De OZB gaat omhoog, maar heffingen gaan omlaag ■H H E I L 0 0 VERSLAG VAN DE GEMEENTERAAD AZG wordt afgeschaft Geen gedwongen ontslagen 7430 handtekeningen voor Het Baafje Tenslotte vermeld ik nog: Middagsluiting Programma zondag Zondagmiddagcafé Fietsles Gezocht: Gezelschapsbank 6 JULI 2011 UITKIJKPOST Roelof Bos doet maandelijks verslag van de vergadering van de gemeenteraad, De schrijver is freelance redacteur en oud-wethouder van Heiloo. Maandagavond 4 juli hielden de poli tieke partijen in de raad hun alge mene beschouwingen. In vorige jaren werden die altijd in november gehou den, direct voorafgaand aan het defi nitief vaststellen van de begroting voor het volgende jaar. Voortaan worden ze in juli gehouden en zorgen ze voor de grote lijnen die het college moet aanhouden bij het opstel len van die begroting, die dan wel weer in november in de raad zal worden afge timmerd. Het financiële zware weer als gevolg van de economische crisis is nu ook in de gemeente Heiloo aangekomen. Op de begroting van ongeveer 35 miljoen euro zal ruim drie miljoen moeten wor den bezuinigd. Die drie miljoen worden gespreid over de driejaren 2012, 2013 en 2014, zodat elk jaar ongeveer één miljoen aan uitgaven wordt geschrapt (er worden overigens ook enkele inkomsten ver hoogd). Doel is een structureel sluitende begroting vanaf 2014. Daarvóór blijven er, ondanks bezuinigingen, nog begrotingste korten, maar de provincie als financieel toezichthouder zal die hoogstwaarschijn lijk wel voor lief nemen. Deze avond lagen de bezuinigings voorstellen van het college voor 2012 ter besluitvorming voor. Dit is een lijst met 21 posten tot een totaal van 1,28 miljoen euro. De grootste vier posten daarin zijn: 200.000 euro bij vacatures minder tijdelij ke vervangers inhuren; 200.000 euro lan gere afschrijvingstermijnen; 240.000 euro groenbeheer versoberen; en 230.000 ver hoging van de onroerend-zaakbelasting. Grens bij huizen van 350.000 euro De laatstgenoemde post, verhoging OZB, is pikant te noemen, zeker in (par- tij)politieke zin. Al in het coalitieakkoord dat vorig jaar na de gemeenteraadsver kiezing werd gesloten, stond het volgen de: 'Besparing op kostendekkende pro ducten, zoals de afvalstoffenheffing, mag gecompenseerd worden door een verho ging van de OZB. Dit onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat de totale lasten druk voor de inwoners gelijk blijft. Met deze 'extra' inkomsten voor de gemeente kimnen de onontkoombare bezuinigin gen enigszins worden verzacht.' Deze bijzondere coalitieafspraak was mogelijk doordat - voor het eerst sinds 1965 - de WD niet in het college kwam. De WD verzette zich altijd mordicus tegen OZB- verhoging. Ook nu opponeerde de WD bij monde van fractievoorzitter René van Splunteren, maar wel vanuit een tamelijk machteloze oppositierol. Hij hekelde 'der gelijke inkomenspolitiek' en vroeg of die wel op de weg van de gemeente lag (in plaats van het rijk). Maar de coalitiepar tijen vonden dat hij niet moest zeuren als je bedenkt dat eigenaren van huizen tot 350.000 euro er niet slechter van worden, ja zelfs ietsje beter. Eigenaren van hui zen vanaf 350.000 euro gaan voortaan in totaal aan de gemeente iets meer betalen, maar dat nadeel kan nooit groter worden dan 'enkele tientjes per jaar'. Intussen wordt wel degelijk een voor ieder huishouden gelijke belasting, namelijk die voor riool en afvalstoffen, gedeeltelijk vervangen door de bezitsaf- hankelijke OZB-belasting. Een voor de burger financieel praktisch neutrale ope ratie en toch voor 2012 voor de gemeente een extra opbrengst uit OZB van 230.000 euro?! Dat kan doordat bij het riool en de afvalstoffen sprake is niet alleen van lage re kosten, maar met name ook van 'reeds opgebouwde voorzieningen', dat wil zeg gen in een reeks van jaren opgebouwde (bestemmings)reserves die zo ruim zijn geworden dat de heffingen voor burgers omlaag kunnen. Andere opvallende bezuinigings posten in de lijst van het college voor 2012 zijn: onderhoud sportvelden ver soberen 23.000 euro; minder subsidies 47.000 euro; minder uitgaven WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) onder meer door eigen bijdrage voorzieningen 80.000 euro; bezuiniging op de regionale GGD 18.000 euro; afschaffen burgerjaar verslag van de burgemeester 6.000 euro. En: afschaffen Aanvullende Zorg verzekering Gemeenten ofwel AZG 30.000 euro met het vooruitzicht dat dit na drie jaar 90.000 euro is geworden. De AZG is een bijdrage van de gemeente voor aan vullende ziektekostenverzekeringen voor personen met een minimuminkomen. Wethouder Hero Veger (CDA) moest deze bezuiniging deze avond verdedigen omdat veel partijen bezorgd waren dat afschaf fing averechts zou werken omdat er dan meer verzoeken voor bijzondere bijstand zouden komen, wat dan weer extra amb telijke capaciteit zou kunnen vergen. In zijn inspraakreactie aan het begin van de raadsvergadering had voorzitter Erik Bijkerk van de Cliëntenraad Wet Werk en Bijstand hier ook op gewezen. Wethouder Jhltfil -r-. Veger zei nu dat er voor de AZG geen geld meer was en dat Heiloo nog als een van de zeer weinige in gemeente land deze voorziening kende. Bevreesd voor de genoemde vervolg- kosten na afschaffing was hij niet. De politieke partijen namen uiteinde lijk genoegen met zijn toezegging dat dit bij de begroting voor 2012 later dit jaar zou worden toegelicht. Afgezien van een kwestie als deze AZG kwam er eigenlijk weinig kritiek van de raad, beter gezegd de grote meerderheid van de raad, op de bezuinigingsvoorstel len van het college. Dat was ook niet te verwonderen, want eerder dit jaar hielden althans de coalitiepartijen en het college elkaar vrij stevig vast. Eerst waren er, in januari, over de bezuinigingen besloten bijeenkomsten van raad, college en amb tenaren. Daarna werd in de raad van 7 februari een motie van de coalitiepartijen aangenomen die richtingen aangaf voor de bezuinigingen en vervolgens kwam het college in april met de lijst die nu ter besluitvorming voorlag. Wel viel nog op dat het college min der intern bezuinigde, dat wil zeggen op het ambtelijk apparaat, infrastructuur en openbare ruimte, dan de coalitiemotie had aangegeven. Maar daar had het col lege reden voor, zoals wethouder Veger nu toelichtte, en dat was die andere wens die door de raad was uitgesproken: geen gedwongen ontslagen. De raad ging nu met alle bezuinigings voorstellen akkoord, met dien verstande dat de WD een 'voorbehoud' maakte bij 'de systematiek van de OZB' en dat Willem Gomes (NCPN) zich tegen de voorstellen verklaarde (met uitzondering van twee kleinere posten). Volgens Gomes heeft de gemeente Heiloo zoveel algemene reser ves dat het nergens voor nodig is om te snijden in de jaarlijkse begroting. Intussen wierpen nog ingrijpender bezuinigingen voor 2013 en 2014 hun schaduwen vooruit. Zo zal de discussie over openhouden of sluiten van zwem bad Het Baafje nog worden voortgezet. In deze vergadering bleek nog eens dat de politieke partijen er nog (lang) niet aan toe zijn om ten aanzien van het zwem bad het hoofd in de schoot te leggen. Aan het begin van de vergadering bood Ditta Engel namens het actiecomité 'Het Baafje moet blijven' 7430 handtekeningen aan. Dit onderwerp zal met wethouder Veger besproken worden in de raadscom missie van oktober aanstaande. Over de verdere bezuinigingen wordt in het najaar een 'communicatie- en parti cipatietraject' met inwoners en organisa ties gestart. Overigens is er in mei jongst leden ook een soort inspraakbijeenkomst geweest in de bibliotheek. Die werd helaas maar matig bezocht. dat er best veel, maar vooral zorge lijk werd gesproken over de samenwer king van de acht gemeenten van Noord- Kennemerland. Daar zit weinig schot in en toch zijn er ambities om te komen, ook uit bezuinigingsoogpunt, tot een intergemeentelijke sociale dienst en nau were samenwerking bij belastingen, ICT en onderhoud van de buitenruimte; dat er serieus gesproken werd over papierloos vergaderen in 2013; en dat de WD kwam met een motie om het mogelijk te maken dat mensen in hun testament een deel van hun vermogen bestemmen voor de gemeente. Letterlijk zei René van Splunteren hierover in zijn algemene beschouwing: ,,Wij kunnen ons heel goed voorstellen dat veel inwoners van Heiloo erg tevreden zijn over hoe zij hier hun leven doorbrengen en doorge bracht hebben en ook een materieel blijk van waardering willen geven." Volgens de WD zijn 110 gemeenten ons hierin al voorgegaan. De motie werd door college en andere politieke partijen sceptisch ontvangen, maar wethouder Veger beloofde toch een nadere reactie op een later moment. STICHTING WELZIJN HEILOO Trefpunt Abraham du Bois-hof 2 Heiloo tel. 072-5331297 www.welzijnheiloo.nl stichting@welzijnheiloo.nl Het kantoor van Stichting Welzijn Heiloo is van maandag 25 juli tot maandag 15 augustus vanaf 12.30 uur gesloten. Het nieuwe programmaboekje voor de zondagmiddag ligt gratis voor u klaar bij de receptie van Stichting Welzijn Heiloo in het Trefpunt. Ook dit jaar is men er weer in geslaagd een gevarieerd programma samen te stellen. Zie ook de website voor het program ma: www.welzijnheiloo.nl. Zondag 24 juli en 21 augustus is er weer Zondagmiddagcafé in het Trefpunt. Hier kunt u bijvoorbeeld een kopje koffie drinken, de krant lezen, vrij gebruik maken van inter net, klaverjassen, bridgen, scrab belen, biljarten of Keezen. Komt u alleen? Geen probleem, gastdames en -heren heten u van harte wel kom. Leden van de buurtbus kim nen voor gratis vervoer reserveren van maandag tot en met donderdag, tussen 9.30 en 11.30 uur. Entree: 2,- (Servieepashouders 1,-). Op 1 en 4 augustus, van 09.30 tot 12.00 uur is er fietsles. Het eerste uur wordt er theorie gegeven door Peter van der Klugt, Veilig Verkeer Nederland. Het tweede uur wordt er geoefend. Heeft u interesse om deze lessen bij te wonen, dan wordt u vanharte uitgenodigd. Voor vra gen kunt u bellen met Jeannette de Groot, tel. 072-5330746. De afdeling Sociaal Culturele Activiteiten zoekt mensen die geza menlijk bewegingsactiviteiten voor ouderen en kwetsbare burgers wil len organiseren. Zowel de coördi natie en de uitvoering van de orga nisatie van projecten gericht op bewegen. Bijvoorbeeld een dans avond voor ouderen. Daarnaast wil men we een inventarisatie maken van de bewegingsactiviteiten die in Heiloo worden georganiseerd. Als u interesse heeft kunt u contact opnemen met Angelique Sterkman, e-mail: a.sterkman@welzijnheiloo. nl. Dinsdag 12 juli houdt de Gezelschapsbank open huis! Tussen 10.30 en 12.00 uur bent u van harte welkom voor een kopje koffie met wat lekkere. De Gezelschapsbank houdt zich bezig met het bij elkaar brengen van mensen met dezelfde interesses met als doel dat mensen op vriendschappelijke basis meer samen gaan ondernemen. Er zijn mogelijkheden te over voor activi teiten. Wilt u meer weten? U kimt al uw vragen over dit onderwerp aan de coördinatoren stellen. Misschien wordt u dan zo enthousiast dat u zich meteen wilt opgeven. Laat deze kans niet voorbij gaan, want samen genietje immers meer! Concert Als het zomert in Alkmaar, zijn ook de Lindegrachtconcerten weer aan de orde. Openluchtconcerten op en langs het pittoreske grachtje in de binnenstad. En dat gratis en voor niks! Op drie dinsdagavonden in juli/augustus is de lindegracht een openlucht-concertzaal met een imieke sfeer en muziek van jonge, uiteraard talentrijke musici. Op dinsdag 12 juli is het eer ste concert. Dan spelen Lestari Scholtes en Gwylirn Janssens wer ken van Ravel, van Chopin en van Adams. Na de pauze is het podium voor de sopraan Marisea Mulder en de bas-bariton Cyril Assaf. Zwanenwater Op woensdag 20 juli gaat de Gezelschapsbank wandelen in het Zwanenwater, twee of vijf kilome ter. Na afloop eventueel koffie met likeur. Het gebied is een wonder van schoonheid. Overal staan bank jes mocht iemand moe worden of van het uitzicht willen genieten. Het vervoer zal onderling geregeld worden. Hiervoor moet wel een bepaalde vergoeding voor de benzi ne worden gegeven. Kosten: 12,50 inclusief benzine, dagkaart en kof fie/likeur/slagroom. Als u zin heeft om dit concert of deze wandeling bij te wonen kimt u zich aanmelden bij: Claudia Spit, tel. 072-5331297 of c.spit@welzijnheiloo.nl.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 14