Gemeente- rekening met fors tekort H E I L O O 9 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD KERK DIENSTEN ierenbescherming OUD PAPIER UITKIJKPOST JUNI 2011 Roelof Bos doet maandelijks verslag van de vergaderi ng va n de gemeenteraad. De schrijver is freelance redacteur en oud-wethouder van Heiloo. - ill UE3 Eerst was, op maandagavond 6 jimi, de jaar rekening over 2010 aan de orde. Deze vertoonde een tekort van ruim 13 miljoen euro, bijna geheel bestaande uit verliesnemingen op grondexploi taties van onder meer Zuiderloo, Zandzoom en bedrijventerrein Boekelermeer. Deze afschrij vingen (totaal 12,3 miljoen euro) waren nodig gebleken omdat de woningbouw en de uitgifte van bedrijventerrein stagneerden, niet in de laat ste plaats door de economische crisis. Aan deze forse strop werden in deze vergadering maar weinig woorden besteed en dat kwam doordat de raad hier al in december, zij het met de nodige tegenzin, mee akkoord was gegaan. Toen was het bedrag van 12,3 miljoen al in een tussenrappor tage aan de gemeenteraad voorgelegd. Bij de gemeenterekening over 2010 had de accountant een goedkeurende verklaring afge geven. Hij constateerde dat Heiloo flink inteerde op zijn reserves, maar dat het overblijvende ver mogen als 'weerstandsvermogen' heus nog vol doende was. De gemeenteraad ging met de reke ning akkoord met daarbij de opmerking van de NCPN (Willem Gomes) dat zij tegen kosten was die gemaakt werden voor voorbereiding van een aansluiting op de A9. Blijft onze bibliotheek zelfstandig? In de discussie over de gemeenterekening kwam nog wel de bibliotheek van Heiloo aan de orde, die een samenwerking is aangegaan met de bibliotheken van de gemeenten Bergen en Langedijk. Dit is gebeurd omdat hogere overhe den hebben bepaald dat een bibliotheekorganisa tie tenminste de schaal van zo'n 50.000 inwoners moet hebben om de toekomst goed aan te kun nen. Maar voordat het samenwerkingsverband van Heiloo, Bergen en Langedijk goed en wel van de grond is gekomen, trekt Bergen zich daaruit nu terug. Bergen sluit zich liever alsnog aan bij het grote samenwerkingsverband Kennemerwaard, waar de bibliotheken van de gemeenten Alkmaar, Heerhugowaard en Castrieum bij zijn aangeslo ten. Elly Beens van het CDA vroeg nu of de basis voor onze Heilooër bibliotheek niet te smal zou worden, waarop wethouder Jacob Ouderkerken (PvdA) opmerkte dat de schaal van het samen werkingsverband van Heiloo en Langedijk nog steeds voldoende is, ook volgens de toezicht houdende provincie, en dat hij er zelf ook achter staat dat de bibliotheek van Heiloo 'zo lang als we het financieel kimnen ophoesten' 'zo zelfstandig mogelijk' zal blijven. Hij wees hierbij op de (plan nen voor) sluiting bij de bibliotheken van Limmen en Akersloot, wat de overkoepelende gemeente Castrieum niet bedacht had, maar wat nu als besluit van het grote samenwerkingsverband Kennemerwaard wellicht wel geslikt moest gaan worden. Wet Werken Naar Vermogen Maar dan dat zwaar op de maag liggende Bestuursakkoord 2011-2015 tussen het Rijk en de gemeenten dat in april als 'onderhandelaars akkoord' is overeengekomen en waar de geza menlijke gemeenten op hun jaarcongres op 8 jimi, vandaag dus, definitief over moesten gaan beslissen. Dit akkoord werd door de gemeenten een 'duivels dilemma' genoemd. Want enerzijds krijgen de gemeenten er hierdoor aanzienlijke taken bij, waardoor zij zich niet langer als 'lagere overheid' hoeven te beschouwen, maar eerder als 'Eerste overheid' en dus eerste aanspreekpunt voor burgere, maar anderzijds wordt er meteen op die taken zwaar bezuinigd. Dat wil zeggen dat de rijksoverheid het geld dat met deze taken gemoeid was, met een fors bedrag vermindert en dit verminderde bedrag met de - onverminderde - taken aan de gemeenten overdraagt. Uiteraard is dit allemaal onderdeel van de 18 miljard euro die het kabinet-Rutte wil bezuinigen. Met name één taakgebied valt de gemeenten zeer zwaar op de maag, en dat is de sociale werk voorziening, beter bekend als de sociale werk plaatsen. Tot nu toe bekostigd door het Rijk, maar straks, volgens het Bestuursakkoord, door de gemeenten. In - en vanuit - de sociale werk plaatsen werken mensen met lichamelijke of ver standelijke beperkingen in him eigen beschermde werkomgeving en krijgen zij een loon dat hoger is dan het sociaal minimum. Aan de aparte wet hier voor, de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening), wil de regering een eind maken en deze wil zij vervangen door een nieuwe wet, de Wet Werken Naar Vermogen (WWNV). Met deze nieuwe wet moeten gemeenten alle werkzoekenden die uit zichzelf moeilijk aan gewoon werk komen, gaan bedienen. Dat betekent geen zogenaamde 'schot ten' meer tussen de oude sociale werkvoorziening en andere voorzieningen in het kader van sociale zaken, zoals de bijstand. Heiloo: 'Nee tenzij' Gehandicapte werkzoekenden en werkenden raken zodoende hun beschermde status kwijt. Gemeenten moeten hen gaan bedienen met een overgedragen budget van 400 miljoen euro vol gens het Bestuursakkoord, terwijl 690 miljoen euro nodig zou zijn voor een goede uitvoering van deze taak! Net als veel andere gemeenten wilde het college van burgemeester wethouders van Heiloo op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) dan ook tegen het Bestuursakkoord stemmen tenzij die 400 miljoen van tafel ging. 'Nee tenzij' dus. In deze gemeente raadsvergadering 'consulteerde' het college hier over de gemeenteraad. Ko Hemminga (PvdA) merkte op dat door het Bestuursakkoord 60.000 banen in de sociale werkvoorziening dreigden te verdwijnen. Ook Dick Bergmans (Heiloo2000), Willem Gomes (NCPN) en Hans van Halem (D66/GroenLinks) toonden zich bezorgd tot zeer bezorgd. René van Splunteren, van de WD, nam het wel op voor het kabinet en hij nam het ook op voor de nieuwe Wet Werken Naar Vermogen. Hij noemde het loon van WSW'ers 'fors hoger' dan het minimum. Elly Beens, van het CDA, constateerde dat de regering 'het hard speelt'. Zij stemde namens haar fractie wel in met het eollegestandpunt. In een persoon lijk getint betoog vroeg Gré Ris (eenvrouwsfrae- tie) zich af waar de gemeenten straks hun kennis van zaken vandaan moesten halen als er zoveel op ambtenaren moest worden bezuinigd. Zij geloof de niet dat gewone werkgevers gehandicapten in dienst zouden willen nemen en zij ging ook nog zover dat ze deze werkgevers gelijk gaf. Portefeuillehouder Hans Romeyn merkte nog op dat het conflict van de gemeenten met het Rijk qua financiën ook niet overdreven moest worden omdat het voor de gemeente Heiloo neerkwam op een bedrag van zo'n 300.000 euro ofwel zo'n 15 euro per inwoner. Wethouder Hero Veger (CDA, sociale zaken) zei dat er landelijk op de arbeids markt door de vergrijzing straks 1 miljoen mensen gevraagd worden en dat dit gegeven zeker kansen biedt voor werkzoekenden met beperkingen. Werd dus vervolgd: op het VNG-eongres in Ulft in de Achterhoek. Tenslotte vermeld ik nog: dat er bij de discussie over de gemeentereke ning een debatje was tussen Hans van Halem (D66/ GroenLinks) en wethouder Jacob Ouderkerken (PvdA) over het publiceren van planningen voor het onderhoud van fietspaden op de website van de gemeente. De wethouder wilde hier niet aan omdat zulke planningen te vaak worden gewij zigd en het bijhouden van de website daardoor te veel werk zou kosten. Hij bleef er de voorkeur aan geven om over daadwerkelijk te ondernemen onderhoud te publiceren in de Uitkijkpost. Protestantse Gemeente Heiloo Ter Coulsterkerk Holleweg Zondag 10.00 uur: ds E.J. Kooiman. Protestantse Gemeente Limmen Zondag 10.00 uur: voorganger ds F.J. van der Wind (Pinksteren). GGZ Willibrorduskapel Zondag 10.00 uur: Woord - en commu nieviering ininv zanggroep, voorganger pastor Theodora Klaver. Pinksteren. Willibrorduskerk Zaterdag 19.00 uur: Eucharistieviering met cantores, voorganger H. Helsloot. Zondag 10.00 uur: eucharistieviering met dames- en herenkoor, voorganger H. Helsloot. Maandag (tweede Pinksterdag) 10.00 uur: Eucharistieviering met herenkoor, voorganger H. Helsloot. Rooster voor organisten Witte Kerk De Witte Kerk is op in juni, juli en augustus op woensdag geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Op woensdag 15 juni is er geen orgelbespeling ivm een huwelijk. OL Vrouw ter Nood www.onzelievevrouwternood.nl, tel. 072-5051288. Donderdag 12.00 uur: eucharistievie ring, vrijdag 09.00 uur: eucharistievie ring, 12.00 uur: bedevaart, zaterdag 12.00 uur: eucharistieviering, 1-5.00 uur: Diocesane Vormselviering Bisdom Haarlem - Amsterdam. Zondag 09.00 gelezen Eucharistieviering,10.30 uur: Eucharistieviering, celebrant rector G.H.B. Bruggink mmv Ubi Caritas, 1-5.00 uur Lof. Maandag 10.30 uur: eucharistieviering, celebrant rector G.H.B. Bruggink koor St. Martinuskoor Hoogland, 12.00 uur: bedevaart Polen. Dinsdag 12.00 uur: eucharistieviering, woensdag 09.00 uur: eucharistieviering. H. Corneliuskerk Limmen Zaterdag 17.00 uur: Pinksterviering in de Cameren, voorganger pastor J. Oiling. Zaterdag 19.00 uur: Meditatieviering met liturgisch koor, voorganger pastor J. Oiling. Zondag 10.00 uur: Woord - en Communieviering met gemengd koor, voorganger pastor J. Oiling. Maandag 10.00 uur: Woord- en com munieviering, geen koor, voorganger pastor J. Oiling. Evangelie Gemeente Heiloo Elke zondag 10.00 uur aan Het Veld 1, Heiloo. Voor kinderen is er een aparte dienst. Info: 06-14121138. English Church Heiloo Ter Coulsterkerk. English speaking ser vice every Sunday at -5 pm (17.00 uur), families welcome, Sunday school and crèche facilities. Info: 072-5325720. Kerkdiensten Egmond H. Adelbert Egmond Binnen Zaterdag 19.00 uur: Gebedsdienst 'Lopend vuurtje' Zondag 10.00 uur: eucharistieviering op de Adelbertakker. Maandag 10.00 uur: communieviering met samenzang. H. Marg. Maria Alacoque Egm. Hoef Zaterdag 19.00 uur: Gebedsdienst 'Lopend vuurtje' Zondag 10.00 uur: eucharistieviering op de Adelbertakker. Maandag 10.00 uur: communieviering met samenzang. OLV Onbevl. Ontvangen Egm. Zee Zaterdag 19.00 uur: Gebedsdienst 'Lopend vuurtje' Zondag 10.00 uur: eucharistieviering op de Adelbertakker. Maandag 10.00 uur: communieviering met samenzang. H.Agnes Egmond aan Zee Zondag 10.00 uur: eucharistieviering Maandag 10.00 uur: eucharistieviering Dinsdag 12.30 uur: eucharistieviering Woensdag 09.00 uur: eucharistieviering, 12.30 uur: middaggebed. Protestanse Gemeente Egmond Egmond aan Zee, zondag 10.00 uur: Egmond Binnen ds S.H. Ossewaarde. Evangelische Kringgemeente Vriendschap Alkmaar Elke zondag 10.00 uur: voorganger Folko van Starkenburg. Tevens zon dagsschool. Gebouw Mare Nostrom, Arubastraat 2, Alkmaar, 072-7-510700/ www.ekvriendschap.nl. Doopsgezinde Gemeente Alkmaar Koningsweg 14, info: 072-5123864 Zondag 12 juni, 10.00 uur: Pinksteren ds C.H. Cornelissen Alkmaar, familie- dienst/ kinderkring. St. Jacobus de Meerdere Akersloot Zaterdag 19.00 uur: vesperviering, voor ganger pastor H. Hudepohl Zondag 10.00 uur: communieviering met dameskoor, voorganger pastor H. Hudepohl. Maandag 10.00 uur: communieviering met samenzang, voorganger pastor H. Hudepohl. Protestantse Gemeente Uitgeest- Akersloot Zondag 10.00 uur Castricummerweg Uitgeest, voorganger ds. S. Kurtzahn (Beverwijk). Dierenbescherming Noord Holland Noord, De Loet -5, Heiloo, tel. 51-50071, e-mail: info@dierenbeschenningnhn. nl, www.dierenbeschenningnhn.nl. Vogelopvang De Strandloper: 0226- 34349-5 Landelijk Meidnummer Dierenmishandeling, tel. 0900-2021210 (E 0,10/min). Stichting Knaagdierencentrum Heiloo De Loet 3, tel. -5090234, e-mail: info@knaagdierencentrum.nl, internet: www.knaagdierencentrum.nl Stichting Zwerfdier: 072-5612482 Dierentehuis Alkmaar e.o. Bergerweg 18-5, Alkmaar, tel. -5114861, fax -5124732. Geopend: ma t/m vr 14.00- 17.00 uur, za 12.00-16.00 uur. E-mail: asielalk@xs4all.nl, www.dierentehuisalkmaar.nl Kids for Animals, 072-5336180 Stichting Vissenbescherming, A.J. Dekker, tel. -5332879, e-mail: info@vissenbeschenning.nl, internet: www.vissenbeschenning.nl Dierenambulance Noord- Kennemerland Alexander Flemingstraat 3-5, Alkmaar, tel. 5150085, fax 5152701. Alann- nuimner: tel. 06-2249-5296 (24-uurs- dienst). Dierenbescherming meidnummer misstanden jacht: 072-5323411 Vermist Kleine lichtbruine hond, witte kraag en borst, wit aan de pootjes, krul haar, hangoortjes, reu, gechipt, ca. 8 jr, angstig, gauw in paniek, Hannes, Poelenburgplantsoen Heemskerk, gesignaleerd in Schoor! Informatie vermiste en gevonden dieren: Heiloo, Limmen en Akersloot: Hella Dekker: 072-5332879. Castrieum: Ria Dol, 0251-658504. Tweede zaterdag van de maand Muziekvereniging Eensgezindheid, huis-aan-huisactie in het Blockhovepark en plan Oost. Dozen en/of bundels gereed zetten op de rol- emmerverzamelplaatsen langs de weg, voor 13.00 uur. Tweede dinsdag van de maand Zwem- en poloclub De Spetters, huis-aan-huisactie tussen spoorlijn - Zeeweg - Pastoor- Het Malevoort (ine. Harrelaers en De Rietvink) - De Omloop en Belieslaan. Dozen en/of bundels gereed zetten op de rolem- mer-verzamelplaatsen langs de weg, voor 19.00 uur.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 9