37 HEILOO - In november verscheen het boek 'Heiloo, een dorp in oorlogstijd'. Het is het eindresultaat van een jaar lang intensief onderzoek en het houden van ruim tachtig uitgebreide interviews met mensen, die zich de oorlogsjaren in Heiloo nog goed kunnen herinneren. De makers van het boek zijn Jaap de Graaf en Josta de Graaf- Gieltjes. Een niet afgemaakt, beperkt manuscript uit 1990, geschreven door de heer J.G.A. Gorter, vormde het beginpunt van de zoektocht naar materiaal voor het boek. Ze doken in oude archieven en hiel den interviews met oudere Heilooërs, die uitgebreid over de oorlogsjaren kunnen vertellen. 'Heiloo, een dorp in oorlogstijd' telt vijftien hoofdstukken, waarin archief materiaal en persoonlijke verhalen in el kaar verweven zijn. Hieronder kunt u een tweetal fragmenten lezen uit het boek: Maatregelen tegen Joden Bevrijdingsfeesten en Onthulling monument In Heiloo wonen op het moment dat de oorlog uit breekt, verspreid over het dorp, ruw geschat, niet veel meer dan vijfentwintig Joodse mensen. Het is moeilijk hier precieze cijfers te geven. Van een enkele familie is het bij andere Heilooërs bekend dat ze Joods zijn, het merendeel van de Heilooërs van toen weet in 2011 nauwelijks namen te noemen van Joden die bij het be gin van de oorlog in Heiloo woonden. Hoewel zij dus nauwelijks als Jood bekend zijn, ontkomen de Joden in Heiloo niet aan de voortdurende stroom van steeds repressiever wordende maatregelen en beperkingen die de Duitsers tegen hen afkondigen. Dat begint al in juli 1940, als het Joden wordt verboden te werken voor de Luchtbeschermingsdienst. In september van het eerste oorlogsjaar mogen Joden niet meer in overheidsfuncties worden benoemd, twee maanden later gevolgd door een voorschrift dat zij, die in overheidsdienst zijn, moeten worden ontslagen. Om deze maatregel te effectueren wordt van ambtena ren en onderwijsgevenden gevraagd een zogenaamde 'Ariërverklaring' te ondertekenen. Voor een aantal Heilooërs betekent dit, dat ze hun werk verliezen. Vanaf januari 1941 verschijnt op steeds meer plaatsen, ook in Heiloo, de mededeling 'Verboden voor Joden'. Op 27 mei 1941 wordt een maatregel afgekondigd met betrekking tot het bezit van onroerend goed, in het bijzonder landbouwgrond. Deze verordening komt in beeld als het gemeentebestuur van Heiloo een perceel, gelegen aan de Butterlaan, wenst aan te kopen met het oog op de aanleg van 'plan zuid'. Het perceel is op dat moment het eigendom van een Joodse man uit Amsterdam, die het heeft gekocht met de bedoeling er te gaan wonen. In hoofdstuk 10 meer hierover. Met ingang van 1 juni 1941 is het Joden verboden zwembaden en stranden te bezoeken. Als gevolg van deze maatregel mogen Joodse leerlingen niet meer meedoen met schoolzwemmen. Per 1 september 1941 mogen Joodse kinderen niet meer naar openbare scholen. In mei 1942 worden Joden ouder dan 6 jaar verplicht tot het dragen van een Jodenster. Joodse Heilooërs zijn vanaf dat moment herkenbaar in het straatbeeld. In juli 1942 worden de eerste oproepen voor 'arbeids inzet in Duitsland' verspreid onder Joden, vanuit Heiloo moeten Joden zich in Amsterdam melden. Op 22 april 1942 wordt het Jodenverboden zich in Noord-Holland te bevinden, met uitzondering van Amsterdam. Deze maatregel geldt ook voor de andere provincies. Vanaf deze dag zijn alleen ondergedoken Joden, Joden met een uitzonderlijke vrijstelling en een aantal Am sterdamse Joden niet in Duitse gevangenschap. De hier genoemde maatregelen zijn slechts een beperkt deel van alle maatregelen die tegen de Joden zijn uitgevaardigd. Op 11 mei 1945 wordt in de Vrije Alkmaarder ver slag gedaan van het bezoek dat waarnemend burge meester jhr. Mr. F.H. van Kinschot op 8 mei aan Heiloo heeft gebracht. Het feest was al in de ochtenduren begonnen met een bijeenkomst op het gemeentehuis waarbij de heer Van Kinschot samen met andere notabelen wordt toegezongen door een groot aantal schoolkinderen. Onder grote publieke belangstelling zingen de kinderen het 'Wilhelmus' en 'God save the King'. Diezelfde middag wordt de feestvreugde nog vergroot omdat dan de bevrijdingstroepen in het dorp aankomen. Op woensdag 9 mei vinden op het sport terrein achter Hollands Roem eveneens bijeenkomsten plaats die in het teken van de bevrijding staan. In de ochtenduren wordt het aanwezige publiek toegespro ken door 'de heeren geestelijken, allen behoorende tot verschillende richtingen'. De krant meent op de rede die pastoor Toebosch afsteekt een dag later te moeten terugkomen. Hier volgt een samenvatting van de inhoud van de toespraak zoals de krant die op 12 mei 1945 afdrukt: Pater Toebosch sprak over de houding die wij tegenover onze bevrijders hebben aan te nemen. Deze vriendelijke, rustige kerels, die na een reis van vijfjaar, van duizen- den mijlen ver, langs een weg, die gegaan is over de lijken van tienduizenden van hun kameraden, gekomen zijn om ons de bevrijding te brengen. Zijn eerwaarde deed een dringend beroep op de bevolking van Heiloo, welk beroep ook op de bevolking van iedere andere stad of dorp in Nederland moet worden gedaandat men doorzijn houding zou laten blijkenhun offers waard te zijn. "En daarommannen van Heiloo", aldus het slot van deze toespraak, "vraag ik u: laat niet toe dat in 't bijzijn van één van u nog iemand een hand uitsteekt tot een onwaardige handeling.... Vrouwen van Heiloo, denkt eraan dat onze bevrijders die rustig en glimlachend, die waardig onder ons kwa men, ginds ver een vrouw en kinderen hebben: waar ge zelf zooveel angst hebt gekend om de trouw van vader, die naar het buitenland werd gevoerd, zorg zooveel ge kunt, dat deze mannen trouw aan vrouw en kind kun nen terug keeren. Meisjes van Heiloo, hoeveel heete tranen hebt ge geschreid om een verloofde, een jongen die moest onderduiken, die werd opgepikt, in een concentratie kamp terecht kwambang dat hij je niet trouw zou blijven, vergeet niet dat deze mannen ginds ook een verloofde, een meisje hebben die op hen wacht; wee u als door een schanddaad van u die trouw wordt gebroken..." Op maandag 6 augustus 1945 wordt onder grote belangstelling een gedenkteken aangeboden aan het gemeentebestuur. In het verslag van de Vrije Alkmaar der valt te lezen dat het monument, althans het ont werp daarvan, wordt aangeboden door ds. Bloemhoff als voorzitter van het Oranjecomité. De onthulling wordt verricht door mevrouw Zonderhuis, moeder van de omgekomen Matthijs Zonderhuis. Het monument, een stenen zuil met daarop een gesmede vlam-kelk, zal worden gebouwd op het Groentje, het plantsoen tussen Raadhuis, Witte Kerk en de pastorie zodra de benodigde materialen beschikbaar zijn. In de zuil zul len de namen worden gegrift van de gevallen strijders uit de gemeente, aldus het verslag. Het monument is ontworpen door de Heilooër architect L. Groen. Het boek is verkrijgbaar bij: Boekhandel Deutekom en De Schrijverij voor 24,50 UITKIJKPOST 21 MAART 2012 Heiloo, een dofl in oorlogstijd Departement van Opvoeding, Wdenschip en Cultuurbescherming BETREFI tiNDE Deelname van Joodschc leerlingen aan U-emondcrricht klassikaal verband MEN GELIEVE BI] HET ANTWOORD NAUWKEURIG HET ONDERWERP, DE DAGTEEKENING. HET NK EN DE AFD.VAN DIT SCHRIJVEN TE VERMELDEN 'S-GRAVENHAGE, 17 Juni 1941 r de aandacht op, dat het bij persbericht v De Duitsche autoriteiten vestigen 4 Juni j.l uitgteardigd teh.it, waarbij ■- k„_ rwambaden en overdekte badmnchimgen J»» in te ïwtmlnen, welke lingen in den vervolge niet r vanwege scholen r deel mogen nemen aan oefeningen i i klassikaal verband worden gehouden. Ik verzoek U erop toe tc zien, dat dit verbod wordt nageleefd. De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, I. VAN DAM. Nadat het Joden was verboden zwembaden te bezoeken, wordt met dit schrijven aan schoolbesturen en gemeenten duidelijk gemaakt dat schoolzwemmen ook onder het verbod valt. R -w HEILOO. Bcvrijilingsfeeafen De afgelopen week stond in het mid delpunt der bevrijdingsfeesten. Vele buurtcommissies hebben kinderfeesten en avondfeesten georganiseerd die over het algemeen goed geslaagd zün- De vereniging „Duinzicht „De Vier sprong", „Tuindorp". „Zevenhuizen Op 't nippertje" hadden eveneens hm, beste beentje voorgeset bij de dive se optochten. Aan de avondfeesten werd o.a. medewerking verleend door het ensemble ...X Y Z" met .la confe rencier de heer Wc. Atócrman d.t ensemble nam de veren. „Zevenhuizen m On 't nippertje" voor haar re*e- ntng.terwijl "w ..Tuindo;p" M;nno Grondsma met een drietal m kers het avondprogramma «"or®ae. terwijl „Duinzicht" geheel door buurt genoten werd verzorgd. „De Viersprong" moet sun avond- feest door een betreurenswaardig mis verstand uitstellen tot de week waarbij het duo WI-JO en prof. Caki'zullen optreden. ,.'t hield Zaterdag een gecost strijd en zal haar feestavond even eens in de komende week houden De buurt bij Kapel (De vwli he Ach terhoek) vierde Vrijdag haar feest. WIT opbracht- Op 13 augustus 1945 worden de verschillende wijkbevrijdingsfeesten van Heiloo aangekondigd. In De Vrije Alkmaarder van 13 augustus 1945 wordteen overzicht gegeven van de bevrijdings feesten die in het dorp gepland zijn. Wat opvalt is dat elke wijk zijn eigen wijkvereniging heeft en zijn eigen feest op touw zet. 'Tuindorp', 'De Viersprong' en 'Zevenhuizen' zijn niet moeilijk thuis te brengen maar welke wijk 'Duinzicht' vertegenwoor digt en welke wijk 'Op 't nippertje' is, is minder duidelijk. Kapel viert feest als 'De vrolijke Achterhoek' maar welke wijk zich "t Overschotje' voelt is niet bekend. De belangstelling is groot tijdens de bijeenkomst bij het gemeentehuis op 8 mei 1945.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 37