Beschikbaarheid! nabijheid Wistu Intieme gesprekken over leven, v. geloof, liefde, euthanasie, afscheid, verdriet en geluk 13 Aan eenieder in de laatste levensfase en diens naasten, bieden vrijwilligers, daar waar nodig en gewenst, tijd, aandacht en ondersteuning Stichting vrijwillige palliatieve terminale thuiszorg Heiloo Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo 25 jaar Het Bestuur van de Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo nodigt u van harte uit voor een feestelijke bijeenkomst op woensdag 19 oktober 2011 vanaf 19.30 uur in de Witte Kerk, Heerenweg 32,1851 KS Heiloo. De bijeenkomst wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de stichting. De bijeenkomst wordt geopend door Katja Meertens, die onlangs veel aandacht kreeg voor haar boek 'De meeste mensen gaan hier dood. Leven in een hospice'. Het zal wellicht vreemd aandoen dat juist deze schrijfster door een thuiszorginstelling gevraagd is om een voordracht te houden. Maar de in een hospice opgedane ervaringen verschillen niet of nauwelijks van mensen die thuis de meest ideale plek vinden om te sterven. Katja Meertens zal vertellen hoe patiënten met hun, naderend einde omgaan, welke rol hun geloof hierbij kan spelen en hoe familie en vrienden/mantelzorgers/vrijwiUigers bij deze laat ste levensfase betrokken zijn. Tijdens de bijeenkomst vindt ook de uitreiking plaats van het eerste exemplaar van een publica tie over de totstandkoming van de stichting, geschreven door Geert Luth, al 18 jaar lid van het bestuur. In dit jubileumboek staan ook tien gedichten die genomineerd, zijn naar aanleiding van een oproep in de Uitkijkpost om een gedicht te schrijvenover onderwerpen als afscheid, nemen, verdriet, sterven, rouw, etc. De winnaars zullen die avond bekend worden, gemaakt door de jury, bestaande uit dichter Pieter Boskma, Alkmaars stadsdichter Margreet Schouwenaar en, taal kundige Lisanne Tennissen. Tevens is een, aantal ervaringsverhalen, van vrijwilligers opgenomen. De aanwezigen, ontvangen, allen een, gratis exemplaar van, de jubi leumpublicatie. Boekhandel Deutekom presenteert een, selectie van, publicaties over verdriet, afscheid, nemen, sterven, rouw, etc. Ook zullen er folders en brochures beschikbaar zijn, die handelen, over palliatieve terminale zorg. Uiteraard zal bij aankomst koffie en thee worden, geschonken en in de pauze en na, afloop een drankje met een hapje. Wij stellen, het op pnijs wanneer u ons laat weten of u en uw eventuele introduce(e) van, onze uitnodiging gebruik wil maken. U kunt dit doen, door een e-mail te sturen, naar: vptzheiloo@gmail.com ofte bellen naar 072 533 80 02 (Marijke Ariër). Namens het bestuur: Ton Steenaert, voorzitter Marijke Arler, secretaris dat de jubilerende stichting één van de ruim 200 organisaties in ons land is, die zijn aangeslo ten bij het Landelijk Steunpunt Vrijwilligere Palliatieve Terminale Zorg Nederland? dat er momenteel in ons land meer dan 10.000 geschoolde vrijwilligere in georganiseerd verband actief zijn in de terminale zorg? dat zij samen méér dan 1 miljoen uur tijd, aandacht en ondersteu ning verlenen aan een zelfde aantal terminale patiënten (exclusief de aandacht voor diens mantelzorgere)? dat deze zorg in Heiloo, Akersloot en Limmen wordt verleend door 4 mannen en 14 vrouwen? dat het voornamelijk patiënten betreft tussen de 51 en 90 jaar? dat het hier merendeels oncologiepatiënten betreft? dat er ook mensen in zorg worden genomen die ernstig ziek zijn maar nog niet terminaal? dat u voor hun werkzaamheden niets hoeft te betalen, omdat het ministerie van VWS de kosten voor haar rekening neemt? dat de gemeenten Heiloo en Castrieum aan de stichting jaarlijks een waarderingssubsidie verstrekken? dat er ook een stichting Vrienden van de Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo bestaat? dat donaties op bankrekening nummer 83.07.71.808 van de Vriendenstichting kunnen worden overgemaakt? dat u bij de stichting ook boeken die betrekking hebben op pallia tieve terminale zorg kunt lenen? dat het e-mailadres van de stich ting luidt: vptzheiloo@gmail.com dat het website-adres van de stichting luidt: www.terminalezorgheiloo.nl dat potentiële cliënten of hun mantelzorgere zich in ver binding kunnen stellen met Ans Teunissen of Annemieke Geurtsen: 06 17 96 73 89? dat mensen die opgeleid willen worden om bij mensen thuis pal liatieve terminale zorg te verlenen zich met dit zelfde telefoonnum mer in verbinding kunnen stel len? De auteur: Katja Meertens fotografie Dineke Versluis. Als je te horen krijgt dat je ziekte niet meer is te genezen en datje nog maar enkele maan den hebt te leven, is dat een hele confrontatie. Een proces van ontkenning, woede, mar chanderen, verdriet en uitein delijk acceptatie komt op gang. En er moet antwoord komen op de vraag: waar en hoe ga ik mijn laatste dagen doorbrengen? De meeste mensen willen het liefst thuis steiven, maar slechts 30 pro cent is dat gegeven. De anderen steiven in het ziekenhuis, een ver- zorgings- of verpleeghuis of in een hospice. Journalist Katja Meertens liep een jaar rond in het Rotterdamse hospice 'Cadenza', de grootste pal liatieve instelling van Nederland. In haar boek 'De meeste mensen gaan hier dood'. 'Leven in een hospice' beschrijft zij aan de hand van per soonlijke verhalen hoe het leven is in een huis waar de dood dichtbij is. Zij doet verslag van intieme gesprekken over leven, steiven, geloof, liefde, euthanasie, afscheid, verdriet en geluk. Maar het is ook een praktisch en informatief ver haal, over de geschiedenis en de ontwikkeling van de palliatieve zorg in Nederland, de fases van het sterf bed, de begeleiding van naasten, de discussie over euthanasie en de praktijk van palliatieve sedatie: met medicatie het bewustzijn verlagen zodat patiënten hun klachten niet meer ervaren. 'De meeste mensen gaan hier dood' schetst een beeld van het 'leven in een hospice' en geeft tegelijkertijd weer wat zieken - in het algemeen - in de laatste levensfase kunnen tegenkomen. Dat is ook de reden dat de Stichting Vrijwillige Palliatieve Terminale Thuiszorg Heiloo Katja Meestere heeft uitgenodigd. De pers over 'De meeste mensen gaan hier dood': - 'Integere beschrijving van een wereld die je verre van je wilt houden. Ontroerend.' - Trouw - 'Een ontroerend boek over hoe gevarieerd maar altijd waardig er afscheid wordt genomen van het leven. Een prachtige getuigenis van de liefde van familieleden.' - Elsevier - 'Haar verslag is sec en to the point. De dilemma's van de betrokkenen zijn navoelbaar; de keuzen die moeten worden gemaakt zijn herkenbaar voor wie met steivenden te maken heeft gehad.' - de Volkskrant - 'Een heel praktisch en informatief verhaal over het dagelijks leven in een hospice, de geschiedenis van de palliatieve zorg in Nederland en de fases naar het sterfbed. Meertens verduidelijkt onder werpen waar men niet graag over praat.' - Zorg en Welzijn De meeste mensen gaan hier dood. Leven in een hospice. ISBN 9789460032394 - paperback 272 pagina's - 18,95 'De meeste mensen gaan hier dood', is ook verkrijgbaar tijdens de jubileumviering van de stichting in de Witte Kerk op woensdagavond 19 oktober. Meer over de auteur: www.katjameertens.nl

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 13