45 AKERSLOOT - Onlangs stond Jeff Hoop man (40 jaar) nog met een collectie zelfontworpen en -vervaardigde juwelen op een vakbeurs in München. En ook op nationale en internationale wedstrijden en juwelenbeurzen trekt hij met zijn bijzondere miniatuurkunstwerken steeds meer de aandacht van het publiek. Nog tijdens zijn opleiding aan de vakschool kreeg hij via een lerares, die zijn talent erkende, een baan aangeboden bij het gerenommeerde diamanthuis Gassan Diamonds in Amsterdam. „Ik viel met mijn neus in de boter!", aldus Jeff. En door de praktijk ervaring bij Gassan Diamonds leerde hij het zetten van edelstenen pas echt. Ook andere Nederlandse top diamantairs onder andere Coster Diamonds, Schaap Et Citroen en Amstel Diamonds werden aan Jeffs cv toegevoegd. Om zich nog breder te ontwikkelen besloot hij naar de Rietveld Academie te gaan, in de hoop dat hij vrijer en kunstzinniger leerde denken en ontwerpen. Maar Jeff hield het daar na een jaar voor gezien, omdat hij zich totaal niet op zijn plaats voelde. Hij volgde vervolgens nog enkele opleidingen en een extra jaar techniek in Schoonhoven, waar hij ook edelsteenkunde (FGA) studeerde. Op zijn 25ste vond hij dat hij op de oplei dingen niets meer bij kon leren. Meer kennis zocht hij vanaf dat moment in de praktijk, in de diverse ateliers. Hij hoopte zo in contact te komen met een goudsmid van de oude stempel, iemand die de oude technieken nog beheersde en Jeff de fijne kneepjes van het vak wilde bijbrengen. En het geluk was aan zijn zijde; hij ontmoette zo'n ervaren vakman bij Schaap Et Citroen. In 2008 ging Jeff zijn ultieme droom achterna en begon voor zichzelf als designer met Jeff Hoopman Jewels. Met al zijn vaardigheden, vakkennis en on geremde fantasie ontwikkelde hij zijn eigen stijl en bouwde gestaag een unieke collectie van prachtige juwelen en sieraden op. Hij haalt zijn inspiratie uit de natuur; sierlijke diertjes, uitgevoerd in goud, edelstenen en parels worden tot kunst verheven ju welen en/of verzamelobjecten. Ook zijn werk in op dracht laat een duidelijk eigen 'handschrift' zien. Hij zet het materiaal naar zijn hand en zoekt de grenzen van zijn kunnen op, daarbij meer risico nemend dan menig goudsmid. „Ik wil iets liefs tot leven wekken en werk daarbij heel intuïtief." Dit is goed te zien in zijn topstukken, verhalende dierenfiguren die tot leven lijken te komen. Zoals 'Happy Birdy', een geelgouden vogeltje als schouderbroche, bezet met diamanten en saffieren, zo teer en vluchtig dat het elk moment van je schouder lijkt weg te vliegen. Of 'Octopus ontdekt parel'; een roségouden octopus, die met zijn sierlijke tentakels een geelgouden schelp onderzoekt en een parel vindt. Hierin zijn naast diamanten ook bijzondere parels (Tahiti en Avaïki) verwerkt. Als meester goudsmid van het Bos sche Gilde en talentvol designer creëert hij uit goud, edelstenen en bijzondere parels de meest fijnzinnige juwelen. Iemand uit de wereldtop van de juwelenhandel heeft onlangs grote belangstelling getoond in Jeff Hoop- man's unieke werk, dat voortvloeit uit een uitzon derlijke vakbeheersing waaraan pure bevlogenheid wordt toegevoegd. Dit soort contacten kunnen voor Jeff een doorbraak betekenen naar het internatio naal vestigen van zijn naam. Jeff wist al heel jong wat hij later wilde worden. „Als peuter droomde ik er al van om gouddelver in Alaska te worden. Ik was toen al gefascineerd door goud en edelstenen." Hij maakte reeds op jonge leef tijd sieraden, gewoon op zijn eigen manier. Zijn net zo creatieve moeder, Miijam Klijn, merkte dat hij op school niet altijd even goed oplette en bedacht een plan om Jeff te motiveren beter zijn best te doen. Miijam: „Ik vond dat Jeff in ieder geval een mid delbare schoolopleiding moest afmaken. Om hem te laten zien watje hier later zoal mee kan doen, heb ik hem op zijn twaalfde jaar meegenomen naar een open dag van de vakschool voor goud- en zilver smeden in Schoonhoven. Hier werden ook cursussen voor volwassenen aangeboden, maar Jeff was zo enthousiast en vastberaden, dat hij op zijn twaalfde al mocht aantreden." In korte tijd ontwikkelde Jeff zich tot één van de beste leerlingen van de cur sus. Om vervolgens na de havo de dagopleiding in Schoonhoven te volgen. Jeff: „Ik wilde alle technie ken, daar hoort in mijn ogen ook het stenen zetten bij, tot in de puntjes beheersen." Jeff let bij zijn materiaalkeuze of deze op een eerlijke manier gewonnen zijn en geen schade aan het milieu berokkenen. Zo werkt hij graag met Avaïki parels, exclusief afkomstig van de Cook eilanden. Die voorkeur komt niet alleen door hun hoogwaardige kwaliteit, bijzondere vormen en hun mysterieuze, zijdeachtige glans. „Dit zijn duurzaam geproduceerde parels, waarbij men teruggrijpt naar de oorsprong van de Zuidzee parelwinning. Daar naast werk ik alleen met gerecycled goud." In zijn atelier in Akersloot creëert Jeff, in opdracht of als vrij werk, met eeuwenoude technieken en moderne middelen en indien nodig ook met de computer, de mooiste sieraden; pure schoonheid voor dierbare momenten! Van een klein persoonlijk bedeltje tot de prachtigste broche of hanger. Meer informatie of de volledige collectie is te zien op www.jeffhoopmanjewels.com. U ITKIJ KPOST 21 MAART 2012 Van goiiclklompje tot juweel Foto's: Jeff Hoopman Jeff Hoopman in zijn atelier aan het werk.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 45