Veelgestelde vragen Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo 25 jaar 26 Gedichtenwedstrijd 'Leven naar de dood' Stichting vrijwillige palliatieve terminale thuiszorg Heiloo Naar een terminale .thuiszorg in Heiloo De belangstelling voor de mens die sterven gaat, is in Nederland vooral tot stand gekomen door het verschijnen van de vertaling van het boek van de Zwitsers-Amerikaanse pychia- ter Elisabeth Kübler - Ross 'On death and dying', in 1970 in ons land uitgebracht onder de titel 'Lessen voor levenden: gesprek ken met stervenden'. Tot die tijd gingen ernstig zieke mensen vrijwel altijd naar het ziekenhuis om daar te overlijden. Uit vrije wil thuis sterven was ongebruikelijk. Wel raakte het niet- meer-beter-worden geleidelijk aan bespreekbaar. In 1971 besloten een 35-jarige terminale patiënt uit het Twentse Glanerbrug en zijn vrouw, alles in het werk te stellen om zijn wens om thuis te kunnen sterven, te realise ren. Dankzij een uitgebreide familie- en vriendenkring is dit ook gelukt. Na zijn overlijden kwam uit deze groep mantelzorgers het initiatief om dergelijke thuisverzorging ook voor andere terminale patiënten mogelijk te maken. Men dacht aan een soort nabuurhulp. Dit is het begin geworden van wat nu de Vrijwillige Palliatieve Terminale (Thuis)Zorg (VPTZ) heet. In 1984 is deze landelijke organisatie offrcieel opgericht. Heiloo In het Sociaal Café in Heiloo, waar vanaf 1971 eerstelijns zorgverleners zoals huisartsen, wijkverpleeg kundigen, pastores en gezins verzorgsters over hun specifieke werkterrein met elkaar ervaringen uitwisselden, werd ook over 'thuis sterven' gesproken. Met een goede begeleiding zou dit laatste mogelijk moeten zijn. In de loop van 1975 begon de Zonnebloem in Heiloo aandacht te besteden aan langdurig zieke men sen. In de tweede helft van de zeven tigerjaren startte ds. Ouwendijk, Nederlands Hervormd predikant alhier, cursussen over 'Omgang met de terminale patiënt'. In Heiloo verzorgde in die jaren mevrouw Catharina Haack (1912- 2010) haar ongeneeslijk zieke man. Toen er bij hem gewaakt moest wor den, kon zij nergens terecht voor hulp. Volgens de gemeente en de gezinszorg moest het gezin zelf voor de terminale patiënt zorgen, zelfs als dat betekende dat de partner zijn of haar baan moest opzeggen. Gezinsverzorgster Greet Boekelaar was één van degenen die zich bereid verklaarden om belangeloos bij de heer Haack te waken. Na zijn overlijden in 1984 heb ben mevrouw Haack en mevrouw (Meijboonv) Boekelaar hard gewerkt om vrijwilligere te werven die mantelzorgers wilden bijstaan en ontlasten, zodat terminale patiënten in hun eigen vertrouwde omgeving zouden kimnen sterven. Ook de benodigde financiële onder steuning kregen ze voor elkaar. Hun initiatief heeft in 1986 geleid tot op oprichting van een stichting voor terminale thuiszorg in Heiloo, Akersloot en Limmen. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat de stichtingsakte werd getekend. Een gebeurtenis om bij stil te staan. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseert de Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo een gedichten wedstrijd. Thema's: afscheid nemen, sterven, rouw, verlies, etc. Iedereen kan gedichten inzenden. Een terzakekundige jury zal het ingezonden werk beoordelen. De jury bestaat uit: Pieter Boskrna, die onlangs verraste met zijn dichtbimdel 'Doodsbloei'; Margreet Schouwenaar, stadsdichter van Alkmaar; Lisanne Teunissen, taalkundige. Pieter Boskrna en Margreet Schouwenaar zijn beiden woonachtig in Heiloo; Lisanne Teimissen is geboren en getogen in Heiloo maar woont thans in Arnhem. Wat is palliatieve zorg? Palliatieve zorg is de zorg voor mensen die aan het einde van hun levensdagen zijn. Deze zorg richt zich niet op gene zen, maar op het voorkomen of verlichten van lichamelijke klach ten, van gevoelens van angst en van verdriet en naderend afscheid. De aandacht gaat daarbij ook uit naar de naasten (de zogenoemde mantelzorgers). Wat is palliatieve terminale zorg? Dit is de zorg voor de ongeneeslijk zieke, wanneer de levensverwach ting niet meer is dan circa drie maanden. Wat is mantelzorg? Mantelzorg is de zorg die wordt gegeven door naasten (zoals fami lieleden, vrienden, kennissen of buren) aan mensen die door een handicap, ziekte of door ouderdom niet (geheel) in staat zijn om voor zichzelf te zorgen. Wanneer kom ie in aanmer king voor palliatieve terminale thuiszorg? Wanneer de arts aangeeft dat de levensverwachting nog maximaal drie maanden bedraagt. Er wordt geen onderscheid gemaakt op basis van levensbe schouwelijke - of politieke over tuiging, leeftijd en/of financiële draagkracht, etc. Uiteraard even min tussen allochtonen en autoch tonen, kinderen en hoogbejaarde mensen, mensen met een psychi atrische achtergrond of mensen met een fysieke of psychische beperking. Ook wordt ondersteuning verleend wanneer een patiënt levensbedrei gend ziek doch nog niet terminaal is. Veelal vindt aanmelding plaats via de professionele thuiszorg of de huisarts. Een indicatie van het CIZ is niet noodzakelijk. Waarom thuis de laatste fase van ie leven doorbrengen? Mensen vinden het prettig om thuis, in de eigen huiselijke sfeer, de laatste levensdagen door te kunnen brengen. Overigens wordt, indien nodig, ook zorg verleend in verzorgingshuizen, omdat dit voor veel mensen hun thuissituatie is. Wie verleent palliatieve terminale zorg? In Heiloo, Akersloot en Limmen wordt deze zorg verleend door goed geschoolde en gemotiveerde vrijwilligers, die regelmatig worden bijgeschoold. Deze vrijwilligere worden begeleid door een coör dinator. De inzetten vinden plaats tussen 07.00 uur 's ochtends en 23.00 uur 's avonds. Nachtopvang geschiedt door de professionele thuiszorg. Verrichten deze vrijwilligers ook medische zorg en medische handelingen? Nee, deze werkzaamheden worden verricht door daartoe bevoegden (huisarts, wijkverpleegkundige, etc.). De zorg die de mensen van de Uw inzendingen kunt u tot 15 juni richten aan het secretariaat van de stichting, Laan van Muijs 22, 1852 RD Heiloo. Toezending per e-mail heeft evenwel de voorkeur: vptzheiloo@kpnmail.nl. Het voornemen bestaat om op 19 oktober 2011 tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de Witte Kerk in Heiloo een publicatie het licht te doen zien, waarin (een selectie van) de ingezonden gedichten zijn opgenomen, naast interviews met mensen die in Heiloo als een van de eereten een start hebben gemaakt met vrijwillige palliatieve ter minale thuiszorg in Nederland. De bimdel zal voorts onder andere afbeeldingen bevatten van kunstwerken die ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de stichting geëxposeerd zijn in de Witte Kerk en die dezelfde onderwerpen als thema hadden. Voor meer informatie: 072 533 80 02 of 06 51 31 39 84 (Marijke Arler). palliatieve terminale thuiszorg in Heiloo, Akersloot en Limmen bieden, is vergelijkbaar met de hulp die mantelzorgers geven. Ze kunnen bijvoorbeeld waken bij de zieke en helpen bij diens persoon lijke verzorging (uiteraard voor zover dit geen medische of ver pleegkundige handelingen betreft). Ook bieden de vrijwilligere een luisterend oor, zowel aan de zieke als aan de mantelzorgen Waarom zou ik een vrijwilli gersorganisatie inschakelen? Omdat vrijwilligere gemotiveerd en betrokken zijn. Vaak hebben ze zelf een naaste verzorgd en verloren, of hebben ze ervaring met werken in de zorg. Zij zijn in staat en kiezen er bewust voor om ruim tijd te besteden aan (het helpen van en luisteren naar) mensen. Hoe lang kan ik gebruik maken van vrijwillige hulp? Dit is afhankelijk van de situatie en uw persoonlijke wensen. Tijdens de periode van inzet van vrijwilli gere heeft de coördinator regelma tig contact met u. In nauw overleg wordt de inzet van vrijwilligers vastgesteld. Is er een maximum aan het aantal uren hulp dat ik kan krijgen? Wij richten ons erop om zoveel als mogelijk aan uw vraag tegemoet te komen. Uiteraard is dit afhankelijk van het aantal beschikbare vrijwil ligere. Als de situatie van de cliënt en/of mantelzorgers verandert, kan de hulp worden aangepast. Kan ik wel rekenen op een vrijwilliger? Een vrijwilliger houdt zich aan zijn haar afspraken. Het werk wordt op vrijwillige basis gedaan, maar is niet vrijblijvend. U kunt op onze vrijwilligere rekenen. Wat zijn de kosten? Aan de zorg en hulp verleend door vrijwilligere van de palliatieve ter minale thuiszorg zijn geen kosten verbonden. Dit is mogelijk omdat de Heiloose stichting subsidie ont vangt van het Ministerie van VWS en waarderingssubsidies van de gemeenten Heiloo en Castricum. Aan de hulp zijn dus geen kosten verbonden. Is er een mogelijkheid om mijn waarde ring te tonen voor het werk dat de vrijwilligers verrichten? Ja, dat is zeker mogelijk. Zo kunt u, waar dat te pas komt, uw familie, vrienden en kennissen attenderen op de ondersteuning die de vrijwilligers van de stichting bieden. Daarnaast kunt u een gift overmaken op het bankrekening nummer van de Stichting Vrienden van de Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo: 87.28.91.836. Hoe kan men zich aanmelden? Het zijn veelal de wijkverpleegkun digen die belanghebbenden atten deren op de mogelijkheid van pal liatieve terminale zorg thuis. Maar men kan ook zelf rechtstreeks con tact opnemen met de coördinator: 06 17 96 73 89 (Ans Teunissen). Vrijwilligers en bestuursleden VPTZ Heiloo

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 26