Huize Overkerck viert 50-jarig jubileum H E I L O O INGEZONDEN BRIEVEN iï J I'M. i Twee minuten stilte Stationsplein hindernis- baan voor ouderen Ruiterpaden Vergeten? 9 Wandel mee met GGZ NHN Alzheimer Café Heiloo Energie op Millenniummarkt Probeer-computer thuis Uit eten in Egmond Bewegen op Muziek Zondagmiddagcafé Proefles Taichi Aardbeien, mmm Naar de Lavendel Alzheimercafé UITKIJKPOST 9 MEI 2012 HEILOO - Het is dinsdag 15 mei vijftig jaar geleden dat het Rooms-katholieke bejaarden huis Overkerck geopend werd. En daarom is het een feestdag voor de bewoners en de mede werkers van Overkerck, met koffie en gebak, een drankje en een hapje, entertainment en 's avonds een heerlijk buffet. Het eerste gebouw, dat woon ruimte bood aan ongeveer tachtig ouderen, is ontwoipen door archi tect Ham en stond op de locatie van het huidige pand, dat stamt uit 1987, pal tegenover de Willibrorduskerk Het was in die tijd het modernste gebouw van Heiloo. Voor het bejaar denhuis stond overigens nog een oud huisje, voor de één een doorn in het oog, voor de ander een typisch Heilooër huisje van historische waarde. Een lang proces van bijna tien jaar was voorafgegaan, voordat de realisering van het bejaardenhuis doorgang vond. In een krantenknip sel uit 1960 over de eerste steen legging sprak de heer H.C. Groot, voorzitter van de Rooms-katholieke stichting voor Bejaardenzorg Heiloo en de motor achter de bouw van Overkerck, over een 'papieren rijs tebrij' waar doorheen moest wor den 'geworsteld'. Des te groter was de feestvreugde bij alle betrokken partijen tijdens de officiële opening in 1962, die werd verricht door toenmalig burgemees ter Pesman. Zijn openingswoorden zijn ook nu nog actueel: „Er is de laatste jaren veel veranderd op het terrein van de bejaardenzorg. Wat hier thans tot stand is gekomen is het maximum aan mogelijkhe den." De zuidvleugel telde twaalf tweekamerflats, de middenvleu gel 45 eenpersoonskamers en vijf tweepersoons zit-slaapkamers. De hoofdingang in het midden van de zijvleugel kwam uit op een fraaie hal, die grensde aan de grote eet- en recreatiezaal. De 'pioniers' die in Overkerck kwamen wonen, wil den hier voor geen goud meer weg. Zij vonden Overkerck net een luxe hotel. Ook de afgelopen decennia is ouderenzorg continu aan veran dering onderhevig geweest. Waar het begin jaren zestig vrij normaal was om op 65-jarige leeftijd het bejaardentehuis in te gaan, staan nu veel 65-plussers nog midden in het actieve leven. Een indicatie voor een verzorgingscentrum komt pas in beeld als het lichaam of de geest het laat afweten; bij psycho geriatrische-, psychiatrische- en/of somatische aandoeningen. Het hui dige ouderenbeleid is er namelijk op gericht om ouderen zodanig te ondersteunen, dat zij zolang moge lijk de regie over hun eigen leven voeren en veel langer zelfstandig thuis kunnen blijven wonen. Ook de wijze van zorgverlening is enorm veranderd. Sandra Dekker is team manager Zorg en werkt nu acht jaar voor Viva Zorggroep in Overkerck; zij heeft zelfs in deze relatief korte tijd de zorg zien veranderen. „Voorheen zaten de bewoners in him kamer, letterlijk en figuurlijk achter de geraniums. Wachtend op de kar die langskwam met ont bijt, koffie en thee, het middag- en avondeten. Tegenwoordig worden bewoners gestimuleerd zelfstandig en actief te blijven, door zelf him boodschapjes te halen in de winkel en deel te nemen aan gezamenlijke activiteiten in het restaurant, waar desgewenst gezamenlijk de maal tijden worden gebruikt. Overkerck wordt nog altijd gecomplimenteerd dat de eigen identiteit behouden is gebleven, ondanks dat het onder deel uitmaakt van een grote, over koepelende instelling." Ik woon aan de Ypesteinerlaan en zag tijdens de twee minuten stilte toch nog verschillende auto's door rijden. Nu is het aan een ieder om aan die twee minuten stilte om 20.00 uur al of niet gehoor te geven, maar het zou ook zo kimnen zijn, dat men het niet in de gaten heeft. Nu dacht ik dat in het verleden men (de gemeente) om een ieder aan dit moment te herinneren de straatverlichting voor twee minu ten ontstak. Is deze gewoonte afge schaft om wellicht financiële rede nen En misschien zou het door de gemeente Heiloo te overwegen zijn om dit weer in te voeren? J. Nijland Heiloo Dagelijks zie ik op het Stationsplein, en dan met name de afstap aan de zijde van Heerenweg en aan de noordzijde, ouderen en/ of invaliden vertwijfeld bij de op/ afstap staan. Deze mensen zijn fysiek vaak niet in staat him rolla- tor of rolstoel dusdanig te hanteren dat zij deze hindernis zonder al te veel problemen kunnen nemen. De enige manier waarop deze mensen het plein op of af kimnen is aan de oostzijde. Om vervolgens helemaal om te moeten lopen om aan de Heerenweg te geraken. Meerdere pogingen van onze kant om dit opge lost te krijgen zijn de afgelopen vier jaar op niets uitgelopen. Onlangs sprak ik twee heren die het plein aan het opmeten waren. In de stille hoop op een oplossing vroeg ik hen wat er ging gebeuren. Het antwoord was wederom een teleurstelling: 'Er komt een lichte streep langs de rand om deze beter zichtbaar te maken'. Aangezien dit geen oplos sing is voor het probleem plaats ik deze uitnodiging aan het college van Heiloo: ik heb speciaal voor u een rollator klaarstaan bij Drogisterij Letsehert en ik vraag u dan ook van deze mogelijkheid gebruik te komen maken en zelf dit probleem te erva ren. Uw kiezers zullen dit vast zeer op prijs stellen. René Letsehert Heiloo te maken van de, voor him en hun paarden aangelegde, ruiterpaden of desnoods de fietspaden. Bij het gebruik van de fietspaden wel graag een schep mee nemen om de paardenpoep op te ruimen, zoals hondenbezitters een plastic zakje bij zich hebben om hondenpoep te verwijderen. Paarden met hun (harde) hoefijzers maken de wan delpaden snel tot een hobbelig en daardoor vaak modderig geheel en hoe heerlijk zou het zijn voor alle wandelaars, jong en oud, om weer jaren plezier van deze gerestaureer de paden te hebben. Ook quads en mountainbikes brengen veel schade toe aan de wandelpaden, dus ook aan deze 'ruiters' het vriendelijke verzoek de fietspaden of het strand te gebruiken om him favoriete sport uit te oefenen. Als iedereen zijn eigen pad bewandelt, kunnen we weer jaren vooruit in dit heerlijke wandelgebied. Liesbeth van Zuiden Heiloo Wie heeft ruim twee weken gele den deze meubelen (per ongeluk) achter onze huizen neergezet en ze daarna vergeten weer mee terug te nemen? De bewoners van de Zevenhuizerlaan stellen het echt bijzonder op prijs als u ze alsnog even wilt ophalen. Het is tenslotte uw eigendom! Overigens: wist u dat u grof vuil ook bij de gemeente kunt brengen? Er staan aan De Rosendaal 2 echt heel vriendelijke mensen voor u klaar om te ver tellen in welke bak het afval kan worden gegooid. Dat wil zeggen: als u de meubelen tenminste kwijt wilt, natuurlijk. Samen houden wij graag de gemeente schoon, toch? Bedankt, mede namens alle bewo ners van Heiloo. B. de Vries Heiloo C;AU.. b De 'pioniers' die in Overkerck kwamen wonen, vonden Overkerck net een luxe hotel. Aangeleverde foto Vriendelijk verzoek aan de rui ters, de quad rijders, de mountain- bikers van Heiloo. Nu de gemeente zo hard aan 't werk is om de inmid dels, deels, onbegaanbare paden in het park, Zuidemeg, weer prach tig begaanbaar te maken, door ze te egaliseren en 'aan te stampen', zou ik aan de ruiters van Heiloo en omgeving willen vragen om gebruik Bent u misschien uw meubels vergeten? Aangeleverde foto HEILOO - Houdt u van wandelen en bent u altijd in voor een bij zondere ontmoeting? Op zondag 20 mei om 14.00 uur wordt u in het restaurant van GGZ Noord- Holland-Noord ontvangen met koffie, thee en wat lekkers. U vindt GGZ Noord-Holland-Noord aan de Kennemerstraatweg 464 in Heiloo. Daarvandaan kimt u meedoen aan de wandeling naar het bos van Heiloo. Terwijl u een frisse neus haalt, kunt u in gesprek raken met andere deelne mers. Ook krijgt u inspiratie om kracht en energie te vinden voor een goede psychische gezond heid. De wandeling duurt ruim een uur. Deelname aan de wande ling is gratis. Lees meer en meld u aan op psychischegezondheid.nl/ beweegmee. HEILOO - Woensdagavond 16 mei is er weer een Alzheimer café in Heiloo. Vanaf 19.00 uur zijn bezoekers welkom in het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2. Pasealle Sehmitz, dementie consulent bij Geriant/DOC-team, gaat deze avond in op de meest gestelde vragen over dementie. In het Alzheimer Café raken mensen met (het vermoeden van) dementie en him familieleden of mantelzorgers in gesprek over de gevolgen van dementie. De avonden worden meestal ingeleid door een deskimdige. Bezoek aan het Alzheimer café is kosteloos. Het Alzheimer Café wordt gehou den in het Trefpunt, Abraham du Bois-hof 2. HEILOO - Heiloo Energie is een vereniging in oprichting van en voor inwoners van Heiloo, die actief aan energiebesparing en energieopwekking willen werken. Door isolatie, gebruik van zonne- en windenergie en het gezamen lijk aanpakken van projecten willen zij kosten besparen en het milieu ontzien. Heiloo Energie is aanwezig op de Millennium markt aanstaande zaterdag op het Looplein, waar ideeën kunnen worden uitgewisseld. Kom naar de markt om u in te schrijven als actief deelnemer of geïnteres seerde en om energie besparing te bespreken. Voor meer infor matie: mail:Heilooenergie@gmail. com. Initiatiefnemers zijn: Robert Bosman, Peter Leenders en Carl Mtiller. STICHTING WELZIJN HEILOO Trefpunt Abraham du Bois-hof 2 Heiloo tel. 072-5331297 www.welzijnheiloo.nl stichting@welzijnheiloo.nl U zou wel graag willen e-mailen en internetten, maar u hebt geen computer en ziet er tegenop om het te leren? Wij maken het u mak kelijk. U krijgt vijf maanden een computer thuis op proef (voor 15 euro per maand) en een vrijwilliger komt u in uw eigen tempo lesgeven (kosteloos). De probeer-computer is zeer eenvoudig te bedienen. Verdere informatie via tel. 072- 5331297 of vraag om de folder met insehrij fformulier. De Gezelsehapsbank gaat op woensdag 23 mei eten bij Creighton's in Egmond, aanvang 17.30 uur. Hoofdgerecht zalmmoot of biefstuk, met diverse garnituren, cheesecake als toetje, menuprijs 15,-. Aanmelden via tel. 072- 5331297. Fietsers vertrekken vanaf het Trefpunt om 17.00 uur. Een gratis proefles Bewegen op Muziek wordt gegeven op dins dag 5 jimi van 10.00 tot 11.00 uur. Bewegen op muziek is bedoeld voor mensen met (lichte) bewegingspro blemen. De oefeningen doen we op en bij een stoel, of met materi alen als bal, hoepel en stokken. De docente geeft balansoefeningen voor bewuster bewegen en enkele herhalingsoefeningen voor thuis. Voor informatie en/of opgeven, bel 072-5331297. Het zondagmiddagcafé is weer geopend op 20 mei. Op een ontspannen manier inspanning leveren, ervaar het door het te doen. Meld u aan voor de gratis proefles op donderdag 24 mei van 14.00 tot 15.00 uur in het Trefpunt. Een nieuwe serie lessen start in september. Taichi Qigong maakt je bewust van je lichaams houding en de wijze waarop het lichaam op inspanning en spanning reageert. Voor opgeven en/of infor matie kunt u bellen 072-5331297. Zondag 3 juni organiseren we een tochtje per touringcar naar de zomerkoninkjes in Benningbroek. Een grote aardbeienkwekerij, waar men op moderne wijze aardbeien kweekt en plukt. Vertrek Trefpunt 13.30 uur, ook opstappen Egmond aan Zee mogelijk. Terug circa 18.00 uur. Prijs 18,95 inclusief rondlei ding en een heerlijke coupe aard beien met slagroom. Reserveren tel. 072-5331297. Op dinsdag 3 juli zet de touring car koere naar Viva Lavendula te Marknesse. Via de dijk Enkhuizen- Lelystad eerst een prachtige tocht langs het water. Pluk uw eigen lavendel tijdens een wandeling. Ook krijgt u een rondleiding, film en een demonstratie destillatie, de winning van etherische olie uit lavendelbloemen. Bij deze tocht kunnen ook mensen in rolstoel met begeleider mee. Vertrek Trefpunt 12.30 uur, ook opstapmogelijk- heid Egmond aan Zee. Terug om 18.00 uur. Prijs: zonder rolstoel: 19,95, met rolstoel en met begelei der samen 29,50; voor allen inel. koffie met een lavendel petitfour, rondleiding en informatiefilm. Reserveren via tel. 072-5331297. De volgende bijeenkomst van het Alzheimercafé Noord- Kennemerland is in het Trefpunt te Heiloo op woensdag 16 mei. Vanaf 19.00 bent u welkom, voor koffie/ thee. De inleiding begint om 19.30 uur. De inleider van deze avond is Pasealle Sehmitz, dementieconsu- lente bij Geriant. Zij zal ingaan op het thema: 'De meest gestelde wa gen over dementie.' Zoals gebrui kelijk is er genoeg gelegenheid om vragen te stellen en met elkaar in gesprek te gaan. Het Alzheimercafé is bedoeld voor mensen met dementie, hun mantelzorger en andere belangstellenden.

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 2012 | | pagina 7