r HEILOO - Na 33 jaar heeft Gerrit Zee man afscheid genomen als directeur van Stichting Welzijn Heiloo (SWH). Hij is op 61-jarige leeftijd met prepensioen gegaan. Woensdag 22 februari was zijn offici ële laatste werkdag. Zijn functie bij SWH wordt per 1 maart overgenomen door Marian van Dam. Zij was tot voor kort als vrijwilligerscoördinator het boegbeeld van en de motor achter het Vrijwilligers Infor- matiePunt (VIP) in de bibliotheek, onder deel van SWH. Ai s geboren en getogen Heilooënaar kent ze het dorp op haar duimpje en het brede netwerk aan contacten, dat ze tijdens de vrijwilligerscoördinatie heeft opgedaan, zal haar in haar nieuwe functie goed van pas komen. Ze is vastberaden de lijn van Gerrit Zeeman voort te zetten: vraaggerichte activi teiten, waarbij de 'klant' centraal staat. „SWH is een efficiënte en flexibele organisatie met een doelstel ling, waar ik me mee kan vereenzelvigen: er zijn voor alle kwetsbare burgers van Heiloo, van jong tot oud. Ertoe bijdragen dat ouderen met persoon lijke ondersteuning zolang mogelijk actief blijven en zich thuis blijven voelen in hun eigen dorp. errit Zeeman stond bij zijn aantreden I aan de basis van een reeks ontwikke- lingen, die uiteindelijk tot de vorming van Stichting Welzijn Heiloo hebben geleid. Hij kwam als maatschappelijk werker in 1979 bij Stich ting Dienstverlening Alkmaar-Heiloo. Als 'éénpitter' begon hij gemotiveerd aan de 'opdracht' ouderen dusdanige ondersteuning te bieden, dat ouderen zolang mogelijk zelfredzaam kunnen blijven. Zijn werk destijds bestond ondermeer uit het verzorgen van indicaties voor huisvesting van ouderen en het opzetten van sociaal-culturele projecten om vereenzaming bij ouderen te voorkomen. Bij dat laatste wist Zeeman vanaf het begin de mensen die zo'n project op zich namen zo te motiveren, dat deze activiteiten zich vrij snel tot zelfstandige, projecten ontwikkelden die na een opstarttijd zonder subsidie konden voortbestaan. Een koers die Zeeman bij SWH heeft voortgezet. „Ik heb leren loslaten en leren delegeren. Veel activiteiten uit die begintijd, zoals het zangkoor, Engelse les of yoga, bestaan nog steeds!" Gerrit Zeeman heeft tal van ontwikkelingen mee gemaakt in zijn lange carrière bij SWH. In 1986 de afsplitsing van Stichting Dienstverlening Alkmaar en de oprichting van Stichting Ouderwerk Heiloo; de verhuizing van de oude locatie aan de Wester- weg naar het Trefpunt in 1998; een verbreding van taken en diensten op het gebied van ouderenzorg en -advisering, met tal van activiteiten zoals de Oude- rencoach, de Gezelschapsbank, Vrijwilligerscoördi- natie et cetera; de omvorming in 2010 van Stichting Ouderwerk Heiloo naar Stichting Welzijn Heiloo. Maar ondanks alle veranderingen, die niet altijd zonder slag of stoot tot stand kwamen, is Zeeman altijd gemotiveerd door blijven werken en het doel van de stichting nooit uit het oog verloren: „De stichting is er voor alle kwetsbare burgers! Ik heb in het verleden veel met Rietje Terrol samengewerkt. Zij drukte mij op het hart 'Je moet goed voor ogen houden: we doen het voor de mensen'." De succesvolle formule die tot het enorme vrij- willigersnetwerk bij SWH heeft geleid is mede te danken aan de koers, die Zeeman vanaf het begin is ingeslagen; het actief aanbieden van vraaggerichte activiteiten en projecten. Zeeman: „De organi satie van SWH is opgebouwd uit een klein team (negen medewerkers) dat inmiddels driehonderd vrijwilligers aanstuurt. Veel vrijwilligers blijven zo enthousiast omdat ze zelf veel verantwoordelijkheid dragen. Het is daarnaast zinvol werk in een leuke omgeving, waarbij men weer andere mensen kan ontmoeten en de kans krijgt talenten te ontplooien. Goedlopende sociaal culturele activiteiten verzelf standigen; andere, waar bij nader inzien geen vraag naar blijkt te zijn, stoppen weer." n Marian van Dam, de opvolgster van Gerrit Zeeman de uitdaging om SWZ naar een nieuwe toe komst te begeleiden. Ze staat aan het begin van het zogenaamde 'welzijn nieuwe stijl'. In 2011 is vanuit de Wmo besloten dat SWH vanaf 2012 een brede welzijnsstichting wordt voor een brede doelgroep: van jong tot oud. De fusie met Stichting Jeugd en Jongeren zal over enkele maanden een feit zijn. Haar taak wordt de integratie van SJJ en SWH in goede banen te leiden, met de neuzen dezelfde kant op en waarbij ouderen- en jongerenwerk, vrijwil ligerswerk, mantelzorg, maatschappelijke stage en sociaal culturele activiteiten voortaan in één stich ting verder gaan. Ze heeft er wel een nachtje over moeten slapen om haar 'kindje', het Vrijwilligers InformatiePunt, aan iemand anders over te dragen. „Het VIP is nog niet af...." Helemaal los laten hoeft ze het gelukkig niet. Een mooie basis is gelegd voor Sigrid Wijsman, haar opvolger bij het VIP. „En op de achtergrond blijf ik toch nog betrokken," aldus Van Dam. Door meer samenwerking met andere instanties, zoals het Centrum voor jeugd en gezin, de overige uit de G5 (SWH, muziekschool, peuterspeelzalen, bibliotheek en jeugdwerk) en instellingen in de zorg en thuiszorg die in Heiloo actief zijn (Actiezorg, Viva Zorggroep), een meerwaarde creëren. De korte lijnen bieden mogelijkheden om aan te kunnen sluiten op nieuwe ontwikkelingen." UITKIJKPOST 21 MAART 2012 Marian nan Dam en Gerrit Zeeman Gerrit Zeeman geeft het stokje over aan Marian van Dam

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 47