werd erg goed bezocht. Er was voor een ieder wat wils door de vele marktkramen, er werden verschillende workshops gehouden, er was live muziek van de band Ouwe Jongens Krentebrood en voor de kinderen was er een springkussen, een zweefmolen en ponyrijden. De opbrengst van de Lentemarkt gaat naar de stichting 'Vrienden van Sighet', die er een aantal projecten in het Roemeense plaatsje Sighetu-Marmatiei mee bekostigd. Op 28 mei zal men weer met twee trailers hulpgoederen naar Roemenië vertrekken. Foto: Ricardo Marcker

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 5