Musea en kapel GGZ Noord-Holland- Noord open tijdens museumweekend Kwekerij de Buitenkans feestelijk geopend k H E I L O O 3 Uw tuinontwerp in Bibliotheek Heiloo Druk bezochte lammetjesdag bij de familie Onderwater UITKIJKPOST li APRIL 2012 De opening werd verricht door wethouder Veger, die met een heggenschaar het lint doorknipte. Foto: Caroiien Breed HEILOO - In het weekend van 14 en 15 april zijn op het terrein van GGZ Noord- Holland-Noord in Heiloo twee musea geopend: museum Sint Willibrordus en de expositie van Stichting Regionale Archeologie Baduhenna. Ook is de kapel te bezichtigen. Museum Sint Willibrordus en Stichting Baduhenna zijn op beide dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De kapel is geopend op zater dag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De kapel exposeert ook schilderijen en beelden van Ria Bakker en Linda Goudsblom. De musea bevinden zich in de souterrains op het terrein van GGZ Noord-Holland-Noord, Kennemerstraatweg 464 in Heiloo. Als u een van beide poorten onder- doorgaat, vindt u direct aan de lin- De Uitkijkpost verschijnt op woens dag huis-aan-huis in een oplage van 18.000 exemplaren in Heiloo, Limmen, Akersloot, Egmond-Binnen, Egmond aan den Hoef en Rinnegom. S f Printing. ui Het weekblad Uitkijkpost wordt geproduceerd op een waterloos offset rotatiepers, de milieuvriendelijke druktechniek Advertenties De advertentieafdeling is te bereiken via tel. 072-5330175 of per e-mail: advertenties@uitkijkpost.nl. Advertenties dienen uiterlijk maan dag 17.30 uur in ons bezit te zijn. Advertentieprijs per millimeter is 0,48 (excl. BTW). Bij adverteren op contractbasis gelden aanzienlijk lagere millimeterprijzen. Voor informatie over advertentietarieven en mogelijkheden, kunt u contact opnemen metArnoud Mars, tel. 072-5330175 of per e-mail: info@uitkijkpost.nl. Redactie Redactionele kopij moet uiterlijk vrijdag om 17.00 uur in ons bezit zijn. Een uitzondering wordt gemaakt voor kopij voor de sportpagina's en voor evenementen die in het weekend plaatsvinden. In dat geval mag kopij tot maandag 12.00 uur worden ingeleverd. De redactie van de Uitkijkpost is op de volgende uren bereikbaar: maandag 08.30 t/m 17.30 uur dinsdag 08.30 t/m 13.00 uur donderdag 08.30 t/m 14.30 uur vrijdag 08.30 t/m 14.30 uur woensdag is de redactie afwezig. Openingstijden Drukkerij Uitkijkpost ma. 08.00 -12.00 113.00 -17.30 uur di. 08.00 -12.00 113.00 -17.30 uur wo. 09.00 -12.00 113.00 -16.30 uur do. 09.00 -12.00 113.00 -16.30 uur vr. 09.00 -12.00 113.00 -14.30 uur Aangeleverde kopij advertenties De redactie behoudtzich het recht voor om stukken te bewerken, in te korten te verplaatsen naar een volgende editie of niet te plaatsen, mede afhankelijk van het advertentieaanbod. U kunt uw kopij mailen, verzenden of afleveren bij de balie. De redactie stuurt geen foto's en cd-roms retour. Deze kunt u aan de balie van de Uitkijkpost op komen halen. De Uitkijkpost is niet verantwoordelijk voor in advertenties gedane uitspraken of beweringen. Adres Bezoekadres: De Hoefsmid 5,1851 PZ in Heiloo, tel. 072-5330175, e-mail: redactie@uitkijkpost.nl. advertenties: advertenties@uitkijkpost.nl internet: www.uitkijkpost.nl Postadres: postbus 68,1850 AB Heiloo. kerkant na deze poorten de entrees. Het thema van het museumweekend is dit jaar 'Laatje verrijken door een museum'. Een rondleiding in onze interessante musea en mooie kapel zal u zeker verrijken en verrassen. Bovendien is de toegang gratis. Museum Sint Willibrordus Het museum Sint Willibrordus bezit een collectie over de geschie denis van de psychiatrie en in het bijzonder over de geschiedenis van de Sint Willibrordusstichting en zijn broeders die hier in 1929 een psy chiatrische inrichting voor mannen startten. Vele medewerkers van de Sint Willibrordusstichting onder kenden het belang van het bewaken van deze geschiedenis. Het museum beschikt dan ook over een zeer uit gebreide collectie. Er is van alles te zien zoals gebruiksvoorwerpen en meubilair, therapeutische attri buten, historische foto's en films, religieuze gewaden en kerkelijke gebruiksvoorwerpen, medisch instrumentarium en tastbare herin neringen aan het dagelijks leven van broeders en patiënten. Willibrordus was als het ware een doip binnen het dorp Heiloo met alles wat daar bij hoort zoals een kapper, een bak kerij, een schoenmaker, een weverij en een wasserette. Hiervan vindt u veel terug in het museum. De vrij willigers kimnen u boeiende verha len vertellen, mede omdat zij zelf bij de Sint Willibrordusstichting, later Sint Willibrord en nog later Psychiatrisch Centrum Willibrord hebben gewerkt of nog werken, maar nu bij GGZ Noord-Holland Noord. Regionale Archeologie Baduhenna Stichting Regionale Archeologie Baduhenna (SRAB) heeft een inte ressante expositie samengesteld van bodemvondsten uit Heiloo en omgeving. Sinds de oprichting van de arche ologische werkgroep zijn er tal van prehistorische vindplaatsen ontdekt waaruit blijkt dat Heiloo al ruim voor het begin van de jaartelling bewoond werd. Zo werd er op het volkstuinencomplex Vlooiendijk een drinkplaats uit de late bronstijd aangetroffen. Deze leverde onder meer schelven en slachtafval op van de vroegste bewoners. Toch kimnen er nog oudere vondsten verwacht worden, want de strandwal waarop Heiloo ligt, is al ruim 4000 jaar oud. Maar ook kunnen vindplaatsen uit het verleden op een andere manier in het landschap bewaard blijven. Op de locatie waar SRAB de resten van de funderingen van het voor malig kasteel Ypestein heeft terug gevonden is door middel van een kunstwerk een openluchtpodium verrezen. Het kunstwerk moet de voormalige hofmuren met kantelen van het kasteel uitbeelden. In oude waterputten waarvan de wanden vaak bestaan uit hergebruikte hou ten tonnen zijn aardige vondsten gedaan uit de dertiende tot zestien de eeuw. Zoals een klotendolk of en Jacobakannetje. Deze voorwerpen zijn te bewonderen in de exposi tie evenals bijvoorbeeld een Adam en Eva bord van Noord-Hollands slibaardewerk. Tevens kunt u een kijkje nemen in de werkruimte. Kapel De bouw van de kapel op het ter rein van GGZ Noord-Holland-Noord in Heiloo is in 1937 gestart. De bouw duurde zo'n tweeënhalf jaar. Er is gekozen voor een ronde kerk omdat deze vorm het best past bij de cen trumfunctie van de kapel. De kapel bezit een waardige eenvoud en rust verkregen door de fraaie ruimtewer king, harmonie van de kleuren en de toegepaste materialen. In de kapel zijn beeldhouwwerk, houtsnijwerk, fresco's (schilderin gen in natte kalk), smeedwerk en iconen in glas en lood te zien. Ook is er in de kapel een pijporgel dat in 1950 gebouwd is. Natuurlijk is het ook mogelijk om de kapel in zijn volle glorie te bekij ken. Voor bezoekers is er tekst en uitleg over alle symboliek in dit bij zondere gebouw. HEILOO - Met man en macht was toegewerkt naar de opening van Kwekerij De Buitenkans op vrijdag 30 maart. Veel vrijwilli gers, die spontaan hun hulp aan boden, hebben meegeholpen om alles op tijd piekfijn voor elkaar te krijgen. De opening werd verricht door wethouder Hero Veger, die onder grote belangstelling met een heg genschaar het lint voor de toegangs poort doorknipte. En het resultaat mag er zijn: de kas van de kweke rij, waar een zinvolle dagbesteding voor cliënten met een psychische achtergrond wordt geboden en bui- tenplanten worden opgekweekt en verkocht, is geheel vernieuwd. Het dak is aan de binnenkant voorzien van zonwerende lamellen en boven de plantenbakken is een slim bewa- teringssysteem aangebracht. „In de oude kas kon het bij zonnig weer binnen aardig warm worden, en als het regende lekte het op som mige plaatsen," aldus één van de cliënten die bij de opening aanwe zig was. Voor haar is het werken te midden van groen en zomerbloeiers een heerlijke vorm van ontspan ning. „Als ik het terrein van De Buitenkans opfiets, valt alles van mijn schouders af." Voor anderen kan De Buitenkans een opstapje zijn naar het reguliere werkproces. HEILOO - Een tuinarchitect houdt op vrijdag 20 april van 13.30 tot 16.30 uur spreekuur in Bibliotheek Heiloo. De lente hangt in de lucht en de tuin komt weer tot leven. Zo ook in iedere gedachtewereld: plan nen voor een grote opknapbeurt worden gemaakt. Het moet alle maal andere, maar hoe pakken we het aan? Tuinmagazines en hunprogramma's op tv leveren een schat aan informatie en ideeën, maar om deze geheel passend te maken voor uw eigen tuin, met die rare hoek of die grote boom bij de buren en naar uw eigen wensen; dat is een vak apart. Tuinarchitecten kim nen dat en tijdens de Nationale Tuinontwerpdag op vrijdag 20 april aanstaande kimt u bij hen terecht voor een gratis en vrijblijvend adviesgesprek, ook weer in Bibliotheek Heiloo. Geïnteresseerden voor het spreekuur op vrijdag 20 april dienen zich wel vooraf op te geven (gezien de veiwachte belangstelling!). De tijdslimiet per gesprek is twintig minuten. Het is dan ook niet de bedoeling dat er een kant-en-klaar tuinplan wordt gemaakt. Daarvoor kan altijd een vervolgafspraak worden gemaakt. Om dit korte consult zo effectief mogelijk te gebruiken is enige voorbereiding aan te raden. Bij opgave ontvangt u daarvoor een checklist. Opgave kan bij de Klantenservice van Bibliotheek Heiloo, telefonisch: 072-5330670 en via www.bibliotheekheiloo.nl. De Nationale Tuinontwerpdag is een initiatief van de Nederlandse Vereniging voor Tuin- en Landschapsarchitectuur (NVTL) en wordt dit jaar voor de dertien de keer georganiseerd. HEILOO - Mike Rajk ging samen met oma en mama een kijkje nemen op Lammetjesdag van de familie Onderwater. Hij vond het een beetje spannend maar wel leuk. De kinderen mochten in het hok bij de lammetjes, en er waren die nacht zelfs twee lammetjes geboren! Foto: Petra Rajk

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 3