35 HEILOO - Stichting Hart voor Polen Heiloo en Stedenband Heiloo Swietochlo wice bestaan dit jaar officieel twintig jaar en dat is uitgebreid gevierd tijdens de feestelijke jubileumreceptie die op 29 januari gehouden werd. In twintig jaar is veel gebeurd in Polen; na de val van het IJzeren Gordijn in 1989 zijn de economie en de welvaart gegroeid. Toch zijn de inspanningen van Stichting Hart voor Polen nog altijd hard nodig voor kansarme wijken in Swietochlowice, met name voor de achterstands wijk Lipiny. „De mensen leven er nog steeds in armoedige (levens)omstandigheden, er heerst hoge werkeloosheid, de gebouwen en infrastructuur zijn enorm verouderd, een goedwerkend sociaal systeem ontbreekt, onderwijs, ouderenzorg en medische zorg blijven achter bij de rest van Polen. Kortom: het gat tussen arm en rijk wordt steeds groter in Polen, waarbij de armen steeds minder toekomstperspectief hebben", aldus Tom van der Schuyt en Nico Bakker van Hart voor Polen Heiloo. De band tussen Heiloo en Polen bestaat al langer dan twintig jaar. Al decennia lang rijden vrachtwa gens met ingezamelde kleding en hulpgoederen en materialen voor ziekenhuizen richting Polen. Bekend is bijvoorbeeld de actie uit 1981 'Help de Polen de winter door'. In het najaar van 1987 werd vanuit 'Kerk en Samenleving' in Heiloo op verzoek van de stichting 'Een Hart voor Polen Nederland' een werk groep opgericht die in 1988 voor de eerste keer een groep Poolse kinderen naar Nederland liet komen om aan te sterken. De familie Rood coördineerde vanaf 1989 de kledinginzameling in Heiloo ten behoeve van de Sociale Dienst in Swietochlowice. De dozen werden vervoerd met de bus die de kinde ren in de zomer ophaalde uit Polen. In 1992 werd de stichting 'Een Hart voor Polen Heiloo' officieel opgericht. Naast het verzenden van goederen en het verzorgen van vakanties voor Poolse kinderen heeft de stichting ook een aantal bouwprojecten onder steund. Zo werden bijvoorbeeld financiële middelen ingezet voor de realisatie van het bejaardentehuis in Lipiny, dat in 1994 werd geopend. en de kernramp van Tsjernobyl (1986) hebben hun sporen op de gezondheid van inwoners van Lipiny achtergelaten. Kinderen die geboren worden met een geestelijke of lichamelijke afwijking, mensen met ademhalingsproblemen. En veel mensen hebben geen geld voor goede huisvesting, terwijl de winters daar zeer koud kunnen zijn. Ze wonen vaak met velen in een te kleine woning, met alle gevolgen van dien. Voor meisjes die zeer jong zwanger raken en het ouderlijk huis moeten verlaten is vaak geen opvang en nauwelijks toekomst. De burgemeester van Swietochlowice zou graag veel meer willen renoveren, maar dat is bijna een onmogelijke taak. Gebouwen zijn daar zo verouderd, dat alles eigenlijk plat zou moeten en opnieuw worden opgebouwd." Toen Nico in 2007 voorzitter was van Rotary Heiloo zette hij een fundraising project op voor de renovatie van het kinderopvanghuis in Lipiny. Voor de heropening waren 25 mensen uit Heiloo naar Polen uitgenodigd, op wie de impact van wat ze daar zagen zeer groot was. „Hun betrokkenheid met Polen groeide hierdoor en verspreidde zich als een olievlek; allerlei bedrijven en instanties in Heiloo en omgeving boden diensten in natura aan." Stichting Hart voor Polen is bij velen vooral bekend van de vakanties van Poolse kinderen in Heiloo, waarbij ze worden ondergebracht bij gast gezinnen. Komende zomer voor de 25ste keer! Maar de stichting is dus al vanaf het begin op veel meer gebieden continue actief. Ook vandaag de dag rijden vrachtwagens volgeladen met goederen en kleding naar Polen en voert de stichting allerlei projecten uit in samenwerking met Poolse sociale instellingen. Ursula Owoc-Kania (activiteitenbegeleidster van het kindertehuis in Lipiny) en Anja Marciniak (hoofd administratie van het bejaardentehuis in Swieto chlowice) zijn voor Hart voor Polen belangrijke contactpersonen in Swietochlowice. Ursula heeft ook weer een belangrijke taak in het Schoolproject van Hart voor Polen. Tom van der Schuyt: „Onder wijs in Polen is weliswaar gratis, maar de leermid delen moeten ouders zelf betalen. Veel kinderen uit de kansarme wijken van Swietochlowice vallen zodoende buiten de boot. In het Schoolproject on dersteunen Nederlandse adoptieouders voor 100,- per jaar een schoolkind. Van dat geld worden leermiddelen aangeschaft, zodat het kind de gelegenheid wordt geboden om onderwijs te volgen. Ursula houdt niet alleen bij welk kind hiervoor in aanmerking komt, maar ook hun vorderingen op school." Een ander recent opgezet project van Hart voor Polen is de 'Club van 100'. Nico Bakker legt uit: „Veel sponsoring, zoals voor de vakanties van de Poolse kinderen, gebeurt in natura. Maar de stichting heeft ook geld nodig, bijvoorbeeld om de busreis en andere bijkomende kosten te financieren. Ter ondersteuning van alle activiteiten van Hart voor Polen hebben we de Club van 100 opgericht, waarvan particulieren of commerciële instellingen lid kunnen worden. Ons doel is om honderd vrien den bijeen te krijgen die jaarlijks 100,- doneren". Wilt u Hart voor Polen ondersteunen als deelnemer aan het Schoolproject of lid worden van de Club van 100, dan kunt u contact opnemen met Aad de Ruyter (a.deruyter@quicknet.nl voor het Schoolpro ject) of Nico Bakker (npr.bakker@quicknet.nl voor de Club van 100). Meer informatie vindt u op de website www.hvpheiloo.org. Nice Bakker heeft in 1992 met de Heilooër mu ziekvereniging Caecilea voor het eerst Polen bezocht en zag met eigen ogen hoe hoog de nood daar was. „Lipiny ligt in een mijnbouwgebied, waar zware metalen werden gewonnen. De bodemvervuiling UITKIJKPOST 21 MAART 2012 'nforniatyka '"s Ciebie WW MÖ-> «.vntct f?«00*Prin,s Footprü In liet Schoolproject ondersteunen Nederlandse adoptieouders voor€ 100,- per jaar een schoolkind. Van dat geld worden leermiddelen aangeschaft, zodat het kind de gelegenheid wordt geboden om onderwijs te volgen. School 1994 Inzet Hart nog steeds voor Polen broodnodig Straatbeeld Lipiny

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 35