Pictura slaat vleugels uit naar Europa Marie |o ELK MERK 1 SERIE MET 30% KORTING 1ê /©li Aubade CYELL Calvin Klein ltf* na HEILOO 19 nor Stationsplein 98 1851 LN Heiloo telefoon 072 5323263 info@isabeaubodyfashion.n 1 Oprichter Onno Zaman wil Pictura stap voor stap laten groeien PhimaDonna t/m 3-12-2011 27 november koopzondagl| UITKIJKPOST 23 NOVEMBER 2011 HEILOO - De Europese markt voor digitalisering, beheer en online publicatie van cultureel erfgoed (schilderijen, fotocol lecties, archieven, beelden en dergelijke) is enorm en daar maakt het in Heiloo gevestigde bedrijf Pictura graag deel van uit. Het is een bewuste keuze van oprichter Onno Zaman om Pictura stap voor stap te laten groeien. En daar is kapitaal en kennis van de markt nodig. De financiële impuls, ontstaan door de recente strategische alli antie met cultureel ondernemers Van den Ende Deitmers, die een belang van 45 procent in Pictura hebben genomen, biedt dan ook enorme kansen. Van de honderden aanvragen die per jaar bij deze cul turele investeerdei's binnenstromen, worden slechts enkele gehonoreerd. Zaman: „Mensen ervaren de wereld steeds meer vanachter de compu ter en veiwachten dat alles online is. Pictura wil cultureel erfgoed graag op een inspirerende manier toegankelijk maken, zodat iemand die bijvoorbeeld meer achtergrond informatie wil hebben over een ten toonstelling, dit online kan vinden." Pictura is ontstaan uit een neven activiteit van Onno Zaman, die naast zijn baan als docent fotografie ook de fotografie en opmaak verzorgde voor de Grasmarkt, Team de Haas, Eriks en andere bedrijven in de buurt. In 1998 verhuisde Pictura van Amsterdam naar Heiloo. De digitali sering nam vanaf de jaren negentig in een snelgroeiend tempo toe. Pictura was het eerste bedrijf in Nederland, en misschien wel in heel Europa, dat dit proces met camera's verrichtte in plaats van met een scan; met een enorme kwa liteitsverbetering als gevolg. In 1998 werd Mark Lindeman aan boord gehaald, die de database voor zijn rekening nam. Hij heeft een pro gramma ontwikkeld om extra infor matie aan bestanden toe te kunnen voegen. Door deze combinatie heeft Pictura een imiek concept in huis, waarbij het hele proces van digita lisering, beheer, online publicatie van cultureel erfgoed en hosting onder één dak plaatsvindt. De klan tenkring breidde zich gestaag uit met grote opdrachtgevers zoals het Nationaal Archief, het Stads Archief Amsterdam, het archief van de World Press Photo en de Magnum collectie. Ook bekende musea zoals het Van Gogh Museum en het Teylers Museum maken van het brede dienstenpakket van Pictura gebruik. Zaman waakt ervoor niet te snel te groeien, maar 'rustig voortkab belen' vindt hij het andere uiterste. Werk is er voldoende; alleen al voor het Amsterdams Stads Archief ligt er met 15.000 scans per week voor vierhonderd jaar werk in het ver schiet. Zaman: „Pictura is een ser vicebedrijf voor digitaal erfgoed, waar inmiddels meer dan honderd man werkzaam zijn. We zijn een erkend leerbedrijf, waar studenten vanaf 17 jaar, ongeacht de studie richting en met minimaal Havo 5 of Vwo 5/6, met serieus werk een prima bijverdienste kunnen verdie nen." De droom van Zaman is om van Pictura een Europees erfgoed platform voor digitale diensten te maken, om zo erfgoed op een demo cratische manier te presenteren. Te beginnen met Frankrijk, Engeland en Duitsland. De support van Van den Ende Deitmers is daarin een flinke steun in de rug. „Zij hebben relaties in heel Europa, met name op cultureel gebied. Ik zie het als een kans en mooi avontuur!" Oprichter Onno Zaman (rechts) en mede-aandeelhouder Mark Lindeman (links). Foto: Carolien Breed KALI II I INCil Kil J underwear

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2011 | | pagina 19