'HEILOO, EEN DORP IN OORLOGSTIJD' L Jaap de Graaf en Jo sta de Graaf-Gieltj es halen verhalen naar voren in boek HEILOO - Over een maand, op vrijdag 25 november, verschijnt het boek 'Heiloo, een dorp in oorlogstijd'. Het is het eindresul taat van een jaar lang intensief onderzoek en het houden van ruim tachtig uitgebreide interviews met mensen, die zich de oorlogsjaren in Heiloo nog goed kunnen herinneren. De makers van het boek zijn Jaap de Graaf en Josta de Graaf-Gieltjes. Beiden waren net gestopt met werken toen zij door de vereniging Oud Heiloo werden benaderd voor een bestuurs functie. Jaap nam de uitnodiging aan en Josta besloot zich meer op de achtergrond met de vereniging te gaan bezighouden. De expositie in de Oudheidskamer over Heiloo in de Tweede Wereldoorlog bracht de vereniging Oud Heiloo op het idee om over deze periode een uit gebreide publicatie te maken, waarop Jaap en Josta aangaven dit wel te willen uitvoeren. Een niet afgemaakt, beperkt manuscript uit 1990, geschre ven door de heer J.G.A. Gorter, vormde het beginpunt van de zoektocht naar materiaal voor het boek. Interviews en oude archieven Ze doken in oude archieven en hielden interviews met oudere Heilooërs, die uitgebreid over de oorlogsjaren kun nen vertellen. Jaap: „Er bleek uit hun persoonlijke verhalen nog zoveel meer te zijn dan al bekend was, verhalen die nog niet eerder zijn verteld, dat er nog veel meer over Heiloo in de oorlog te vertellen valt. De generatie sant is voor de oorlogsgeneratie, maar ook voor iedereen die na de oorlog is geboren. We vonden dat het daarom wel een compleet werk moest worden en dat vergt een serieuze aanpak! We hebben de heer Gorter ontmoet en hij vindt het fijn dat het werk waaraan hij ooit begonnen is eindelijk voltooid wordt." Leerzame en ontroerende ontmoetingen Jaap en Josta hadden er één jaar voor uitgetrokken om het boek te maken. Een jaar lang waarin paperassen en naslagwerken op de tafel in de woon kamer lagen uitgespreid. Josta lacht vanachter haar laptop, bijna verscho len tussen stapels papierwerk: „We zijn er bijna dag en nacht mee bezig ge weest; al dat onderzoek en interviews werkten gewoon verslavend. Familie, vrienden en bekenden hebben ons een jaar lang moeten missen, op vakantie zijn we niet geweest. Toch is de hele aanloop eigenlijk ontspannen verlo pen." Pas de laatste twee maanden van de afwerking zijn voor beiden hectisch geweest. Jaap: „Zo is voor bronvermel ding toestemming nodig van de makers van publicaties. En de zoektocht naar de bronnen van oude publicaties was soms een bijna onmogelijke taak. Ook het hele proces naar de uiteindelijke druk is een nieuwe ervaring voor Jaap en Josta. Beiden hebben echter een zeer voldaan gevoel overgehouden van het bijzondere jaar dat ze hebben be leefd. Josta: „We hebben leerzame, ge denkwaardige en ontroerende ontmoe tingen mogen beleven. Er is genoeg materiaal verzameld voor een tweede versie. Soms kwamen losse verhalen op wonderlijke wijze tezamen en konden verbanden worden gelegd. Het proces heeft niet alleen bij ons, maar ook bij vele anderen veel te weeg gebracht!" De presentatie van 'Heiloo, een dorp in oorlogstijd' vindt op vrijdagmiddag 25 november plaats in de Witte Kerk. De omslagfoto is een foto van J. Smit, in 1943 genomen op de Ronde O in het Heilooërbos. Jaap en Josta zijn dankbaar voor alle medewerking, die tot het tot stand komen van het boek heeft geleid. „Want we hebben het boek geschreven voor alle mensen die de oorlog hebben meegemaakt, maar zeker ook voor mensen die net als wij 'van na de oorlog' zijn!" die toen tussen de 12 en 15 jaar oud was, is goed vertegenwoordigd. Van de oudere generatie zijn er minder, met name minder mannen, in leven. Zij gaven ons weer een heel andere kijk op die periode. Via via zijn we ook in contact gekomen met oud-Heilooërs, die nu elders wonen. Zo heeft er zelfs een Joodse vrouw uit Jeruzalem bij ons gelogeerd. Ze heet Esther Debora Reiss-Mossel en is in 1938 in Heiloo geboren. Zij is een overlevende uit con centratiekamp Bergen Belsen." Interessant voor iedereen 'Heiloo, een dorp in oorlogstijd' telt vijftien hoofdstukken, waarin archief materiaal en persoonlijke verhalen in elkaar verweven zijn. De jaren dertig zijn in aanloop naar de oorlog als beginpunt voor het boek genomen. Josta: „De hoeveelheid informatie groeide op een natuurlijke manier. Jan van Baar van het Regionaal Archief in Alkmaar heeft ons enorm op weg geholpen met adviezen over de aanpak. Onze opzet is, dat dit boek niet alleen interes- cv\t>4w'_ uoo"1' Kees Zonderhuis getooid met de spullen van Duitse Kareltje. NAJAARSBIJ LAGE 201 1 fallt -1 - *i

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 11