Camping leven veranderd Het ouderwetse, sociale campingleven bereikte het keerpunt, toen tv-zenders via de schotel ook op de camping kon den worden ontvangen. „Je zag steeds meer dat de gasten zich 's avonds in hun caravan voor de televisie terugtrokken. Het kantinebezoek bij verschillende activiteiten werd naar een later tijdstip verschoven. Ook het comfort in de al maar luxer en groter wordende cara vans nam enorm toe. De vraag naar extra voorzieningen op het camping terrein groeide, terwijl mensen vielen over het prijskaartje ervan. Mede door concurrentie als voordelige 'all inclu sive' reizen in het buitenland gingen mensen andere keuzes maken. Daarom hebben wij ruim tien jaar geleden on derzocht of het rendabel zou zijn om in vakantiebungalows te investeren, om zo meer diversiteit te kunnen bieden. Maar ons terrein bleek te klein om het op die manier goed te kunnen exploiteren." Onzekere vooruitzichten De vooruitzichten voor de camping houders waren zo onzeker, dat ze besloten het terrein te verkopen. Tien onzekere jaren volgden, omdat allerlei facetten een rol speelden voordat de koop rond was. „Vanaf 2003 hebben we onze vaste campinggasten van onze plannen op de hoogte gehouden. Het waren vreemde jaren, want grote in vesteringen zijn zonde als de camping uiteindelijk toch tegen de vlakte gaat. Geleidelijk aan vertrokken de eerste stacaravans. In 2010 kregen we pas echt zekerheid en was de verkoop van de camping een feit. In dat jaar zijn heel veel vaste gasten naar een plekje elders verhuisd. Er verschenen steeds meer open plekken, terwijl we gewoon nog open waren. Ook het afgelopen seizoen voelde heel dubbel, want we wilden het terrein, zolang er nog campinggasten waren, toch zo netjes mogelijk houden. Op 19 september vertrokken de laatste seizoenstoeristen; op 1 november zijn ook alle stacaravans weg. Daarna kun nen de campinghouders beginnen hun eigen boeltje op te ruimen, om op 31 december de sleutel in te leveren. Dan is na 52 jaar, waarvan 34 jaar onder de familie Barnhoorn, het tijdperk van Camping Heiloo voorgoed afgesloten! HEILOO - Na 52 jaar valt het doek voor Camping Heiloo. De camping werd in 1959 opgericht door Joop en Tiny van der Vlugt onder de naam Autocamping Heiloo en lag toen midden in het open weiland van Heiloo west. Het waren de jaren dat de welvaart groeide en Nederlanders meer vrije tijd kregen. trekker; we vonden het prachtig om te doen!" Vader Jaap was het gezicht van de camping, hij hield van de gezellig heid. Een jaar voordat de Barnhoorns de camping runden, verschenen de eerste stacaravans. Veel 'stadse' men sen uit de Zaan, Amsterdam, Haarlem, maar ook veel vaste toergasten, zoals Duitsers uit het Ruhrgebied vergaarden in die tijd een vast stekkie in Heiloo. Zes maanden aanpoten Op 3 augustus 1985, midden in het zo merseizoen, overleed Jaap Barnhoorn plotseling. Peter: „Hij was de camping in eerste instantie begonnen omdat hij het wat rustiger aan wilde doen. Maar hij had zich hier behoorlijk op verke ken; het was ieder jaar zes maanden flink aanpoten. Wij zaten alle drie nog op school en bemoeiden ons niet zoveel met al het regelwerk dat het runnen van de camping met zich meebracht, zoals reserveringen en de boekhou ding. Toen mijn vader overleed was ik 22 jaar en stond ineens voor het blok. Van 'gezellige jongen' kreeg ik als oudste, thuiswonende van de ene op de andere dag de leiding toegeschoven. Ik heb vooral moeten leren om ook 'nee' te durven zeggen tegen de gasten en me meer zakelijk op te stellen. Bart en Robert hielpen na schooltijd hard mee. Gelukkig dat de gasten zich zo loyaal hebben opgesteld, want er ging ook wel eens iets mis." Kamperen raakte in. Oude foto's uit het archief van de ge broeders Peter (48), Bart (46) en Robert Barnhoorn (44), de laatste campingexploitanten, laten een tijdsbeeld zien waarin hele families uit de 'grote ste den' de vakantie op de camping in Heiloo vierden; in het woud van opeengepakte tentjes en Volkswagen Kevers verschenen geleidelijk aan ook de eerste, bescheiden caravans. Het gevoel van saamhorig heid heerste alom! Peter: „Joop van der Vlugt was in die tijd een pionier. Hij nam een enorm risico door al zijn geld in een camping te investeren. Hij bouwde zelf een waslo- kaaltje, wc's en een winkeltje en woonde het eerste jaar zelf in een caravan op het terrein. Het huis en de houten receptie zijn in het tweedejaar gebouwd." Weer een paar jaar later werd het campingoppervlak uitgebreid door aankoop van het aangrenzende weiland. Het roer om In 1978 namen Jaap en Gatha Barn hoorn de camping over van de toen malige eigenaar, de familie Verhoef en verhuisde het gezin Barnhoorn naar Heiloo. „Onze vader was als vrachtwa genchauffeur vaak van huis en wilde graag meer thuis zijn. Wij gingen vroeger zelf ook vaak kam peren, dus toen hij hoorde dat in Heiloo een camping te koop stond, leek hem dat een mooie kans het roer om te gooien. Dat het beheren van een camping zo intensief is, had hij zich vooraf waar schijnlijk niet beseft." De jongens Barnhoorn hielpen vanaf het begin na schooltijd mee met aller lei klusjes op het terrein. „Maaien, schoffelen, schil derklusjes en rijden op de NAJAARSBIJ LAGE 201 1

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 5