The House of Villeroy Boch Historische houtwallen vernield Echtpaar Berendrecht-Albers 65 jaar getrouwd mm H E I L O O BEDRIJF BELICHT 5 U I T K IJ KPOST FEBRUARI 2012 In deze rubriek wordt wekelijks een ander bedrijf in het ver spreidingsgebied van de Uitkijkpost belicht. De kosten voor Bedrijf Belicht zijn 195 euro ex BTW. Voor aanmelding: Hoefsmid 5,1851PZ Postbus 68,1850 AB Heiloo. Of per e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. In de aanmelding graag duidelijk uw gegevens vermelden. Tekst en foto: Carolien Breed Angeline Thoolen-Zijp en Jeannette Zijp, Ritsevoort 7, 1811 DM Alkmaar, tel. 072-5129932, www.aantafelalkmaar.nl, e-mail: house.alkmaar@villeroy-boeh.eom. ALKMAAR - Bij 'Vrolijk Pasen' denk je aan gezellige familiedagen met vrolijk aangeklede en met zorg gedekte tafels voor ontbijt, lunch en diner. Voor wie van mooie seiviezen, schitterend glaswerk en prachtig kook- en keukengerei houdt, is The House of Villeroy Boch Luilekkerland. De uitgebreide en zeer gevarieerde collectie (van klassiek tot trendy) zal het stoffige imago, bij het zien van de hippe, eigentijdse serviesontwerpen, vooral bij jongeren snel doen vervagen. The House of Villeroy Boch, waar tevens van alles te vinden is op het gebied van stijlvolle tafelaankleding en keukenspullen, pannen en dergelijke van het oersterke kwaliteitsmerk WMF, wordt gerund door Angeline, Jeannette en Natasja. Het lijkt wel of bij de oprichting van de winkel de voorzienigheid hen een handje geholpen heeft. Zowel Angeline, Jeannette als Natasja hebben ervaring in diverse bedrijfstak ken. Angeline was voor The House of Villeroy Boch bij Het Poreeleyn Huis in Heiloo werkzaam. De aanmoediging van Villeroy Boch om na de sluiting zelf een porseleinwinkel te openen, was doorslaggevend. „Dit wilde ik heel graag, maar niet alleen." Dus benaderde ze haar zus Jeannette om samen het avontuur aan te gaan. Ze kunnen niet alleen privé maar ook zakelijk zeer goed met elkaar opschieten. In 2007 open den ze de deuren van The House of Villeroy Boch, in een prachtig pand aan het Ritsevoort in Alkmaar. Hier komen hun ondernemersgeest en creativiteit helemaal tot him recht. Seiviezen van Villeroy Boch munten uit in topkwaliteit, gebruiks vriendelijkheid en design. Niet zo gek dat daarom ook veel horecazaken met de bijna onverslijtbare seiviezen van Villeroy Boch werken. De in 1748 opgerichte seiviezenfabriek staat in de Duitse plaats Mettlach. Hier worden nog altijd alle serviezen ontworpen en volgens de hoogste kwaliteitseisen vervaardigd. Maar wie denkt dat Villeroy Boch hier door voor 'gewone mensen' onbetaalbaar is, heeft het mis. Want snuffel gerust maar eens rond in de winkel. Hier staan tal van leuke, betaalba re artikelen uitgestald in uiteenlopende stijlen, zoals het trendy en op jonge mensen gerichte 'instap' seivies Vivo; kleurig en hip vormgegeven. Natasja: ,,De collectie van Villeroy Boch biedt voor ieder wat wils. Het leuke is dat verschillende stijlen eindeloos met elkaar te combineren zijn door de basiskleur gebroken wit. Zo kim je een seivies naar wens samenstellen, passend bij je eigen levensstijl. The House of Villeroy Boch bestaat in mei vijf jaar en dat wordt gevierd met tal van aantrekkelijke aanbiedingen. Maar eerst staat de 'Voorjaarsschoonmaak' op de kalender: de hele maand april wordt 'opge ruimd'. Jeannette: „Er moet plaats worden gemaakt voor de nieuwe col lectie, dus mimen we flink op! De hele winkel wordt daarna opnieuw ingedeeld." En dat gebeurt ieder seizoen, zodat klanten bij binnenkomst telkens weer door een ander seizoensthema worden verrast! HEILOO - Medio maart jongstle den is wederom ernstige schade aangebracht aan de unieke his torische houtwallen tussen de Hoogeweg en de Spanjaardslaan. Dit was al eerder gebeurd in het voorjaar van 2009. Het gemeentebestuur beloofde destijds naar aanleiding daaivan, mondeling en schriftelijk, dat voort aan zorgvuldiger met de houtwal len zou worden omgegaan. Deze belofte gedaan aan de Historische Vereniging Oud Heiloo is niet nage komen. De vereniging is daar zeer verontwaardigd over. Wirn Buwalda namens de Vereniging Oud Heiloo: „Hoogstwaarschijnlijk hebben de houtwallen in het gebied 'Zuiderloo' een geschiedenis die teruggaat tot de prehistorie, in eonereto de late bronstijd of vroege ijzertijd (circa 800 tot 500 voor Christus). Op de plaats waar andere houtwallen hebben gelegen ten oosten van de Spanjaardslaan (in het verlengde van de vernielde houtwallen aan de westzijde van de Spanjaardslaan) is die 'leeftijd' door archeologen met behulp van de C14-methode aan getoond. De houtwallen zijn in de loop van de eeuwen ontstaan op de perceel-afscheidingen. De wallen groeiden aan door overtollig zand en tuinafval. Tot de vijftiger jaren van de twintigste eeuw werd op de perceeltjes tuinbouw uitgeoefend. Voor de Tweede Wereldoorlog was de aardbeienteelt die daar werd ver richt regionaal en landelijk bekend. In de houtwallen herkent men het verkavelingspatroon tussen de 'his torische linten' van Heiloo." In mei 2009 kwamen leden van 'Oud Heiloo' tot de ontdekking dat men bezig was de begroeiing op de houtwallen aan de westkant van de Spanjaardslaan met wortel en tak te verwijderen, waarbij de wallen ern stig werden beschadigd en werden verlaagd. „Het gemeentebestuur rea geerde met een mondeling en schrif telijk excuus: men was geschrokken en wilde de houtwal weer in oude staat terugbrengen. Het toegezegde herstel van de houtwallen is nu (nog?) niet gerealiseerd. In opdracht van het gemeentebe stuur is in 2009-2010 is het rapport 'Veldinventarisatie kleine land schapselementen in Heiloo' opge steld door medewerkers van 'Het Noord-Hollands landschap'." Het rapport was bedoeld een basis te vormen voor het beleid tot behoud van de geïnventariseerde landschap selementen. De houtwallen in het Zuiderloogebied behoren daartoe. Ook de nota 'Cultuurhistorie 2011 - 2014' van de gemeente en de geplan de nog te ontwikkelen 'Historische waardenkaart' lijken richting te geven aan een beleid waarin zorg vuldig wordt omgegaan met 'histo rische waarden' zoals de houtwal len. Uitgangspunt was onder andere deze bestaande waarden in te pas sen in het te bebouwen Zuiderloogebied. „De vernieling van de houtwallen in 2009 was des tijds volgens het gemeentebestuur het gevolg van een misverstand op gemeentelijk niveau. Een herhaling van het misverstand in 2012 laat zich moeilijk verklaren, omdat de betrok ken uitvoerders van het grondwerk in het Zuiderloogebied zeer goed op de hoogte waren van het belang van de wallen en daar recent nog over zijn geïnformeerd. In elk geval staat de vernieling in schril contrast met alle fraaie woorden en intenties die in dit verband zijn uitgesproken en zijn opgeschreven. De Historische Vereniging Oud Heiloo is gezien dit alles zeer verontwaardigd en wil met klem aandringen op het herstel van de verdwenen houtwallen." Op de voorgrond links het nog resterende deel van de houtwal. In het verlengde daarvan de bergen met het zand dat eens het westelijke deel van de houtwal vormde. Aangeleverde foto HEILOO - Op maandag 2 april werden Jan Berendrecht (86) en Bep Berendrecht-Albers (83) vereerd met een bezoek van burgemeester Hans Romeyn, die hen van harte feliciteerde met hun 65-jarig huwelijk. Echtpaar Berendrecht woont al bijna vijftig jaar in Heiloo, maar is geboren en getogen in Amsterdam. Ze hebben elkaar leren kennen tij dens de bevrijdingsfestiviteiten in 1945. Bep: „Overal in Amsterdam was het feest en er werd volop gedanst op straat!" Al dansend heb ben ze elkaar voor het eerst ont moet. En de vonk was wederzijds, want twee jaar later ,op 2 april 1947, gaven ze elkaar het jawoord. Zo vlak na de oorlog was gebrek aan van alles. Op de trouwdag werd het vervoer richting het stadhuis dan ook creatief opgelost: Jan: „We zijn met de hele familie in een tram naar het stadhuis gereden." Jan was tijdens zijn arbeidzame leven onderhoudsmonteur van beroep en heeft onder andere bij de ijzerfabriek in Alkmaar gewerkt -waar ze voor Heiloo negen jaar gewoond hebben- en later bij Germefa. Eenmaal beland in Heiloo vonden ze him stekkie aan Het Bleekveld. De laatste vijftien jaar woont het echtpaar, nog steeds zelfstandig en naar volle tevre denheid, in Ypestein. Ze beleven nog altijd plezier aan hun hobby's. Zo mag Jan graag computeren en maakt Bep de mooiste wenskaar ten. Dochter Marga, die ook in Heiloo woont, helpt bij de dingen die hen niet meer zo gemakkelijk afgaan, zoals de boodschappen. Het feest werd zondag 1 april, één dag voor hun officiële huwelijksdag, in familiekring thuis gevierd, met hun dochter en schoonzoon, de twee kleinkinderen en overige familie. Op maandag 2 april werden Jan Berendrecht (86) en Bep Berendrecht-Albers (83) vereerd met een bezoek van burge meester Hans Romeyn. Foto: Carolien Breed

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 5